Strach z výšek?

Pravidla fóra
Zlobení, zlozvyky, zvláštnosti, povely...

Strach z výšek?

Příspěvekod Iren » 07 črc 2012, 00:44

Nevím, zda jsem toto téma zařadila dobře, když tak se předem omlouvám.

Chci se zeptat jak je to se strachem z výšek u fretek? Kdysi jsem četla, že fretka špatně odhaduje výšku a proto se může stát, že skočí i z větší výšky a ublíží si, nebo i hůř. Nicméně jsme si jistá, že naše fretka odhaduje výšku správně (ví kdy je to moc vysoké) a má z nich také strach. To je také zřejmě důvodem, proč neopouští druhé patro domu - oddělují ho od prvního schody, mezi kterýma jsou mezery a ona na ty schody prostě ani za nic nevkročí. Když jí přes ně přenáším tak se ke mě tiskne jako když jí chci dát do vany s vodou...dříve jsem si myslela, že je to prostě nějaká averze proti schodům, i když nemá proč - nikdy na ně nespadla. Nedávno jsem ale zjistila, že má strach z výšek jako takových a to díky tomu, když byla na balkoně a já jsem jí vzala do náruče k zábradlí, znovu se ke mě zaraženě tiskla. Připomínám ještě, že balkon je ve druhém patře a má zábradlí až na zem, kvůli fretce jsou u země ještě přidělané příčky do výšky, kterou nepřekoná.

Chci se tedy zeptat jestli nemáte někdo podobné, nebo jiné zkušenosti, a jak je to vlastně s odhadem výšek u fretek?
"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal" - Antoine de Saint-Exupéry
Uživatelský avatar
Iren
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 srp 2011, 17:20

Re: Strach z výšek?

Příspěvekod martina » 07 črc 2012, 01:36

mně připadá, že to je kus od kusu. a že záleží i na tom, jak je která fretka chytrá (nebo hloupá).
fretka dost špatně vidí, takže ta chytrá skáče jen tam, kam dohlédne = z malé výšky. hloupá se klidně vrhne do propasti. aspoň takový dojem mám z chování svých fretek - některá se ke mně křečovitě tiskne, když ji jen zvednu ve stoje do výšky, jiná klidně vyskočí ven z druhého patra klece. to by naopak další tři neudělaly, ale ta hloupá si to klidně zopakuje. taky už několikrát dostala na prdel od "té zlé", ale buď má ještě navíc alzhajmra, nebo je ještě blbější než vypadá, protože si klidně pro další nářez sama dojde (že je hloupější než ostatní jsem si všimla hned zkraje, taky mnohem hůř vidí, pravděpodobně je hluchá nebo téměř hluchá, mám dojem, že nemá ani moc čich a neustále značkuje. ale je hrozně kontaktní a milá. takže jí odpouštím. i tu blbost).
starý baťa už se vůbec do skákání nepouští a když se ocitne ve výšce, kterou dřív hravě zdolal, je na něm tak vidět, jak moc se mu do skoku nechce, že ho většinou sundám sama.

takže z mých zkušeností - výšek se víc bojí chytré fretky.
ale já zas tolik zkušeností nemám, takže to nevím jistě.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Strach z výšek?

Příspěvekod Iren » 07 črc 2012, 15:58

Děkuji za odpověď. Já též s tím nemám zkušenosti, navíc mám pouze jednu fretku, která je i mou první, takže nemám zkušenosti s jinými charaktery fretek. Jenom jsem si všimla, že jersey by zřejmě u sebe jinou fretku nesnesla. Usuzuji ze setkání s ostatníma fretkama (konkrétně se dvěma). Obě dvě byly také samice. Byly menší než jersey, nevím jestli to přispělo k jerseyně reakci, ale chovala se k nim odtažitě, nechtěla si s nimi hrát ani je očichávat. Z jejich strany to však bylo naopak a dočkaly se pouze toho, že když byly moc otravné, tak je jersey výhružně kousla,ale ne do krve...
"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal" - Antoine de Saint-Exupéry
Uživatelský avatar
Iren
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 srp 2011, 17:20

Re: Strach z výšek?

Příspěvekod Johana » 07 črc 2012, 18:40

Moje první fretku (Vlňák) nikdy nenapadlo, že by někam šplhal nebo skákal. Múj momentální fret Kožich (16 měsícú) má asi už jen 2 místa kam se ještě nedostal: lustr a garniž.
Takže moje zásada je: fretce nikdy nevěř! Když dneska nepřeskočí fretka parapet balkonu - zítra to zvládne. :twisted:
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Strach z výšek?

Příspěvekod PxNxDx » 07 črc 2012, 19:33

u nás je Toňula bojácnej a většinou nikam neleze... zato Terez je schopná skočit z druhého patra FN. Nevím, jak která fretka, ale myslím, že opatrnosti není nikdy dost a NIKDY bych nespoléhala na fretčí rozum ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Strach z výšek?

Příspěvekod Iren » 08 črc 2012, 15:02

Tak naše Jersey nikdy nebyla lezecký typ...nikdy nelezla po záclonách ani se nesnažila dostat na komody. Ty schody už mám vyzkoušené, že na ně nevstoupí. Je u nás více jak tři roky a za tu doby na ně nedala ani tlapku...a to dokonce ani tehdy, když měla "maminkovské" období a já byla její miminem :D. No ale na balkon stejně nikdy není puštěná bez doprovodu...
"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal" - Antoine de Saint-Exupéry
Uživatelský avatar
Iren
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 srp 2011, 17:20

Re: Strach z výšek?

Příspěvekod majda » 08 črc 2012, 18:24

Na tohle dávejte opravdu pozor. Nedávno se stal případ, kde fretka vyšplhala na parapet a otevřenou ventilací vyskočila ven. Naši kluci jsou všichni schopní skočit z otevřeného nástavce FN dolů, takže se obávám , že kdyby se dostali k otevřenému oknu, skočí taky.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice


Zpět na Zlobení, zlozvyky, zvláštnosti, povely, výcvik fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron