Říje a kastrace samic

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Říje a kastrace samic

Příspěvekod martina » 07 lis 2009, 18:34

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Jak poznám říji, jak dlouho trvá, jak často? Proč, kdy říji ukončit a jak? Problémy s říjí (dlouhá, opakovaná, při kojení...), Samička dlouho neříjí, Výtok, krvácení z vulvy... Kastrace - proč kastrovat, kdy nejlépe, kdy raději ne... Problémy po kastraci, říje po kastraci
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Jak se pozná říje?
odpověď: Podle otoku pohlavních orgánů, připomínajícího třešničku.

Jak dlouho trvá říje?
odpověď: Říje u samičky fretky by neměla trvat déle než čtyři týdny, protože v takovém případě jí hrozí vážné zdravotní komplikace vyvolané dlouhodobým působením vysoké hladiny pohlavních hormonů. Říje by měla skončit sama, pokud se to do měsíce nestane, je možné ji ukončit nakrytím nebo injekcí hormonů u veterináře. Pokud neplánujete mláďata, bylo by dobré po skončení říje zvážit kastraci.

Kolikrát do roka má fretka říji?
odpověď: Samec na jaře začne a na podzim skončí, holka by neměla mít víc než jednu až dvě za rok a neměly by trvat déle než čtyři týdny. Přijít to ale může prakticky kdykoliv.

Naše fretka je poprvé v říji a zdá se mi že poměrně hodně zhubla. Je to v pořádku? Je v říji necelé tři týdny.
odpověď: Fretka by neměla být v říji déle než čtyři týdny (viz Říje a kastrace u samic), ale pokud hubne nebo jinak strádá, je vhodné ukončit říji i dříve.

Máme 10 ti měs.samičku. Po 20-ti dnech říje se jí vulva začala zmenšovat. Zmenšila se jí asi o třetinu, ale nyní je to již několik dní, co se dál nic neděje..... Máme s ní jít k vetovi na ukončení, nebo ještě počkat? Od začátku zmenšování je to 11 dní.
odpověď: Pokud je vulva tuhá a napjatá, nejspíš bude říji nutné ukončit. Pokud je scrvrklá, ještě bych pár dní počkala, říje nejspíš ustupuje sama.

Jakým hormonálním přípravkem je nejlepší ukončit říji, pokud to nejde "přirozenou" cestou?
odpověď: Výborné jsou preparáty Pregnyl a Receptal, fretky po nich obvykle nemají žádné komplikace typu zánětu dělohy. Rozdíl je v účinné látce a tím pádem i v dávkování a době nástupu účinku.
Receptal se podává 3 až 5 x ob den, ale nejčastěji už po 3. dávce začne říje ustupovat, takže běžně do týdne víte, na čem jste.
Pregnyl se podává v jedné dávce a po podání začne účinkovat za 7 - 10 dní. Pokud se říje nezačne nejpozději po 10 dnech ukončovat, podává se druhá dávka, jejíž účinek by se měl projevit nejpozději za dalších 7 až 10 dní.

Hormonální přípravky na ukončení říje a jejich dávkování:
(vloženo moderátorem - použito z příspěvku uživatele Vendula R.)

1) „hCG“ (choriogonadotropní hormon)
preparát: např. PREGNYL
- dávkování: 50 – 100 IU hCG do svalu
- aplikace: 1 - 2 x. Pokud říjný otok nezačne ustupovat, je nutné za 7 – 10 dní aplikaci zopakovat.
- účinkuje o něco pomaleji než GnRH
- riziko vzniku následného zánětu dělohy je minimální. Falešná březost následuje téměř vždy.

2) "GnRH" (gonadotropiny uvolňující hormon)
preparát: např. RECEPTAL
- dávkování: 20 mcg do svalu (odpovídá 0,2 ml Receptalu)
- aplikace: opakovaně, nejčastěji ob den (cca 3 – 5x). Většinou po 3., nejpozději po 5. aplikaci otok začíná měknout a ustupovat.
- riziko vzniku následného zánětu dělohy je minimální. Falešná březost následuje téměř vždy.

3) Gestageny
- preparáty: COVINAN, PROVERA, MEDROXYPROGESTERONE ACETAT (MPA), PILLKAN tbl.
- dávkování: COVINAN: 0,3 cm3 na 700g váhy
- aplikace: většinou jednorázová. Pokud otok nezačne po týdnu ustupovat, je nutné aplikaci zopakovat.
- falešná březost následuje téměř vždy a má velmi bouřlivý průběh.
- poměrně velké riziko komplikací - často zánět dělohy - pyometra!!!
Pokud tedy neexistuje jiná možnost a je nutné ukončit říji gestageny, hlídejte proto případný výtok z rodidel (hnisavý nebo hnědý či krvavý), nechutenství, apatii, bledost sliznic. V případě výskytu těchto příznaků jděte s fretkou ihned k veterináři! Po zaléčení zánětu antibiotiky je pak vhodné fretku nechat vykastrovat.

Co se stane, popř. nestane, když se říje ukončí hned po jejím začátku?
odpověď: Myslím že nic zásadního. Jen je opravdu zbytečné fretku zatěžovat uměle podanými hormony hned v počátku říje, když existuje reálná šance buď spontánního ukončení říje nebo ukončení říje pomocí zatemňování. Až teprve když tyto metody selžou, je na řadě hormonální ukončení říje. Tento způsob ukončení říje dříve než za 4 týdny je indikován pouze v případě zdravotních problémů (např. projevů hyperestrogenismu).

Týden je naše samička v říji. Chtěla bych vědět, po jaké době máme zkusit zatemňování, pokud by říje nekončila? Nebude zatemnění vadit druhé samičce, se kterou je v kleci? Nebo musí být po dobu zatemňování sama? Taky máme jít na očkování proti psince. Máme počkat, až říje skončí?
odpověď: Zatemnění můžete zkusit hned od začátku říje, druhé samičce nebude vadit. Účinek se dostaví tak za dva týdny, proto je vhodné použít tuto metodu hned na počátku říje, aby v případě, že nezabere, bylo ještě dost času na hormonální injekci (do 4 týdnů od počátku říje). Zatemňování musí být úplné (šikovný je třeba neprůsvitný závěs přes voliéru), po dobu nejméně 18 hodin denně. Fretka je tedy prakticky pořád v absolutní tmě, s výjimkou ideálně dvou hodin ráno a dvou večer, kdy je puštěná. Na očkování můžete jít i v době říje.

Naše samička má první říji. Dnes jsem si toho všimla a zajímalo by mě, kdy se má aplikovat hormonální injekce na ukončení říje. Mám raději počkat, jestli říje sama ustoupí, a teprve až pokud by trvala moc dlouho ji zavést k vetovi, nebo je lepší zarazit říji hned v počátku?
odpověď: Pokud je vše v pořádku, můžete dva až tři týdny počkat a fretku mezitím umístit do tmy (nejméně 18-20 hodin denně, třeba přes klec hodit deku, stáhnout žaluzie,...). Pokud říje neustoupí, je nutné ji nejpozději po 4 týdnech ukončit (stejně tak, pokud fretka odmítá potravu, hubne, je málo aktivní,...).

Zítra to budou 3 týdny po injekci (HCG v doporučené dávce), vulva se sice malinko zcvrkla, ale stejně mi přijde, že je pořád hodně zduřelá. Je to normální? Mám jít opět k veterináři pro druhou injekci? O víkendu jsem začala klec přikrývat na 20 hodin dekou, mám tak pokračovat nebo raději vyrazit k veterináři?
odpověď: HCG účinkuje pomaleji než GNRH, takže je to normální. Jestli se to alespoň trošku scvrklo, fretka je aktivní, žere, běhá, hraje si, tak k vetovi nemusíte. Pokud je apatická, bledá a nemá chuť k jídlu, případně hubne, tak raději ano, mohla by být nutná akutní kastrace před plným ustoupením říje. Zatemňovat klidně můžete, tím rozhodně nic nezkazíte.

Môže sa hormonálna injekcia kombinovať s očkovaním proti besnote?
odpověď: Osobně bych to nekombinovala - 14 dní odstupu rozhodně neuškodí a zátěž bude menší.

Naší fretičce byla ukončena říje injekcí. Od té doby kouše psy i kočky, vrhá se po nich, přestože až dosud s nimi výborně vycházela. Mám strach, že je vyprovokuje natolik, že po ní vystartují. Také nás kouše a snaží se nás někam zatáhnout, pod deku, do rohu. Hodně se povahově změnila. Můžeme s ní něco dělat?
odpověď: Po ukončení říje u ní nastala falešná březost. S ohledem na to se chová naprosto normálně a za 4-6 týdnů ji to přejde. Zajistěte jí zatím maximální klid, psy a kočky k ní raději nepouštějte, mohlo by to špatně dopadnout. Vás adoptovala jako mláďata, proto se vás snaží ukrýt. Zkuste jí jako náhradu nabídnout hračky, nejraději plyšové, ale rozhodně na ně nepískejte! Nehubujte jí, mluvte a chovejte se maximálně klidně a vydržte:o)

Dobrý den moje fretka je už podruhé v říji a to i přesto že měla zatemnění voliéry. Pomůže dále zatemnění voliéry?
odpověď: Pokud je na začátku říje, zkuste to. Každopádně nenechejte říji trvat déle než 4 týdny, pokud to bude potřeba, nechejte ji ukončit u veta.

Dobrý den, můžete mi prosím Vás poradit. Moje fretka zhruba před 2 měsíci harála, říji jsme nechali ukončit veterinářem. Po ukončení říje je tak měsíc a dnes jsem si všimla, že jí znovu natéká vulva jako při říji. Může mít další říji v tak krátké době? Jsem na pondělí objednaná na kastraci, takže nevím,co s tím dělat.
odpověď: Ano, může jít znovu do říje. Proto je dobré provádět kastraci do 6 týdnů od ukončení říje, kdy je pravděpodobnost nové říje minimální. Kastrace v říji je větší zátěž než jindy, ale druhá injekce po sobě taky, takže "babo raď". Asi bych ji vzala Na Šejdr k Chylíkové, nechala důkladně vyšetřit, řekla co absolvovala a doktorka by rozhodla podle jejího aktuálního stavu zda bude menší zlo další ukončení nebo kastrace během říje. Obě varianty jsou celkem na pytel, jde jen o to, která míň.

Před měsícem a půl byla má fretka na ukončení říje. Potom ji nastoupila tzv. falešná březost a ted ji nastala znovu normákní říje - zvětšuje se jí vulva. Je to normální, že by se jí to tak rychle vrátilo? Připustit ji zatim nechci - až příští rok. Mám jí vzít znovu na hormonální injekci??? Nerada bych jí ubližila, vím že je to velká dávka hormonů, tak bych byla ráda kdyby jste mi poradila co si sní mám počít?
odpověď: Bohužel se to může stát. Optimální by bylo ji nakrýt už letos. Pokud to nejde, zkuste jí zatemňovat, ale pokud to do dvou až tří týdnů nezačne působit, budete muset znovu na injekci. To samozřejmě není optimální a rozhodně by se totéž nemělo letos opakovat, proto by bylo na místě zvážit krytí nebo kastraci. Někdy zkrátka příroda našim plánům nevyhoví, to se nedá nic dělat.

Naší - čerstvě roční - fretečce Matyldě, byla na Šejdru,u MVDr.Chylíkové přede dvěma měsíci uměle přerušená říje. Teď je druhým týdnem "falešnou" maminou našemu dvouletému freťákovi Montymu. Všechno by bylo relativně v pořádku, ale: asi před 3 dny jsem si všimla, že Maty opět začíná natékat vulva a na 99% opět přichází do říje. Původně jsme chtěli, aby si své "mateřské povinnosti" v klidu vychutnala a pak jí nechat vykastrovat. Což ovšem teď nebude možné. Navíc si myslím, že by pro její organismus nebylo dobré během tak krátné doby ukončovat říji opět hormonální injekcí a zasahovat tak do jejího organismu. Prosím poraďte..
odpověď: Bohužel v takové chvíli je nutné se rozhodnout, jestli nakrýt nebo chtě-nechtě ukončit podruhé a pak do 6 týdnů vykastrovat, aby nepřišla ještě do třetí. Druhé ukončování sice pro ni není dobré, ale neukončená říje delší než 4 týdny by byla ještě horší.

Naše skoro roční fretka měla asi před měsícem říji, kterou jsme museli nechat ukončit, protože trvala příliš dlouho. Všechno bylo v pořádku, ale teď tak posledních 14 dní strašně pelichá a dnes jsem zjistila, že má opět nateklou vulvu. Prosím pomozte, co mám dělat?
odpověď: Bohužel říje se po falešné březosti (za 6 týdnů) může opakovat. Není optimální ji ukončovat příliš často, ale momentálně vám nic jiného nezbývá. Nicméně za 4-6 týdnů po ukončení si naplánujte kastraci, abyste předešli dalším problémům.

Naše fretka (11 měs.) měla koncem března říji, která přetrvávala asi 6 týdnů,nechali jsme ji ukončit hormonální injekcí a asi do 10 dnů přestala.Nyní (květen) jí začala vypadávat srst, zhubla a celá se třese. Nechce žrát z misky, jenom z ruky a začala kousat děti a manžela, jenom mě ne. A stále mě olizuje. Prosím, poraďte mi, čím to může být a zda nezačíná druhá říje?
odpověď: Zdá se, že má "falešné mateřství" - vylínala na hnízdo, "porodila" a třese se o miminka, která brání před "nepřáteli" a olizováním o ně pečuje - hádejte, kdo je to miminko? Vydržte tak šest týdnů, pak ji to přejde samo. A hlavně žádné vysoké zvuky, smích, pištění, zpívání a podobné aktivity dávající iluzi, že miminko pláče.

Moje téměř roční fretka měla před několika týdny hormony ukončenou říji, nyní se dostává do další. Je normální, že vždy po pár (6-7) týdnech se oběví znovu?
odpověď: Po hormonálním ukončení říje se může po 6 týdnech stát, že nastoupí nová říje. Nicméně další injekce ve stejném roce jsou velkým stresem pro organismus, proto by bylo vhodné zvážit kastraci do 6 týdnů od ukončení říje. Takhle často se říje opakují většinou při nějakém gynekologickém problému, jako jsou například cysty na vaječnících, takže by byla kastrace vhodná i z tohoto důvodu. Pokud dojde k zánětu dělohy (hnědý, hnisavý nebo krvavý výtok z pochvy), neváhejte a OKAMŽITĚ navštivte veta.

Moje samička měla letos 4 říje, které šly obtížně ukončit a dvakrát mláďata. Teď jde znovu do říje. Co mám dělat? Mám nechat ukončit hormonální injekcí nebo přímo kastrovat?
odpověď: Určitě by bylo nejlepší kastrovat. Mláďátka víc než jednou ročně ji hodně vyčerpávají, opakované říje také (navíc každá delší nebo opakovaná říje zhoršuje stav kostní dřeně a tvorbu krve). Hormonální injekce jsou menší zlo než dlouhé říje, ale také mohou mít nežádoucí účinky (zánět dělohy atp.). Kastrace je tedy nejbezpečnější řešení - navíc to, že se říje tak často opakují nebývá počasím a jinými vnějšími vlivy, ale mívá to vnitřní příčinu - nějaký gynekologický problém (nejčastěji cysty na vaječnících), který se kastrací vyřeší dříve, než bude mít nějaké nepěkné následky.

Fretka nám začala opět hárat, zkoušeli jsme zatemnění klece - nic.Tak po 3 týdnech jsme šli ukončit hárání injekcí a chtěli jsme ji vykastrovat. Dostala 3 injekce pregnylu (v doporučených dávkách od výrobce), ale ty bohoužel nezabraly. Pan veterinář nám řekl, že ji musíme vykastrovat i přes hárání dokud je čilá a nemá problémy s příjmem potravy. My z toho máme ale velký strach, co máme dělat?
odpověď: Pregnyl by měl zabrat. Takže je možné, že to buď byla špatná dávka, nebo něco jiného než pregnyl nebo jde o nadledvinky. To takhle na dálku nikdo neposoudí, takže těžko poradit. Pokud byste kastrovali v říji, zvolila bych velkou kliniku s možností krevní transfuze (viz Registr dárců krve). Pokud je zcela v pořádku, dalo by se taky ještě stihnout nechat říji ukončit na druhý pokus, a to pomocí vyzkoušeného Receptalu (0,2 ml obden třikrát po sobě).
Je ale nutné vést v patrnosti i to, že říje nereagující na správnou dávku pregnylu může být vyvolaná onemocněním nadledvin (viz veterinární okénko).

Moje fretka je už asi dva měsíce v říji a už jsem sní byla dvakrát u vet. na ukončení a vůbec to nepomáhá...Tak co mám dělat???
odpověď: Především zjistit, čím vet ukončoval (přesný název a pokud možno i dávku), protože je tu zcela prozaická možnost, že prostě použil špatný preparát. Pokud ukončuje správným přípravkem a nic, bylo by to horší - mohlo by jít o onemocnění nadledvin.

Máme fretku, má 3 mladé. Může mít znovu říji, když ještě kojí 14denní fretčata??
odpověď: Neměla by. Pokud by přišla do říje, bylo by vhodné konzultovat to s vetem.

Je běžné, že 3 týdny po páření má fretička malý výtok (poznám to spíš podle přilepeného steliva) a vulvu ne úplně splasklou (ale je malá)?
odpověď: Pokud je výtok čirý, bude to v pořádku (s tím, že možná bude mít falešnou březost), pokud je krvavý, hnědý nebo hnisavý, mohlo by jít o zánět dělohy.

Mám fretku, je jí asi 7 měsíců a z vulvy jí vytéká takový nažloutlý výtok, ale nemá ji zvětšenou. Může být v říji, nebo je nemocná?
odpověď: Pokud vulva není oteklá, není v říji a neměl by se objevit žádný výtok - rozhodně raději zajděte na veterinu, mohlo by jít o zánět.

Krvácí fretka při říji z vulvy třeba jako fenky? Máme mladou samičku (7měsíců), která by měla mít první říji, vulvu zatím oteklou nemá má ji v rovině, ale objevují se jí uprostřed kapičky krvavého výtoku. Je to tak přirozené nebo raději zajít na poradu k vetovi?
odpověď: Ne, fretky nekrvácejí. Mohlo by jít o příznak zánětu dělohy nebo jiného onemocnění, raději zajděte k vetovi.

Máme osmiměsíční fretky - samec a samice (nar. září). Je možné, že dosud (květen) samice neni v říji?
odpověď: To je úplně normální, je ještě mladá. Však ona letos do říje přijde.

Je normální, že naše skoro roční samička ještě nyní, v červenci, neměla říji??
odpověď: Ano, celkem je. Kdyby ji nedostala do konce roku, bylo by to neobvyklé, ale vzhledem k pozdnímu narození možné. Příští rok už by to ale bylo dost divné až znepokojivé ;o)

Kdy se může kastrovat fretečka a hodně ji to bolí?
odpověď: Nejdříve v 6-8 měsících věku, samička mimo říji. Kastrace se provádí v narkóze, takže zvířátko o ničem neví. Po probuzení mají samičky větší bolesti než samci, ale druhý den už běhají jakoby nic, nebojte:o)

Mám fretku samičku a přemýšlím o kastraci. Nevím jestli jí mám nechat vykastrovat, ale nechci aby měla problémové říje a aby mi neumřela . Co je lepší a je ta problémová říje u fretek hodně nebo to je spíše vyjímka?
odpověď: Bohužel problémy s prodlouženou říjí jsou u fretčích samiček dost časté. Pokud neplánujete odchov miminek, rozhodně je kastrace jistější.

Mám fretku je teď po kastraci a její chování se dost změnilo. Je taková splašenější a strašně začala jakoby kvokat. Přijde mi, že pokud nespí a je s námi v kontaktu tak kvoká, a navíc se strašně upla k mé přitelkyni. Neustále za ní běhá a je pořád v neklidu. Neustále někde pobíhá, mohli byste mi nějak vysvětlit její chování?
odpověď: Napadají mne dvě možnosti. Jednak u starších samiček (kolem tří, čtyř let) se stává, že po kastraci jakoby omládnou a začnou dovádět jako kdysi, když byly mláďata. Na druhou stranu neklid a fixace na přítelkyni spíš napovídá na něco jiného: po kastraci dojde k prudkým změnám hladiny hormonů a samička se může chovat, jakoby měla mladé. Je neklidná, někoho nebo něco adoptuje a stále hlídá, tahá do pelíšku atp. Matka také na svá mláďata kvoká, když se je snaží přivolat. Může být velmi nervózní z toho, že se jí nedaří miminka uhlídat, některé samičky se doslova třesou stresem. V takovém případě je na místě maximální klid, hodně mazlení, nebrat žádné hračky ani jiná miminka z pelíšku (mohou to být i smotané ponožky) a v žádném případě nepískat na gumové hračky! Pokud jde o tento případ, je potřeba mít trpělivost několik týdnů, než se hladiny hormonů opět vyrovnají.

Kdy je nejvhodnější kastrovat mladé samičky, které nemají mít miminka? Před nebo až po první říji?
odpověď: Spíš před říjí, ale pokud nebude delší než 4 týdny, je to v podstatě jedno. Nejdříve však v 6-8 měsících a samozřejmě kdykoliv později u starší fretky, zejména u samiček nad 3-4 roky se kastrace velmi doporučuje jako prevence gynekologických problémů.

Kdy nejlépe kastrovat fretku po hormonálním ukočení říje?
odpověď: Pro kastraci je optimální čas za 4-6 týdnů po ukončení říje.

Dobrý den, můžete mi prosím Vás poradit. Moje fretka zhruba před 2 měsíci harála, říji jsme nechali ukončit veterinářem. Po ukončení říje je tak měsíc a dnes jsem si všimla, že jí znovu natéká vulva jako při říji. Může mít další říji v tak krátké době? Jsem na pondělí objednaná na kastraci, takže nevím,co s tím dělat.
odpověď: Ano, může jít znovu do říje. Proto je dobré provádět kastraci do 6 týdnů od ukončení říje, kdy je pravděpodobnost nové říje minimální. Kastrace v říji je větší zátěž než jindy, ale druhá injekce po sobě taky, takže "babo raď". Asi bych ji vzala Na Šejdr k Chylíkové, nechala důkladně vyšetřit, řekla co absolvovala a doktorka by rozhodla podle jejího aktuálního stavu zda bude menší zlo další ukončení nebo kastrace během říje. Obě varianty jsou celkem na pytel, jde jen o to, která míň.

Je nějaká možnost vyšetření před kastrací? Nějaké podpůrné přípravky (pro lepší překonání operace), jaká je vhodná narkóza?
odpověď: Hlavně je dobré s kastrací počkat až po skončení (ukončení) říje, tak 4-6 týdnů, aby se vzpamatovala. Je možné nechat před operací vyšetřit krev (hematokrit) a srdíčko (echokardiografem), aby byla větší jistota, že má předpoklady narkózu dobře zvládnout. Samotná narkóza je šetrnější inhalační než injekční (inhalační mají třeba Na Šejdru nebo v Brně na univerzitě). Určitě je dobré dostat ji nejprve do maximální kondice pomocí vitamínků (Calopet, Ferretone, Ebi-vet...). Budu držet palce :o)

Nechal jsem vykastrovat fretku a nevím jak si poradit s tím, aby si nekousala ránu. Plastový límec jsem si nevzal. Zkušil jsem prostříhat ponožku, ale je to téměř k ničemu.
odpověď: On by límec byl stejně na nic. Pro fretku prakticky neexistuje způsob, jak ji omezit v přístupu k ráně. Postrádám ale informaci, jestli jde o kluka nebo holku (to je dost rozdíl), jestli si opravdu ránu kouše, jak vet ránu zajistil. Tak obecně: U samců se rána ani nemusí šít, tam nějaký vypadlý steh ani moc nevadí. Většina fretek si ránu nekouše, maximálně olizuje a většinou si nijak neuškodí. Sledujte a kdyby se rána otevírala, honem na veterinu. Náš vet ránu chrání tím, že přes ni přišije ke kůži gázový dren - to je optimální a nedá se to sundat. Někdo ránu přetře zelenou desinfekcí (Novikovem), to taky docela vyhovuje. Pokud není nijak chráněná, radši ji hodně často hlídejte. Můžete veta požádat o tzv. Proban, takovou tu elastickou ponožku, ale většina fretek si ji stejně umí sundat. Pak leda přetřít Novikovem nebo něčím podobným.

Mohu kastrovat samici v říji?
odpověď: Pokud není v přímém ohrožení života (nedožila by se ukončení říje), rozhodně to není vhodné, je zbytečně zvýšená krvácivost a riziko komplikací (děloha je v říji šestinásobná, překrvená). Vhodnější je kastrovat až po skončení říje.

Proč vlastně se nemá kastrovat samička v říji?
odpověď: Během říje je děloha výrazně zvětšená a překrvená, což pochopitelně přináší větší krevní ztráty při operaci. Navíc při delší říji dochází někdy ke zhoršení krevního obrazu, což není dobrý výchozí stav pro tak náročný zákrok. Má-li veterinář pochybnosti, může chtít před kastrací odebrat malé množství krve a vyšetřit hematokrit. Kastrace v říji se většinou provádí pouze v krajním případě, kdy není čas čekat, až zabere injekce (pokud je fretka ve vážném stavu a operace, byť riskantní, jí dá alespoň nějakou šanci na přežití, není co řešit). Rozhodně je menší riziko komplikací, pokud jsou děloha a vaječníky v klidu.

Naše roční freťulky měly říji, jelikož trvala déle jak měsíc, tak jsme jim jí nechali ukončit. Domluvili jsme se s vetem, že se ozvem tak za 4 týdny a necháme udělat kastraci, ale naše holčičky mají teď, po měsíci, zase falešnou březost. Tak teď nevím, zda nemáme tu kastraci odložit a za jak dlouho je nechat vykastrovat. Bojím se o ně.
odpověď: O moc to neodkládejte, protože šest týdnů po ukončení říje by mohly přijít opět do říje - a to už je menší zlo kastrovat ke konci falešné březosti, tedy během následujícíh dvou týdnů. Samozřejmě každá operace nese určitá rizika, ale pokud byla říje ukončena včas (ne třeba po několika měsících) a zvíře je zdravé a v dobré kondici, je riziko minimální.

Je možné, že by vloni vykastrovaná samička vykazovala chování jako fretka v říji? Je velmi aktivní, trochu podrážděná, málo spí, vynucuje si přístup na místa, kam ví že nesmí atd. Baští, pije a vyprazdňuje se normálně. Včera jsme s ní byli na kontrole u veta (po zánětu stř.ucha) a je zdravotně v pořádku.
odpověď: Pokud jde jen o chování, nic se neděje. Pokud by se ale objevil i otok pohlavních orgánů, může jít o dva problémy: buď zbyl v bříšku kousek vaječníku nebo má potíže s nadledvinami.

Máme fretku - 3 letou samičku. Vloni jsme ji dali vykastrovat (měla potíže s říjí). Před dvěma měsíci měla opět příznaky říje.Veterinář řekl, že má zřejmě zánět pochvy. Léčba trvala cca měsíc a půl. Není možné, že by byla kastrace provedena špatně a skutečně se jednalo o říji?
odpověď: Možnosti jsou v zásadě dvě:
1. syndrom reziduální ovariální tkáně - prostě někde zůstal kousek vaječníku. Reaguje na injekci hCG
2. hyperadrenokorticismus neboli onemocnění nadledvinek. Nereaguje na hCG a na UZ je většinou vidět zvětšení nadledviny.

samice, po kastraci: Ahoj, chtěla jsem se zeptat - moje roční fretka je 2x po kastraci a po odstranění 1,5 nadledvinky a znova má nateklou vulvu. Veterinářka už si neví rady. řekla nám, že už se nedá nic dělat a že o ní přijdeme - je to otázka měsíců. Napadá Tě nějaká pozitivnější zpráva? Moc díky za odpověď.
odpověď: Kontrolní vyšetření v Brně na univerzitě. Veta s většími zkušenostmi s tímto problémem jinde v ČR nenajdete. Otázka je, zda kastrace nebyly zcela vpořádku (zbyl-li kousek vaječníku, bude otok reagovat na injekci hCG), v opačném případě to vypadá na nadledviny.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron