mládě vs. dospělá

Pravidla fóra
Zlobení, zlozvyky, zvláštnosti, povely...

mládě vs. dospělá

Příspěvekod hor410 » 21 dub 2013, 16:37

Zdravím,

mám velmi hodnou dospělou samičku fretky, včera jsem si pořídil mládě (taky samičku). Je hodně hravé a kousavé jak to tak už bývá. Mám jeden problém. Dospělá fretka se toho mláděte bojí a to docela hodně. Vždy když se mladá objeví, okamžitě běží ke mne a chce "zachránit". Přiznám se že tuto reakci jsem vůbec nečekal, myslel jsem si že na mladou bude spíše útočit nebo tak. Nechci ji nijak nutit k seznamování, nenechávám je raději spolu v místnosti zavřené. Je zajímavé, že když jsem s dospělou venku a potkáme nějaké jiné zvíře tak se s ním chce vždy kamarádit (klidně i s dogou :) S dospělýma fretkama taky nemá problém. Potřeboval bych vědět, jestli se někdo s takovouto reakcí setkal, případně jestli si na sebe časem zvyknou... co mám dělat? Předem díky
hor410
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2013, 16:26

Re: mládě vs. dospělá

Příspěvekod certik003 » 21 dub 2013, 22:38

Tak přesně takhle reagoval naš starší fret na mládě. Vypadal, že snad dostane infarkt. :D Spali odděleně, pouštění byli spolu a nevypadalo to, že budou kamarádi. Mladší Ríša by se teda kamarádil, ale starší Mates ani náhodou. Vyměňovali jsme jim pelíšky a deky, ale nevypadalo to, že by se to mohlo změnit. Moje dcera se ale po třech dnech rozhodla, že je dá spolu spát do jedné klece. Mohla si to ale dovolit, Mates mladšímu Ríšovi neubližoval a vytrvale před ním couval. Navíc s nima spí v pokoji a tou dobou byla doma i přes den. Ríšovi jsme dolů dali Matesův nejoblíbenější pelech. Těžko říct, jestli to bylo tím, nebo touha po kamarádovi (cca 2 měsíce před tím jsme o jednu fretku přišli a Mates nikdy nebyl sám), ale postupně za ním začal chodit spát do pelechu. Napřed se ho snažil vytlačit a když se za ním Ríša vrátil, tak se snažil, aby mezi nima byla aspoň deka. :D Ale pak se ho přestal bát úplně a začli si spolu hrát.

I vy máte výhodu, že starší fret tomu mladšímu neublížuje. Já bych jim dala víc času, dcera se rozhodla to risknout. Možná že ten radikální krok byl lepší nápad, těžko říct. Letos přivezeme další mládě, tak jsem zvědavá, jak budou kluci reagovat. Výhoda je, že dcera bude mít opět zkouškové období, takže budou pod dohledem.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: mládě vs. dospělá

Příspěvekod hor410 » 22 dub 2013, 10:35

Díky. Dělám to trochu jinak, když malá spí, otevřu celý byt. Včera se Pegy (ta starší) odvážila až ke kleci, ale byla tam asi sekundu (možná ještě méně :) ) a utekla zpět, ale už se aspoň neklepe. Nechám je ať si zvykají napřed na pach, malá je stejně moc kousavá a Pegy by se jí mohla začít bát ještě víc... uvidím třeba po týdnu, dám vědět :)
hor410
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2013, 16:26

Re: mládě vs. dospělá

Příspěvekod certik003 » 22 dub 2013, 23:18

Ještě jsem si vzpomněla, že jedinej moment, kdy Mates necouval, byl, když dostávali pastu. Společně. On je tak strašně žravej, že si prostě "vetřelce" vůbec nevšiml. :D Ale hned jak se utnul přísun pasty, prchal pryč.

Ale věřím, že z holek bude za nějakou dobu nerozlučná dvojka! ;)
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: mládě vs. dospělá

Příspěvekod hor410 » 24 dub 2013, 07:49

Tak jsme se kamsi trochu posunuli... včera se k sobě ty dvě odvážily asi na 10cm a navzájem na sebe syčely, napřed jedna, pak druhá a tak dál... bylo to docela srandovní. Pak se Docinka (mladší) dostala až k Pegy, která to trpěla maximálně 10 sekund a utekla do kuchyně za dveře. Zajímavé ale bylo že jenom za dveře (byly pootevřené) a hned z nich vystrčila hlavu a pozorovala nás jak si spolu hrajeme :) Brzo dám zase info jak jejich seznamování pokračuje...
hor410
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2013, 16:26


Zpět na Zlobení, zlozvyky, zvláštnosti, povely, výcvik fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron