Co dělat když .... onemocní, zestárne...... umře?

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Co dělat když .... onemocní, zestárne...... umře?

Příspěvekod martina » 07 lis 2009, 18:16

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI K NÁSLEDUJÍCÍM TÉMATŮM:
Má teplotu, zvrací, kýchá, má průjem, nechce jíst, je apatická, hubne, kašle..... co mám dělat? Hyperestrogenismus (dlouhá říje), hyperadrenokorticismus (nadledviny), Další nemoce (mrtvice, srdce, megaesophagus, diabetes, křeče...), Půjde nebo byla na operaci, vyšetření před operací, Už je stará, chci jí pomoci dožít příjemně, Zemřela mi fretka - náhle, po operaci, po nemoci
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Jaká je normální teplota u fretky? Jak se měří?
odpověď: Fretky mají vyšší teplotu než člověk - 38-40 stupňů Celsia. K měření se používá rychloběžka v zadečku.

Můžu dát fretce na snížení horečky paralen?
odpověď: PROBOHA NE!!!! Nikdy nikdo neordinujte, prosím, zvířatům sami lidské léky! Paralen je pro kočky a fretky SMRTELNÝ!!!!!

Mám doma šestitýdení fretě, které odmítá jíst. Zkoušíme dávat namáčené granulky, mlíčko, pamlsky, ale vždycky si jen trošku zobne a dost. Potom se v noci budí a pláče, když se k němu přiblížíte, začne se sápat po prstech a je vidět, že má hlad. Přitom ještě před před dvěma dny jedlo normálně, včera trošku, a dnes vůbec. Žádné vnitřní parazity nemá, nemělo žádný úraz, chová se vesele, hraje si, zkoumá byt, pije vodu, zlobí, ale jídlo nechce. Dnes jsem viděla, že hladem žužlá svoji deku, jsou v ní vykousané dvě díry, ale jídlo odmítá. Jestli to takhle půjde dál, půjdeme k vetovi, ale chci se zeptat, jestli není nějaký způsob, jak malé freťe přimět k jídlu ( např.nějaké vit.pasty na podporu chuti k jídlu, atd.)
odpověď: Určitě běžte na veterinu, to musí mít nějakou zdravotní příčinu. Pokud vykousalo díru do deky, je možné, že něco spolklo a to mu ucpalo střeva nebo žaludek - může se objevit zvracení a velmi malá nebo žádná stolice. Na dálku samozřejmě těžko určit příčinu, nicméně to rozhodně není normální a je potřeba fretě důkladně vyšetřit. Rozhodně bych vzala vetovi ukázat vykousanou deku a vzoreček trusu.

Máme 3-měsíčního freťáčka a posledních pár dní nám nějak přestal žrát. Předtím žral bez problémů, misku vyprázdníl, teď se toho pořádně ani nedotkne. Žádné jiné příznaky nemoci na něm nepozoruju - je pořád čiperný a hravý, jen už celkem hubený. Pozítří máme jít na poslední dávku očkování, ale nejsem si jistá, jestli vůbec může být očkován, když není nežere.
odpověď: Pokud fretka méně jí, je vždy směrodatné, co najdete v písečku - pokud má bobky v pořádku alespoň tak třikrát denně, nejspíš nejde o nic vážného - člověk také nejí pořád stejné množství potravy. Také je dobré sledovat hmotnost. A při rychlém úbytku (ale pozor, samci na jaře hubnou a na zimu přibírají, to je normální) nebo nesrovnalostech v záchodku je samozřejmě nejlepší navštívit veta a nechat fretku vyšetřit.

Naše dvouletá fretečka přestala jíst, rychle ztrácí na váze a je hubená v bocích. Dostala nové fretčí granulky, ale jedla je v pohodě. Její aktivita je taky mizerná. Vždycky si hrála s naším krysaříkem, ale teď sotva vyleze z kotce už si lehá a popojde jen minimálně. Příznaky se objevily teď, když máme doma čerstvé miminko. Nemůže být traumatizovaná z toho křiku? Vet se k tomu staví dost jakože nic, že máme změnit stravu, ale není úplně na fretečky.
odpověď: Předně zajít k vetovi, který je na fretečky. Hledat skutečnou příčinu, protože na miminko takhle fretky normálně nereagují. Vyšetřit trus, prohlédnout a prohmatat fretku,... A krmit nejlépe vařeným kuřecím masíčkem, které je nejlehčí na trávení.

Naše samička byla na kastraci, od té doby co jsme si ji přinesli domů vůbec nežere. Dohromady sežrala asi hrst granulí. Shodila už 200 gramů. Ale docela ještě běhá i když se divím jak to ještě může vydržet. Zkoušeli jsme i kuřecí maso a všechno možné ale nic nechce.
odpověď: Tady pomůže veterinář, kdyby bylo nejhůř tak i infuze. Hlavně jí nezačněte plácat páté přes deváté, dávejte kuřecí maso (to je nejsnáz stravitelné) smíchané se žloutkem (energetická bomba). Do napáječky můžete přidat lžičku Glukopuru. Můžete také zkusit rozdrtit B-komplex a trošičku přimíchat do masa, vitamíny B podporují chuť k jídlu, stejně tak i glukóza (v Glukopuru). Hlavně nezačněte cpát piškotky a pacholíky, ať jí ještě neuděláte ze žaludku mrzáka.

Moje fretka (samice 1,5 roku) je teď poslední dobou nějaká jiná. Byl jsem na dovolené a nechal jsem ji na 5 dní u známích. Mají činčilu (samce). Připadá mi, jako by byla opět v říji, ale tentokrát trochu jinak.Nejen že má vystouplé přirození, ale nejí, nepije. Jen co jí dám do pelíšku, tak ani nekomunikuje. Jen si lehne a kouká nebo spí. Venku je jak divoch, vůbec si neodpočine a pořád dovádí. Mám o ni strach. Kdyby aspoň jedla. Jsou jí už i nepatrně vidět žebra. Prosím o pomoc
odpověď: Má příznaky hyperestrogenismu. Rozhodně nechejte říji IHNED ukončit (nejlépe hCG nebo GnRH) a pokud neplánujete freťata, doporučuji zvážit kastraci.

Naše měsíc březí freťulka zvrací natrávené granule (Sluis). Vet v neděli píchnul Nospu, nařídil častěji a méně baštit. Stav se uklidnil. Dnes v noci zvracela 7x, průjem nemá, bobek drží formu. Vet dnes opět Nospu a 1/4 Synulox 2xdenně. Teplota nebyla. Neuškodí ten Synolux?? Jsou tyto stavy u březích fretek běžné?
odpověď: Běžné to není, zkuste uklidnit žaludek vysazením granulí, podávejte vařené kuře s troškou rýže, tím rozhodně nic nezkazíte. Může jít o začínající onemocnění, ale těžko hádat jaké. Bohužel netuším, jestli se Synulox může používat pro březí zvíře, to by mělo být v příbalové informaci.

Náš kluk má 9 měsíců a je velikej a silnej. Nikdy neměl žádný problém. Ale včera začal zvracet a pak se objevil škaredý průjem. Zvracet odpoledne přestal a co se týče průjmu dvakrát nedoběhl na záchod, večer už to stihnul. Nevím, co mohl vylučovat, když měl od rána hladovku. Dnes je trochu lepší, na jídlo dostal zatím jen čtyři granulky vitakraftu (chuť k jídlu ráno měl, dal by si víc, ale já mám strach a chci ho krmit dnes jen po troškách), nezvrací, ale zase se nám chudák pokakal. Jinak je mnohem smutnější a unavenější než jindy, ale apatický není a dnes je o fousek čilejší než včera. Mohl zbaštit něco, co neměl, ale dost ho hlídáme a ničeho jsme si nevšimli. Mohl chytit virózu, ale co začaly ty velké mrazy nechodí ven a my jsme doma teď všichni zdraví. Jsme z toho hrozně nešťastní a ještě to hloupé počasí. Tak má zatím chudáček dietu a včera jsem mu uvařila na pití slabý heřmánový čaj. Dnes má na pití vodu.
odpověď: Hladovka jeden den je správně, po ní ale namísto granulí začínejte opatrně vařeným kuřecím masem (nejsnáz stravitelné). Asi to bude viróza. Pro podobné situace je dobré mít doma Probican, pastu s probiotiky, která pomáhá udržet rovnováhu ve střevě. Nezapomínejte podávat vodu v dostatečném množství (aby nebyl dehydrovaný), můžete připravit i roztok z litru vody, špetky soli, lžičky glukopuru. Ale chce to každopádně veta.

Naše kojící fretka má asi týden velmi řídké výkaly až průjem. Hodně pije a žere, může být důvodem průjmu ten zvýšený příjem tekutin nebo kojení? Fretku krmíme suchými granuleni pro fretky. Jinak je fretka velice starostlivá a chová se, myslím, přiměřeně k tomu, že rodila poprvé.
odpověď: Může to být tučnější stravou, po porodu sežranými placentami, ale to co popisujete tomu moc nenasvědčuje. Raději bych trus vzala do kelímku a odnesla vyšetřit k vetovi. Může jít o infekci, která by mohla ohrozit i mladé. V každém případě kupte Probican a podávejte denně čtvrt otočky.

Mám nachlazenou fretku, byla jsem s ní u veterináře (naštěstí je to jen na horních cestách dýchacích), dostala antibiotika a prášky a pan doktor mi řekl, ať jí koupím jitrocelový sirup a nasivin pro novorozence. Chtěla jsem se zeptat, jestli jí ten sirup nějak neuškodí, protože je v něm cukr, tak aby neměl problémy se zoubkama. Je mu 8 měsíců.
odpověď: Na tu chvilku, než se vyléčí, by to nemělo vadit. Kupte případně ten s obsahem vitamínu C a opatrně dávkujte.

Náš freťák začal projevovat příznaky nachlazení.Teče mu z nosánku, kýchá a těžce dýchá, olizuje se. Zatím normálně jí i běhá. Byli sjme s ním u veta na brněnské veterině, který mu doporučil kapky Floxal, které mu máme kapat do nosu 2x denně. Doktor řekl, že pokud se stav zhorší, nasadí antibiotika, zajímalo by mě ale, jestli vy nebo i ostatní nemáte zkušenost třeba s jinými léky atd, které by mu případně pomohly, ačkoliv doufám, že tyhle zaberou.
odpověď: Mohl chytit nějakou virózu, stává se to. Hlavně hlídejte hmotnost (denně vážit), chuť k jídlu, aktivitu a dýchání. Kdyby dýchal namáhavě (břichem), může to být známka zápalu plic, který je nutné okamžitě řešit antibiotiky. Můžete mu zkusit zvýšit imunitu vitamínovým přípravkem pro zvířata nebo malinkým zrnkem vitamínu C (2-5mg) denně. Jinak hlavně klid, tekutiny, přiměřeně teplo. POZOR - fretkám nedělá dobře průvan!

Nedávno jsme byli celá rodina nachlazení a pár dní potom mi začala kýchat fretka, nekýchá často, ale když spí, zdá se, jakoby dýchala tlamičkou. Když se probudí, kýchne několikrát za sebou a je slyšet že jí v tom nose sípe - může jít o rýmu?
odpověď: Může a nemusí, může si jen čistit nosík od prachu. Sledujte hlavně, jestli je aktivní, hraje si, normálně jí a nemá průjem. Pokud by bylo cokoliv z toho mimo normál nebo se vám zdálo, že se rýma zhoršuje, jděte na veterinu.

Náš pětiměsíční freťák kdykoli se probudí, začne kašlat, nebo spíš se chvilku "dusí" - zni to děsivě. Nemůže to být problém se srdíčkem??
odpověď: V tomhle období (listopad) je naštěstí mnohem pravděpodobnější, že zrovna mění srst a kašle kvůli spolykaným chlupům. Podávejte pastu Bezopet. Pokud byste pozorovali únavu při námaze, zadýchávání a kašel i jindy než po probuzení, rozhodně nechejte srdíčko vyšetřit, ale podle toho, co píšete, to spíš vypadá na ty chlupy ;o)

Moje roční fretka je 2x po kastraci a po odstranění 1,5 nadledvinky a znova má nateklou vulvu. Veterinářka už si neví rady. řekla nám, že už se nedá nic dělat a že o ní přijdeme - je to otázka měsíců. Co můžeme udělat?
odpověď: Kontrolní vyšetření u zkušeného fretčího veta - viz vlákno "Kam jít na veterinu". Otázka je, zda kastrace nebyly zcela vpořádku (zbyl-li kousek vaječníku, bude otok reagovat na injekci hCG), v opačném případě to vypadá na nadledviny.

mám 3,5roku starou samičku albínku, kastrovanou a poslední dobou jsem u ní zpozorovala, že ji líná ocásek od kořene...zastavilo se to v 1/3 ocásku. A navíc tam místo těch chloupků má takové malé modré tečky ( jakoby zanešené póry ) a srst je velice řídká. Nevíte, co bych měla dělat, aby ji srst na ocásku znovu dorostla ? Ocásek teď totiž vypadá jak oškubaný a špinavý.
odpověď: Nemusí o nic jít, ale také to může být první známka problémů s nadledvinkami. Raději jí nechejte nadledviny vyšetřit ultrazvukem, zda nejsou zvětšené.

Dobrý den, mému 5-ti letému samečkovi fretky vypadly na ocásku všechny chlupy a na zimu nezačaly růst nové. Byli jsme u veterináře, ten mu vzal krev. Zjistil, že mu špatně funguje štítná žláza a dostal tablety EUTHYROX 50 v dávkování 1/4 tablety denně. Stav se ale nezlepšil, proto bylo zvýšeno dávkování na 0,5 tablety denně. Stav se pořád nelepšil, proto bylo ještě provedeno vyšetření moči, jestli to nebudou nadledvinky. Ale výsledky byly negativní. Můžete mi poradit? Děkuji
odpověď: Leda zkusit jinou veterinu. Pokud je nekastrovaný, může jít o normální jev, vlivem testosteronu samečkům "plešatí" ocásek. Skutečně by ale mohlo jít i o nadledvinky - to se ovšem nezjistí z moči (a ani krve většinou ne), to chce spíš vyšetřit ultrazvukem. Každopádně 25 mg Euthyroxu je zatraceně koňská dávka, asi tak na 30 kg zvířete, jestli se nepletu, ani bych se nedivila, kdyby mu zlobilo srdce z předávkování. Ztráta srsti způsobená sníženou činností štítné žlázy, která se vyskytuje u psů, navíc nebyla u fretek dosud zaznamenána. Takže já bych šla jinam.

Máme 5,5 měsíce starou fretku, již čtvrtý den zvrací (každé sousto, které sní vyzvrací). I po 24 hodinové hladovce nařízené veterinářem jídlo, které dostala, znovu vyzvrátila. Stolice je normální - přiměřená tomu, jestli jí nebo ne.Chuť k jídlu má normální, ale bohužel jí v žaludku nevydrží, výrazný úbytek váhy zatím není. Je hravá jako jindy, jiná zvláštnost - kromě zvracení stravy - oproti zdravému stavu není. Dnes měla vyšetření rtg+sono, kde nebyl potvrzen žádný cizí předmět. Nyní dostane na 3 dny ATB a pokud se stav nezlepší, bude muset dojít k operativnímu zákroku, kde bude třeba vyloučit přítomnost cizího tělesa. Nemá prosím někdo podobnou zkušenost? Pokud ano, budu ráda za každý e-mail, který by mohl být jak nám tak veterináři nápomocen.
odpověď: Zvracení může signalizovat několik problémů:
1. cizí těleso: většinou zároveň méně vyměšuje, zvrací všechno, někdy i vodu. Může jít i o částečné ucpání žaludku chomáčem chlupů při línání.
2. infekce: většinou se zároveň objeví řidší stolice až zelený průjem.
3. Megaesophagus: rozšířený jícen, onemocnění nejasné příčiny, ale velmi nebezpečné, naštěstí ne časté.
Osobně bych viděla jako nejpravděpodobnější cizí těleso. Jestli máte doma Bezopet, zkuste jí ho dát, mohlo by to pomoct. A propátrejte skrýše, jestli nenajdete okousanou hračku, houbičku na nádobí atp.

Mám 4,5 let starou samičku. Poslední dobou strašně moc slintá - je to asi tak 14dní. Chvilkama je trochu malátnější, ale pak je zase v pořádku.
odpověď: Rozhodně jděte na veterinu. Potřebuje vyšetření, především glukometrii, mohlo by jít o problém se slinivkou (cukrovka nebo inzulinom). Pokud půjdete k vetovi jinam, předem se informujte, zda glukometrii u fretek provádí, není to úplně běžné.

Je normální, že freťák, když jde do říje, má tak jednou až dvakrát denně křeče? Přitom je zticha, nekňučí.
odpověď: Křeče? Myslíte že se vám zakousne do ruky a točí se k ní? Nebo totéž ze spaní? To se jen chce pářit, případně má erotické sny ;o)

Máme 2 letého fretčího samečka, může mít epilepsii? Mívá křeče do celého těla, schoulí se do klubíčka. Začalo to poslední dobou.
odpověď: Může. Nebo taky může mít psinku. Nebo může být v říji a snaží se jenom pářit... To se na dálku nedá říct a třeba epilepsie se nedá diagnostikovat jen tak po mailu. Navíc jen křečí je několik typů, každý značí něco jiného. Rozhodně ho vezměte na veterinu a křeče doktorovi podrobně popište.

Včera jsem zjistila, že má moje tříletá fretuška hlavičku nakloněnou pořád do leva a že nějak víc polehává, má divný výraz v očích a když jde, tak se motá a padá. Jeli jsme hned k vetovi a ten jí píchnul antibiotika a vit.B a říkal, že to není moc dobrý, že by to mohla být mrtvička! Dnes jedeme znovu, ale skoro vůbec jsem nespala, trápím se, nevím co to bude pro mou fretku znamenat, jak to bude dál.. A taky by mě zajímalo z čeho se to mohlo stát?! Nikdy nemarodila, pořád byla v dobré kondici:-(
odpověď: Stejně jako u lidí přichází mrtvice nečekaně. Ale rozhodně se neléčí antibiotiky - to spíš vypadá, že vet sám moc neví o co jde? Každopádně to chce důkladné vyšetření na dobré klinice. A začala bych oušky, protože stáčení hlavy a poruchy rovnováhy mohou mít i tak banální příčinu, jako je pokročilá ušní prašivina, zánět středního ucha atd.

Mam 5rocneho fretacika udajne s vrodenou chorobou srdca,ktora sa mu objavila az teraz-pred 2mi mesiacmi.Lekari vraj nemaju s tym skusenosti,lebo choroby srdca u fretiek su vraj raritou.Najprv ho liecili len enap-om 2,5mg-stvrt tabletky za 24hodin.Problemy mu robila voda.ktoru mal na plucach.Tu sa podarilo odstranit furosemidom.Asi pred 2mi tyzdnami sa mu zacala voda zbierat v brusku.Dali mu verospiron.Viete nieco o srdcovych chorobach fretiek nieco blizsieho? Doktor mu doporucil dietu,ktora sice setri oblicky,ale je pre macky a ma znizeny obsah proteinov.Niekde som citala,ze fretke takouto dietou mozem viac ublizit ako pomoct.Co mu mam davat jest,je fajnovka-papa granulky vitakraft,kuracie masko a detske predsnidavky,samozrejme bez soli. Mam ho velmi rada,chcem,aby bol medzi nami este velmi dlho a stastny. Dakujem za odpoved. P.s.Ked nema vodu na plucach,ani v brusku,nevidiet vobec na nom,ze ma dajake problemy.
odpověď: Onemocnění srdce jsou nejčastější u starších fretek (tedy od 4 let). Léčba odpovídá doporučením. Je také třeba nasadit dietu s nízkým obsähem solí (např. nesolené vařené kuře namísto granulí) a mírnou aktivitu. Pro snížení množství bílkovin můžete kuře smíchat s vařenou rýží a mrkví, opět bez soli. Více o kardiomyopatii se dočtete na http://www.ferretcentral.org/faq/med/cardio.html.

Mám sedmiletého kluka, v posledním roce onemocněl se srdíčkem. Začalo se to projevovat ochrnutím zadních končetin - chvilkově. Hubne, stále pije a močí. Každé ráno užívá FOETOR. Výrazné zlepšení nevydím, existují jiné léky - účinnější?
odpověď: Lék tohoto názvu snad ani neexistuje? Není to spíš Furon? Mohu doporučit konzultaci u vynikajícího kardiologa zvládajícího fretky, MVDr. Anděla z vet.nemocnice Na Šejdru v Libuši (v Brně je skvělý MVDr. Jekl z kliniky na univerzitě). Slabost zadních končetin je u srdíčka častá, hubnutí také, pití a močení může souviset s léky na odvodnění (Furosemid, Furon). Nicméně u kardiomyopatie nečekejte vyléčení, jen zpomalení jejího zhoršování a úlevu od příznaků, bohužel. Většinou se medikuje Enapril + Furosemid, v případě potřeby navíc Digoxin na úpravu srdečního rytmu.

Na jedné stránce sem četla, že fretka zemřela dva dny po operaci, pravděpodobně následkem anestezie. Byla kastrována. Mám dvě samičky a obě bych chtěla nechat kastrovat. Ale tohle mě celkem vyděsilo. Jedna z nich byla nemocná s trávicím ústrojím, teď už je v pohodě, ale stejně. Stává se to často? Mám si třeba dát na něco pozor nebo se něčemu vyvarovat?
odpověď: Nestává se to často. Pokud chcete mít větší jistotu, nechejte před operací provést důkladné vyšetření (krev, prohlídka a hlavně vyšetření srdce). Před operací nechejte fretku nejméně půl dne nalačno a po operaci jí nedávejte pít ani jíst, dokud to nedokáže sama. Existují také různé druhy narkózy - injekční bývají levnější ale méně šetrné, inhalační je dražší ale šetrnější (většinou ji mají jen na velkých klinikách).

Mám doma fretku, bude jí 6 let. Během uplynulého roku začala tahat zadní nohy a nakonec je přestala používat úplně. Bylo to pro ni omezení, ale ne tak hrozné, teď ale začala mít problémy i s pření tlapkou a to už je moc zlé. Musím jí někdy pomáhat s jídlem, i když chuť k jídu má ale pořád obrovskou a je hodně hravá.Doktor řekl, že jí nic není, že je to asi věkem, všechny testy dopadlý prý dobře... Mně ale připadá, že má něco jako roztroušenou sklerózu nebo tak, protože čas od času klepe ještě pohyblivými tlapkami. Fakt nevím co sní, nerada bych o ni přišla - zvlášť, když je podle mého v alespoň psychické pohodě. Děkuji za odpověď.
odpověď: Řekla bych, že doktor má i nemá pravdu. Ano, je to stářím, ale nemyslím si, že jí nic není. Tyto projevy jsou velmi obecné, souvisejí se selháváním různých orgánů, ke kterému u starých fretek dochází, tělíčko už je prostě opotřebované. Příčinou může být i nějaký nádor vnitřních orgánů, ale málokdy se na to přijde natolik včas, aby se s ním ještě dalo něco dělat. Máte dvě možnosti - jít na specializovanou kliniku a nechat udělat podrobná vyšetření, sono a hledat, následně případně operovat s rizikem, že v tomto věku operaci nemusí zvládnout, pokud není stoprocentně zdravá. Nebo tomu nechat volný průběh a pomaličku se smířit s tím, že se blíží její čas. Já bych si vybrala cestu třetí - důkladně vyšetřit a pokud jde o něco, od čeho jí může ulevit konzervativní léčba (pilulky), zlepšit jí kvalitu života na co nejdelší dobu to bude možné.

Dnes (červenec) mi umřel můj freťáček. Nejhorší je, že nevím, co mu vlastně bylo. Poslední tři dny měl jakoby rýmu a byl malátný, polehával a spal, dnes už to vypadalo, že je to lepší. Chtěla jsem ho vzít v pondělí na veterinu. Odpoledne jsem ho ale našla mrtvého s pěnou u pusy. Poslední dobou výrazněji zhubl, ale dávala jsem to za vinu kastraci, která proběhla bez problémů na jaře a příchodu léta. Byl mladý - 10 měsíců, očkovaný, starala jsem se o něj jak nejlépe jsem mohla. Nevíte,co to mohlo být? Vím, že mi ho to už nevrátí, ale takhle, když ani nevím, jestli jsem mu mohla nějak pomoct...
odpověď: To by vám bohužel řekla jen pitva - pokud jste ho ještě nepohřbili, vemte ho do Státního veterinárního ústavu, tam vám příčinu smrti zjistí. Mohlo jít prakticky o cokoliv, od virózy třeba po srdeční onemocnění.

Na jedné stránce sem četla, že fretka zemřela dva dny po operaci, pravděpodobně následkem anestezie. Byla kastrována. Mám dvě samičky a obě bych chtěla nechat kastrovat, ale tohle mě celkem vyděsilo. Jedna z nich byla nemocná s trávicím ústrojím, teď už je v pohodě, ale stejně. Stává se to často? Mám si třeba dát na něco pozor nebo se něčemu vyvarovat?
odpověď: Nestává se to často. Pokud chcete mít větší jistotu, nechejte před operací provést důkladné vyšetření (krev, prohlídka a hlavně vyšetření srdce). Před operací nechejte fretku nejméně půl dne nalačno a po operaci jí nedávejte pít ani jíst, dokud to nedokáže sama. Existují také různé druhy narkózy - injekční bývají levnější ale méně šetrné, inhalační je dražší ale šetrnější (většinou ji mají jen na velkých klinikách).

Když moje fretečka umřela na selhání jater a ledvin, můžu si teď někdy v blízké době pořídit novou? Všechno jsem pro jistotu vydezinfikovala.
odpověď: To závisí na výsledku pitvy - pokud by šlo o infekční záněty, mohla by být karanténa na místě (taky podle konkrétní infekce), ale pokud šlo např. o vývojovou vadu, je to zbytečné. Sázím spíš na druhou variantu, myslím, že si klidně můžete novou fretku přinést.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron