Říje, pach a kastrace samců

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Říje, pach a kastrace samců

Příspěvekod martina » 07 lis 2009, 18:52

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Jak poznám říji, kdy začne, jak dlouho trvá? Značkuje i po kastraci? Problém s varlaty, kdy sestupují? Kastrace i po kastraci... Pach samců (a fretek vůbec), pachové žlázy...
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Jak dlouho trvá u samců fretek říje a jak se projevuje?
odpověď: Od jara do podzimu, projevuje se zvětšením varlat a změnou chování.

Kolikrát do roka má fretka říji?
odpověď: Samec na jaře začne a na podzim skončí, holka by neměla mít víc než jednu až dvě za rok a neměly by trvat déle než čtyři týdny. Přijít to ale může prakticky kdykoliv.

Máme samce fretky. A vždy začátkem roku mi začne okusovat ruku, škrábat mi ji, brát mi palec do tlamičky s úmyslem s ním někam odejít. Když dávám ruku pryč běží za ní a kvoká.
odpověď: Pokud není kastrovaný, nejspíš si vaši ruku namlouvá. Neděste se, je to docela normální:o) Můžete se nechat za ruku chytit a pozorovat, co bude dál - nejspíš si vás odtáhne pod gauč nebo na jiné oblíbené ukryté místo ;o)

Je možné,aby se vykastrovaný samec choval jako v říji? Totiž mám divný pocit, že to zase začíná a nevím, zda je to v pořádku?
odpověď: Někdy se to trošku stane (síla zvyku), ale pokud by mu začal i línat ocas, jako v říji, je lepší navštívit veterináře. Projevy říje u kastrovaných fretek totiž mohou být vyvolány onemocněním nadledvin (hyperadrenokorticismus).

Máme dvouletého samce a začíná opět značkovat. To nás čeká každoročně?
odpověď: Ano, každoročně, i když s věkem to trošku víc flákají ;o)

Máme rok a půl starého samečka. Jeho loňskou říji jsme sice přežili, ale užili jsme si. Měli jsme označkováno vše, co se mu postavilo do cesty, včetně bot, ovladačů k televizi, určitě víte, o čem mluvím. S jeho hygienou to také nebylo nic moc. Letos začal říjit o nějaký ten týden dřív, ale zatím je to únosné. Psala jste, že se značkování s věkem omezuje. Mohu se tedy letos těšit, že nebudu muset tolik uklízet? :-)
odpověď: Naděje umírá poslední :o) Ale ne, mělo by to být o něco lepší, i když určitě jeho říji pocítíte, to vám zase nebudu lhát.

Máme fretuli-samečka asi 3/4 roku a stále nemá vyvinuté jedno varle. Veterinář mi řekl, že mohlo uvíznout v těle. Bude s tim mít nějaký do budoucna nějaký problém?? Můžete mi prosím poradit?
odpověď: Ano, mohl by s tím být problém, pokud varle nesestoupne, je vyšší riziko rakoviny. Bylo by lepší nechat ho vykastrovat (tedy najít nesestouplé varle a odstranit ho).

V jakém přibližně věku sestupují samcům varlata? Mám 8měsíčního kluka a pořád nic. Pokud by mu nesestouply, je lepší nechat ho vykastrovat? Nemyslím ani tak kvůli páření (samičku nemáme), ale spíš kvůli tomu jako je to třeba u psů,kde je větší pravděpodobnost vzniku nádorů na nesestouplých varlatech. Je tato kastrace složitější než u "normálně" vyvinutých fret´áků?
odpověď: V tomhle věku už by měly. Ale protože v prosinci samci nejsou v říji, je možné, že jsou sestouplá, ale tak maličká, že jste si jich nevšimli - ještě ho prohmatejte. Pokud by do jara nesestoupla, opravdu by byla lepší kastrace, která je o něco složitější - rozhodně bych se obrátila na osvědčeného veta.

Je možné provést kastraci samce v době říje?
odpověď: U samce ano, u samičky raději ne:o)

Nechal jsem vykastrovat fretku a nevím jak si poradit s tím, aby si nekousala ránu. Plastový límec jsem si nevzal. Zkušil jsem prostříhat ponožku, ale je to téměř k ničemu.
odpověď: On by límec byl stejně na nic. Pro fretku prakticky neexistuje způsob, jak ji omezit v přístupu k ráně. Postrádám ale informaci, jestli jde o kluka nebo holku (to je dost rozdíl), jestli si opravdu ránu kouše, jak vet ránu zajistil. Tak obecně: U samců se rána ani nemusí šít, tam nějaký vypadlý steh ani moc nevadí. Většina fretek si ránu nekouše, maximálně olizuje a většinou si nijak neuškodí. Sledujte a kdyby se rána otevírala, honem na veterinu. Náš vet ránu chrání tím, že přes ni přišije ke kůži gázový dren - to je optimální a nedá se to sundat. Někdo ránu přetře zelenou desinfekcí (Novikovem), to taky docela vyhovuje. Pokud není nijak chráněná, radši ji hodně často hlídejte. Můžete veta požádat o tzv. Proban, takovou tu elastickou ponožku, ale většina fretek si ji stejně umí sundat. Pak leda přetřít Novikovem nebo něčím podobným.

Je možné,aby se vykastrovaný samec choval jako v říji? Totiž mám divný pocit, že to zase začíná a nevím, zda je to v pořádku?
odpověď: Někdy se to trošku stane (síla zvyku), ale pokud by mu začal i línat ocas, jako v říji, je lepší navštívit veterináře. Projevy říje u kastrovaných fretek totiž mohou být vyvolány onemocněním nadledvin (hyperadrenokorticismus).

Jak se změní chování samce po kastraci?
odpověď: Povaha se změní tím způsobem, že odpadnou projevy říje (obvykle). To, že freťák začne být klidnější a mazlivější, není důsledek kastrace, ale dospívání.

Líbí se mi fretka, ale ještě než si ji koupím bych se chtěla zeptat, jestli fretky smrdí?
odpověď: Smrdí. Cítit je určitě samička méně než samec (kastrovaný je cítit méně než nekastrovaný v říji), ale KAŽDÉ zvíře (tedy snad až na plyšové) cítit je a bude. Rozhodně se nejdřív zkuste seznámit s někým, kdo fretky má, a poznat to u něj osobně. Je to lepší, než za půl roku zjistit, že je to s fretkou jiné, než jste si mysleli.

Je možné nechat fretce operativně odstranit pachové žlázy?
odpověď: Ne, není. Od jara 2004 to zakazuje Zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Chtěla bych si pořídit samečka fretky. Mám dotaz ophledně zápachu - jestli se dá zmírnit pomocí kastrace a jestli je tento zákrok složitý a nebezpečný.
odpověď: Musíte si uvědomit, o jaký pach Vám jde. Pach moči a značkování kastrace omezí, trochu i pach tělíčka. Ten ale do jisté míry vždy zůstane, stejně jako pach výměšku pachových žlázek, vypouštěný při strachu a leknutí. Pro podrobnější informace bych doporučila pročíst sekci Pach a kastrace u samců (viz mapa stránek). U samců je kastrace zása jednoduchý a nenáročný, nenese o nic větší rizika než jakákoliv jiná narkóza (ta je vždy riskantní například u zvířat s nemocným srdcem).

Mám samečka (cca 1 rok a 2 měsíce). Posledního přibližně čtvrt roku začal poněkud více "vonět" než dříve a rodiče to nemohou vystát. Potřebovala bych informaci, jak moc v tomto ohledu pomůže kastrace nebo jsem slyšela, že se mu dají odstranit pouze pachové žlázy.
odpověď: Samec je víc cítit, protože je v říji. V tom vám částečně pomůže kastrace. Nicméně odstranění pachových žláz, na které se ptáte, je zakázáno Zákonem na ochranu zvířatp roti týrání, takže tudy cesta nevede. Navíc by to váš problém ani neřešilo, pachové žlázy jsou obranná zbraň a nejspíš nejsou příčinou zmíněného pachu.

Je normální, že fretka používá každý den pachové žlázy?
odpověď: Moc obvyklé to není, ale záleží i na věku a dalších podmínkách... u dospívajícího mláděte (nebo u vystrašeného nalezence) si to docela umím představit, s věkem by to mělo přejít.

Když si koupím mládě bude používat pachové žlázy nebo je používá jen v krajních případech?
odpověď: Mláďata občas používají pachové žlázy z bujnosti, když se příliš rozdovádí. Dospělé fretky je však již použijí jen v krajním případě, kdy se cítí ohrožené - takže trpělivost:o)

Máma nechce fretku, protože prý když se bojí, vypouští něco jako hrozný zápach. Je to pravda? A můžu nechat fretku odžlázkovat?
odpověď: Odstranění pachových žláz je zakázané zákonem na ochranu zvířat. Ale s tím pachem to není tak strašné, málokterá fretka žije v neustálém stresu aby se musela "bránit", jinak než na svou obranu totiž pachové žlázy nepoužívá.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron