Mix - aneb co se jinam nevešlo

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Mix - aneb co se jinam nevešlo

Příspěvekod martina » 07 lis 2009, 15:52

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ DOTAZY:
Škytavka, fretčí jména, mrskání ocáskem,.... Registr dárců krve fretek, Alergická fretka? Angorská fretka? Jak na kunu v domě?
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Jak se můžu stát členkou Klubu chovatelů a příznivců fretek?
odpověď: Stačí poslat přihlášku (viz sekce o klubu) nebo si ji vyplnit na některém srazu (vždy avizovaném na našich stránkách) a zaplatit příspěvky.

Co znamená u fretky, resp. u freťáka rychlé mrskání ocáskem?
odpověď: Je to z rozrušení, většinou při hře "na číhanou".

Když sahám freťákovi na bříško, zdá se mi, jakoby měl pořád ztopořené přirození. Je to normální?
odpověď: Ano, je. On tam totiž má kost... ;o)

Existuje nějaký "fretčí kalendář", kde bych mohla svojí fretce vybrat jméno a podle kterého bychom mohli i oslavovat?
odpověď: Ano, existuje. V současné době je k dispozici jen v tištěné podobě, v dohledné době bude uveřejněn i na našich stránkách.

Je normální když má fretka škytavku? Když je v klidu tak ne, ale začne si hrát , u toho dělá různé salta atd. a pak to začne... sice ji to po pár minutách přejde, ale chtěla bych vědět čím to je.
odpověď: Jako u dětí - škytají když se moc rozdovádí nebo když mají prochladlé bříško. Tohle bude ten první případ ;o)

Potřebovala bych poradit jak provést přihlášení mého freťáka do registru dárce krve.Můj nedokonalý počítač odmítá Outlock.Freťák Lolik už odběr krve absolvoval u vet.dr.Jekla v Brně.
odpověď: Stačí poslat potřebné údaje (jméno, rok narození, minimální a maximální hmotnost fretky, kontakt na majitele (jméno, telefon, adresu) na registrdarcu@fretka.cz nebo SMSkou na 723090667, ale nejjednodušší je vyplnit registrační formulář, který je k dispozici ZDE
Díky:o)

Zajímalo by mě, jestli fretky mají krevní skupiny jako lidi. Nikde jsem se o tom nedočetla.Náš freťák byl darovat krev jednomu nemocnému, překvapilo mne že se to dá. Nebo sameček může darovat pouze samečkovi a samička samičce?
odpověď: Ne, fretky krevní skupiny nemají. Jako dárce se používá samec proto, že je dvojnásobně velký a tudíž má víc krve, než samička.

Může mít fretka alergii? Moje fretečka když si hraje s plyšákem pšiká. Čím to je?
odpověď: Může to být jen prach - v plyšácích se hrozně drží. Zkuste ho vyměnit za nového eventuelně pokud jde, tak vyprat (a důkladně vymáchat!!!)

Mám tříletou samičku fretky, která ztrácí srst, po těle má holá místa, veterinář si myslí, že se jedná o alergii na krmivo, prosím poraďte mi, jak se tohoto problému zbavit
odpověď: Pokud jde skutečně o alergii, existují krmiva bez barviv a konzervačních látek, například ANF, ale i nové Sluis, která jsou hypoalergenní. Nicméně je mezi veterináři trošku móda každý z jejich hlediska nevysvětlitelný kožní problém označit za alergii na krmivo. Proto se zamyslete, zda k této diagnóze došel až poté, co vyloučil ostatní možné příčiny. Standardní postup by měl být zhruba následující: vyšetření kůže na přítomnost plísní a parazitů (stěr, mikroskopie), zejména pokud je podrážděná, změněná, vyloučení dietní chyby, vitamíny (hlavně H), vyloučení problémů se říjí (je-li v říji déle než měsíc, projevuje se to i ztrátou srsti), vyšetření krve... Je-li kastrovaná a přesto projevuje příznaky říje, může jít o potíže s nadledvinami atd. Má-li zvětšené uzliny, může jít o lymfosarkom, atd atd...

Je pravda, co se říká o angorách, že prý nejsou zdravé a dožívají se jen tří let? Platí to i o půlangorách, když už jsou křížené s normální fretkou?
odpověď: Ano, u všech angor, které jsem znala, se toto tvrzení potvrdilo.

Jsou angorské fretky choulostivější nebo se liší jenom délkou srsti? Viděla jsem je pouze na obrázku a neznám nikoho kdo by je choval a koho bych se mohla zeptat na jeho zkušenosti.
odpověď: Angory se dožívají asi poloviční délky života a mívají problémy s kostmi, umírají většinou kolem čtyř let na rakovinu kostí a další nádorová onemocnění. Pokud byste angoru přes všechna zdravotní rizika chtěla a někdo vám ji nabízel, nenechejte se napálit (abyste nekoupila "obyčejnou" fretku s delší srstí za desateronásobnou cenu) - skutečné angory mají jemně osrstěný čenich a nozdry rozštěpené nahoru, nikoliv do stran.

V našem domku se na půdě usídlila kuna. Našli jsme však na zahradě a na terase rozbitá slepičí vajíčka, i když sami na rozdíl od sousedů slepice nemáme. V sobotu jsem viděla dvě velké kuny, jak se honily po naší zahradě. Pak jsem zahlédla jednu kunu lézt po žebříku na střechu a z půdy byl potom slyšet velký hlomoz a pištění, jakoby se praly. Protože chováme kočky, máme strach, aby je kuny nenapadly nebo nezanesly do chovu nějakou infekci. Chtěli bychom se kuny nebo kun nějak "po dobrém" zbavit, ale nevíme jak.
odpověď: Receptů je spousta, ale žádný zaručený ;o) Doporučují se lidské vlasy, dokonce i výkaly (ale to pak nevím, co je horší) - v podstatě jde o pachovou značku "tady je to moje". Odvážná, ale dost nadějná metoda je nekastrovaný sameček fretky, který už si území označkuje. Ale hlavně se zkuste smířit s tím, že tam možná zůstanou a vyvedou mladé (ten lomoz mohlo být páření, touto roční dobou). Kočky by rozhodně napadnout neměly, kuny jsou dost plaché. A pokud jde o infekci, tu můžete přinést sami na botách, pokud nemáte u dveří desinfekční rohože. Takže vás asi bude obtěžovat nanejvýš dupot pacek, což se dá vydržet, a na oplátku nebudete mít v domě myši.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron