Co je vlastně fretka a je pro mě vhodná? aneb začínáme...

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Co je vlastně fretka a je pro mě vhodná? aneb začínáme...

Příspěvekod martina » 08 lis 2009, 01:49

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ DOTAZY:
Opravdu smrdí? Kluka nebo holku? A jak je rozeznám? Kolika let se dožívá? Kolik váží? Jaké vydává zvuky a co znamenají? Jak dlouho spí a kdy? Máme malé dítě, jsem těhotná, alergie v rodině - můžeme mít fretku? Kde ji mám koupit a kolik mě to bude stát?
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Jak se řekne tchořovitá fretka latinsky?
odpověď: Putorius putorius furo (nebo též Mustela putorius f. furo). To je fretka jako taková, barvičky se latinsky neoznačují:o)

Chtěla bych se zeptat kdo je předchůdcem fretky. Kuna, lasice nebo dokonce tchoř?
odpověď: Fretka je domestikovaná forma tchoře tmavého.

Umi fretka plavat?
odpověď: Jak která. Ale málokteré se to líbí, takže bych jí rozhodně do vody nenutila, pokud tam sama nevletí.

Líbí se mi fretka, ale ještě než si ji koupím bych se chtěla zeptat, jestli fretky smrdí?
odpověď: Smrdí. Cítit je určitě samička méně než samec (kastrovaný je cítit méně než nekastrovaný v říji), ale KAŽDÉ zvíře (tedy snad až na plyšové) cítit je a bude, stejně jako je cítit i člověk.
Doporučuji pročíst si sekci Říje, pach a kastrace samců a rozhodně nic nezkazíte, když se pokusíte seznámit s někým, kdo fretky má, a poznat to u něj osobně "na vlastní nos" :o). Je to lepší, než za půl roku zjistit, že je to s fretkou jiné, než jste si mysleli.

Jak se pozná pohlaví a stáří fretky?
odpověď: Když najdete pod ocáskem řitní otvor, sledujte střední linii a pokračujte po bříšku - u holky narazíte na ústí močové trubice vzápětí, u kluka až nad kyčlemi, skoro uprostřed bříška (taky loužička je vzdálená od bobku, zatímco u holky je bobek v loužičce). Stáří laik nepozná, vet jen někdy - jde to podle opotřebení zubů.

Chtěla bych si pořídit svou první fretku. Zajímalo by mě jestli je nějaký velký rozdíl v tom, jestli si pořídim samečka či samičku, čili co je pro začátečníka i do budoucnosti lepší?
odpověď: Oboje má svoje výhody - zkuste pár fretek poznat a zjistit, co vám osobně víc vyhovuje. Kluci mívají horší pubertu, ale jinak jsou mazlivější, holky bývají i v dospělosti víc akční. Každému vyhovuje něco jiného ;o)

Slyšeli jsme, že samičky mohou zemřít na následky dlouhé říje. Není lepší pořídit si samce?
odpověď: Ano, samička nesmí být v říji déle než 4 týdny, jinak hrozí velmi vážné komplikace, které mohou končit smrtí. Samozřejmě můžete zvolit samce, ale pokud chcete samičku, stačí, když ji necháte po první říji vykastrovat :o)

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kolika let se tak fretky v průměru dožívají.
odpověď: průměrně 8, výjimečně déle

Jaká je "normální průměrná" váha fretek?
odpověď: Dospělí samci mají od 1 až do 3 kg, většinou kolem jednoho a půl kila, samičky od 0,5 do 1,3 kg, většinou kolem 700 g.

Co je to kvokání a jiné skřeky?
odpověď: Pokud fretka kvoká, dává najevo radost, rozdovádění, touhu si hrát. Pokud křičí, bojí se nebo ji něco bolí. A když je naštvaná, tak syčí.

Když se dvě fretky vidí poprvé, a kvokaj jako slepice a sameček do toho vrtí ocasem co to znamená?
odpověď: Čirou radost!!! Kvokání je znak rozrušení - podle melodie se pozná, zda čistě radostného (proměnlivá intonace) nebo dokonce sexuálního (samec kvoká hlubším a monotónním hlasem). Každopádně je to ideální stav, jak by se fretky při prvním setkání mohly chovat. Možná také začnou rozdováděně skákat do vzduchu.
Mrskání ocáskem je znak rozrušení, lze pozorovat např. při hře, když je fretka "na číhané a loví"-

Jak dlouho spí fretka?
odpověď: Fretky hodně spí, většina tak 18-20 hodin denně, ale ne v kuse. Většinou jsou aktivní ráno a večer a mezitím se ještě několikrát vzbudí a dojdou si na WC, napít,... Mláďata jsou o něco aktivnější než dospělé fretky.

Kdy fretka spí? V noci nebo ve dne?
odpověď: Tak i tak:o) Aktivní je hlavně ráno a večer, ale počítejte s tím, že zejména mládě se na chvíli vzbudí i několikrát během dne a noci.

Máme malé dítě (1,5 roku), je fretka vhodná i k takto malým dětem? Dá se ochočit natolik, aby si s ní mohla malá hrát, aniž by jí pokousala? ...................... Je vhodné pořídit fretku do rodiny s 3-letým dítětem?
odpověď: Ano. Ale rozhodně ne pro dítě jako hračku. Budete muset hodně dohlížet a hlídat, ale jde to.
Fretka a děti v jedné domácnosti, to není problém, ale určitě není dost dobře možné, aby si tak malé dítě s fretkou hrálo, na to ještě není dost opatrné. Fretku můžete pouštět proběhnout po bytě, ale vždy dohlížejte, aby dítě třeba ve hře nekousla a aby jí naopak ono netrápilo, netahalo,... I když, když si vzpomenu na syna v tomto věku, taky si našel fretčí hry ;o) Třeba si dal talířek se snídaní na zem, klekl na čtyři a "papal jako fretka", případně vozil v kočárku pro panenky freťáka, který kupodivu zcela dobrovolně nastupoval a nechal se vozit... ale vždy pod dozorem, děti mívají různé nápady!

Může člověk od fretky chytit nějakou nemoc? Jsem těhotná a moje tchýně mě neustále bombarduje nepříjemnými připomínkami k našemu mazlíkovi. Jsou její obavy oprávněné?
odpověď: To, co má na mysli vaše tchyně ne - jde jí nejspíš o toxoplazmózu, jejíž vývoj se dokončuje ve střevě kočkovitých šelem. Fretka (stejně jako prase nebo kráva) jí sice může dostat, ale nemůže ji na vás přenést za předpokladu, že fretku nepozřete syrovou. Vzhledem k středoevropským zvyklostem je pravděpodobnější, že se tímto způsobem nakazíte od prasete - ve chvíli, kdy ochutnáte syrovou sekanou.
Toxoplazmóza se přenáší z kočičích výkalů na člověka (nikoliv z fretčích!) a u těhotných žen může způsobit vážné problémy. Od vaší fretky můžete chytit tak leda střevní parazity, pokud není odčervená, případně rýmu - pokud ji samozřejmě bude mít.

Jsou na fretky lidé alergičtí jako třeba na kočky?
odpověď: Samozřejmě na každé zvíře se může vyvinout alergie (není pravda, že třeba želvy nebo rybičky jsou "bezpečné"). Tudíž existuje i alergie na fretky. Oproti alergiím na kočky, koně a peří ptáků je ale velmi vzácná. Samozřejmě pokud má někdo podezření, že touto alergií trpí, měl by navštívit odborníka a své podezření si ověřit, protože může jít i o něco jiného - třeba alergii na prach ze steliva atp. Pokud je někdo alergický na jedno zvíře, nemusí být nutně alergický i na jiné, kožní testy na fretky u nás neexistují, takže se podobná alergie nedá příliš předvídat dopředu.

Hodláme si pořídit fretku, ale jsme alergičtí na kočičí srst....myslíte si, že když má někdo alergii na kočky, bude to platit i u fretek?
odpověď: Může a nemusí - jako ostatně u všech alergií - nikdy nevíte, jaká další vás potká. Žádná zvláštní vazba mezi těmito dvěma ovšem pokud vím není.

Moje sestra má alergii na chlupy atd... Mohu si pořídit fretku nebo bude mít z fretčích chlupů alergii?
odpověď: Nejsou chlupy jako chlupy a alergie na srst je ve skutečnosti alergie na sliny... je to zkrátka dost složité. Obecně pokud někomu vadí "srst" jednoho zvířete, jiná zvířata mu vadit nemusejí, ale mohou - protože na fretky u nás neexistují testy, nezjistíte to jinak, než pokusem (a případně omylem). Záleží na vás, jak moc to chcete risknout, osobně bych ale pro podobný pokus zvolila zpočátku rozhodně cizí fretku (třeba můžete někomu pohlídat fretku o dovolené), aby v případě problémů ta vaše nebyla bez domova.

Dcera má dlouhodobé problémy s dýcháním (dýchá ústy) přikládali jsme to zvětšeným nosním a krčním mandlim, před půl rokem ji však diagnostikovali alergii na prach a plísně. Bylo nám řečeno, že fretka (máme ji 3/4 roku) tomu rozhodně nepřispívá, dcera však měla problémy již před pořízením fretky. Chtěla jsme se zeptat, zda-li nevíte, jestli existuje test na alergii na fretku, stejně jako je tomu u koček, psů, křečků (na tyto měla dcera test negativní). Děkuji, neradi bychom se naší Matyldy zbytečně zbavovali.
odpověď: Bohužel testy na fretky neexistují. Musíte to vzít rozumem - pokud měla stejné obtíže před pořízením fretky a fretka je nijak nezhoršuje, nejspíš na ní alergická není. Samozřejmě že alergikům obecně se doporučuje nemít doma zvířata, květiny, závěsy, koberce, čalouněný nábytek, nejíst ořechy, tropické ovoce a plísňové sýry,... ale kdo z nás (mnoha) alergiků by chtěl žít v kyslíkovém stanu, že? Jestli vás to uklidní, je nás mezi fretkaři víc, kdo máme alergie na prach, plísně, roztoče atp. a zároveň nám fretky nepůsobí nejmenší obtíže. Ony naštěstí většinou nejsou plesnivé a uprášené jen někdy ;op To s těmi roztoči to u faremních zvířat může být horší, právě jsem je jedné šťourala z uší. Na to ale jsou naštěstí léky proti parazitům, aby Matylda neměla roztoče v ouškách...

Pořídili jsme si s přítelem fretčí miminko, máme jej asi 14dní, ale zdá se, že přítel je na něj alergický.Otoky očí, nemůže dýchat, když je v místnosti s freťulou atd. Nechceme ji dát pryč, existují nějaké léky buď pro přítele nebo pro freťuli, aby se alergie utlumila? Na netu jsem našla info o nějakém přípravku Petal cleanse, nemáte s ním zkušenosti?
odpověď: Podobným přípravkům bych moc nevěřila - alergii vyvolávají bílkoviny ve slinách, tudíž trochu pomůže fretku častěji koupat čistou vodou, aby sliny neulpívaly tolik na srsti, důkladně luxovat a vytírat, často prát pelíšky, deky,... Jinak je dobré navštívit rozumného imunologa (mám s nimi lepší zkušenost než s alergology), nechat se vyšetřit a předepsat si léky (mně se osvědčil obyčejný Analergin, ale každý pacient je jiný). Zejména pokud se objevuje dušnost tak bych to nepodceňovala. Navíc teď kvetou dost agresivní pylové alergeny, může jít o spolupůsobení více příčin (pylová alergie může zvýšit citlivost vůči dalším i slabším dráždidlům, jako je prach, chlupy...) - takže alou k doktorovi! ;o)

Máme doma roční fretku a nedávno jsme jí pořídili kamarádku. Jenomže jsem včera byla u lékaře, protože se mi objevila taková vyrážka, a on mi řekl, že bych je měla dát pryč. Mám je moc ráda, ale asi mi nic jiného nezbyde. Problém je v tom, že je nemůžeme dát rodině, protože je jich všichni bojí. Můžete mi poradit co dělat?
odpověď: Lékař trošku střílí od boku, ono je pohodlnější zakázat fretku než provést řádné vyšetření. Vyrážka může být klidně reakce na cokoliv jiného, od potravin až po prášek na praní nebo dokonce jen na stres (zejména pokud jde o atopický ekzém). Snažte se sama vysledovat, na co reagujete. Nejedla jste něco nového, nemáte novou aviváž,...? Já osobně se třeba osypu z prvního sluníčka, příčin může být řada a pravděpodobnost, že jde zrovna o fretku není moc velká. Zkuste z místa, kde vyrážku máte, vypátrat, jestli jde o kontaktní ekzém (třeba pod pupíkem to bývá alergie na nikl - tj. knoflík na kalhotách, na trupu můžete reagovat na prací prostředky, na rukách na čistící prostředky....) nebo atopii (většinou loketní a podkolení jamky a rýhy za ušima) případně potravinovou alergii (nejčastěji trup a břicho, obličej). No a asi bude lepší zajít ještě za jiným doktorem ;o) Držím palce!

Je lepší fretku shánět ve zverimexech, po internetu nebo od chovatele v našem okolí?
odpověď: Rozhodně bych doporučila chovatele - u chovatele bývá mládě nejen levnější, ale především vidíte, z jakých podmínek si ho berete, bývá očkované, částečně ochočené a čistotné (tedy při dobré péči - ale to je na vás, abyste se o dobrých podmínkách před odběrem ujistili) - každopádně pokud vám chovatel nechce ukázat kde a jak fretky chová, raději se poohlédněte jinde. Pokud si ho "prověříte" osobně, klidně ho můžete najít přes internet (třeba v naší inzerci), i když osobní doporučení je osobní doporučení ;o) Není špatné se poohlédnout třeba na fretčím Valentýnu (ten už ale byl), kde se osobně seznámíte s chovateli a vytipujete si, kdo se vám zamlouvá.

Je pravda, že fretky jsou i s průkazem původu?
odpověď: Ne, český chovatelský klub žádné průkazy původu zatím nevydává, protože chovy dosud nejsou dostatečně zmapované, aby to mělo nějakou váhu. K vydávání PP je možné přistoupit ve chvíli, kdy budou v chovech vysledované cca tři a více generací zvířat a bude přehled o výskytu dědičných chorob. V současné době je ale už možné nechat svoji fretku zaregistrovat v české Plemenné knize fretek ... Z D E ... a pomoci tak při mapování českých fretčích chovů.

Slyšela jsem, že se dá fretka poslat i poštou je to pravda? A není to pro ni týrání?
odpověď: Bohužel to jde. Ale podle mne to je týrání. Fretka je inteligentní zvíře, které zavřené v neznámém, tmavém prostoru, se spoustou pachů a zvuků kolem určitě trpí zbytečným stresem.

Rád bych se zeptal na dovoz fretky ze zahraničí (USA).
odpověď: Především musí být fretka očkovaná - v USA je dostupná nejnovější (a nejlepší) psinková vakcína pro fretky Purevax. Povinné je očkování proti vzteklině, mezinárodní pas a potvrzení o tom, že je fretka zdravá. Místní vetové by měli vědět, čím fretku vybavit na cestu do EU (ČR jim asi nic neřekne, že?). Fretka musí být také opatřena čipem splňujícím evropské normy, jeho číslo bude zapsané v pasu. Dál by bylo dobré zjistit si podmínky letecké společnosti - u některých přeprava fretky stojí skoro tolik, co člověka, jiné ji přepraví velmi levně. Musí si také zjistit konkrétní požadavky na velikost přepravky, aby si ji mohla nechat v letadle u sebe a nemusela ji dát do zavazadlového prostoru - i ty jsou různé u různých přepravců.

Chtěla bych si pořídit fretku a nějak se nemůžu dopídit tomu, kolik fretka tak stojí. A kolik by mohla stát voliéra ve velikosti ledničky:) aby byla spíš do výšky a další vybavení?
odpověď: První náklady budou nejméně 6 tisíc, ale spíš víc.
Mládě fretky stojí od 500 do 2000 Kč, klec pro fretky (nutná speciální, ne hlodavčí!) 3-7 tisíc, voliéra vlastní výroby vyjde levněji. Za záchodky, misky, pelíšky dáte různě... záleží na tom jak se rozšoupnete, tak od jednoho do několika tisíc. Očkování fretky v prvním roce stojí podle ceníku veterináře 1000,- až 1500,- Kč. Krmení a stelivo do záchodku přijde minimálně na 300,- Kč měsíčně - za první rok tedy 3600,- Kč (i víc, samozřejmě, pokud někdo fretku krmí kuřecími prsíčky nebo bifteky namísto fretčích granulí, může to být klidně dvojnásobek, méně ne, protože Vás ani nepodezírám, že byste chtěl krmit fretku nějakým sajrajtem). Pak dvakrát ročně preventivní prohlídka s rozborem trusu - dalších 1000,- Kč.
A jedno důležité upozornění: můžete ušetřit na vybavení voliéry, pelíšek ušít, místo záchodku dát starý pekáč, voliéru postavit ze staré skříně... ale NIKDY nešetřete na: krmení, veterinární péči a pořizovací ceně fretky. V těchto případech je kvalita na prvním místě, ušetřit se vám může hodně prodražit. Jak? Třeba levné mládě z velkochovu může být nutné vypiplat ze svrabu a střevních parazitů a veterináři zaplatíte dvakrát tolik, než kolik jste ušetřil. Dražší mládě od chovatele z bytu bude jistě v lepším stavu a v ceně může být i první očkování proti psince, které fretky z velkochovu nebo zverimexu nikdy nemají (a za které stejně zaplatíte nejméně 400,- Kč)
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron