Už nám jedna nestačí, chceme jich víc! Jaké čekat problémy?

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Už nám jedna nestačí, chceme jich víc! Jaké čekat problémy?

Příspěvekod martina » 07 lis 2009, 19:07

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI, JAK ŘEŠIT OČEKÁVANÉ NEBO JIŽ NASTALÉ PROBLÉMY SOUŽITÍ MEZI:
klukem a holkou, dvěma (a víc) kluky, dvěma (a víc) holkami, příbuznými (sourozenci, rodiče a děti...), více fretkami ve skupině... Jak je nejlépe seznámit a jaké problém vás mohou čekat a zaskočit? Perou se každý s každým, co máme dělat?
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Když ke své fretkce dokoupim kamaráda, nepřestane si mě pak všímat? Prý si budou hrát spolu a na mě se vykašlou.
odpověď: Podle mých zkušeností je dvěma fretkám rozhodně veseleji než jedné. Je sice pravda, že si spolu hodně vyhrají, ale rozhodně na vás nezanevřou. Spíš bude pro vás výhoda, že jim nebude smutno, když budete zrovna mít málo času. A pokud na ně čas zrovna mít budete, nic vám nebrání hrát si s oběma najednou - můžete se lecčemu přiučit (pozorováním jejich her zjistíte, co je nejvíc baví).

Máme dvouletého kluka a roční holčičku. Oba tchoří barvy. Chtěli bychom si pořídit ještě jednu fretku, ale nevíme, jestli kluka nebo holku a jestli záleží na barvě, aby ji ti dva přijali mezi sebe.
odpověď: Na barvě nezáleží, ale klidnější soužití rozhodně bude s další samičkou. Kluci by se nemuseli snést.

Můžu mít dohromady 2 samičky a 1 samečka? Mám matku s dcerou dohromady a moc si spolu rozumí, teď momentálně je mám rozdělené, protože jedna má miminka. Chci si pořídit ještě samečk. Jsou nějaká rizika?
odpověď: V tom by neměl být žádný problém. Jediné riziko je, že budete mít pořád freťata. Pokud budete uvažovat o kastraci, je ze zdravotních důvodů vhodné nechat kastrovat samičky. Zpočátku si na sebe možná budou muset chvilku zvykat, ale zejménap okud sameček bude mládě, sžijí se dobře. Pozor, kdybyste si chtěla nechat syna svojí fretky, je kastrace nezbytná, uhlídat je by bylo velmi obtížné.

Máme samečka a samičku. Oba jsou nekastrovaní. Samička není v říji a sameček by se stále pářil. Nedá samičce pomalu pokoj. Samička má krk celý pokousaný a samý strup.Jsou v jedné kleci. Přejde ho ta jeho touha a nebo je bude nutné rozdělit?
odpověď: Chová se úplně normálně a rozhodně ho to do konce říje (do podzimu) nepřejde. Pokud to samičce nevadí (mnohé si to nechají docela ochotně líbit ;o), klidně je nechejte spolu, budou praktikovat "bezpečný sex". Pokud by samička byla příliš ve stresu (syčela v koutě, odmítala potravu), raději je oddělte nebo samečka nechejte vykastrovat. Ale většina stálých dvojic fretek je v tomto směru v pohodě:o)

Objevila jsem inzerát na dvouletou fretku po zemřelé majitelce. Bližší informace o ní jsou tyto: patřila 11 leté holčičce, teď je půl roku zavřená ve venkovní voliéře a není pouštěná a nikdo za ní nechodí. Je odčervená, očkovaná proti vzteklině. Mám doma kastrovaného samce a nekastr. samici zhruba stejně staré. Ráda bych si inzerovanou fretku vzala k nim, aby nebyla opuštěná, ale potřebuji poradit, jak nejlépe jí začlenit - očkování, sbližování...Je teď trochu kousavá. Pokud to půjde, ráda si jí nechám,kdyby jí naši freťáci nepřijali, vzala by si jí moje kamarádka, které se fretky líbí a chce je. Prosím poraďte,jak jí co nejlíp začlenit.
odpověď: Asi to nebude úplně jednoduché, ale mezi ostatní fretky by se mohla začlenit. Určitě ji oočkujte ještě proti psince, s ostatními ji seznamujte pod dohledem, postupně. Pouštějte je společně hrát, ale spinkat je zpočátku nechejte odděleně. Můžete jim občas prohodit pelíšky, aby si zvykli na svůj pach, krmit je společně,... Kousání může být reakce na nedostatek pozornosti, měl oby se to časem srovnat.

Máme doma 2,5 letou samičku, vykastrovanou a pořídili jsme ji kamarádku, stejně starou nekastrovanou, aby měla kamarádku. Ovšem ta naše se té nové bojí, kvoká, piští a tulí se ke mně a ta nová se chová tak, jako by tam byla doma, Je fakt, že je o něco větší. Myslíte že se postupem času snesou, mám tu druhou dát vykastrovat, aby tolik nepáchla nebo radíte ji dát pryč? Abych se přiznala,tak s takovou reakcí jsem nepočítala, myslela jsem si že si budou obě hrát.
odpověď: Jak to tak čtu - není ta druhá fretka čistě náhodou samec? Každopádně pokud jde o samičku, kastrace pomůže lecčemu, ale určitě nijak výrazně neomezí její pach. Ať je to jakkoliv, každé seznamování chce čas a trpělivost.

Při prvním setkání se sameček zakousl do hřbetu samičce, což mě sice připadalo drsné, ale jak jste psala, je to normální a samička by si měla zvyknout. Jenže samička od té doby na něj syčí a zdá se mi, že se ho bojí. Proto jsem je pořád nedala k sobě. Nevím jakým nejvhodnějším způsobem je seznámit. Venku, nebo v kleci? Postupně, nebo je dát rovnou k sobě, i když budou křičet. Samička totiž i křičela. Je to opravdu docela drsný způsob seznamování...
odpověď: Jestliže samička vytrvale syčí a křičí (pozor, je to něco jiného než standartní naříkání a kňučení), pravděpodobně je u ní problém se socializací. To bude vyžadovat hodně času a trpělivosti, seznamování vždy pod dozorem a postupně, raději mimo klec, na neutrálním území. Aby si zvykala na jeho pach, můžete jim zkusit prohazovat pelíšky. Zpočátku to budou jen krátké společné chvilky, třeba po jídle, kdy bude sameček klidnější, postupně budete moci čas prodlužovat. Můžete zkusit i společné procházky, kde bude sameček také částečně zaujatý něčím jiným.

Můžu pořídit k ročnímu kastrovanému samci nekastrovaného, asi 4 měsíce starého samečka od lidí, kteří ho nalezli a zatím neumístili? Jak postupovat, aby si na sebe zvykli a neprali se? Musím je do kastrace 2. samce chovat odděleně? Nebo když jsou ješt mladí, můžu je mít pohromadě?
odpověď: Mohli by se snést, dokud nekastrovaný nedospěje. Každopádně bedlivě dohlížejte, jaké jsou vztahy a kolem 6 měsíců se hned objednejte na kastraci - tou dobou nejspíš přijdou šarvátky (ale naštěstí bude podzim, takže to bude lepší než v létě, kdy s nimi cloumá říje)

Máme ročního kluka a teď jsme koupili ještě jednoho, opět ročního. Bohužel se vůbec nesnesou. Je možné, že si časem na sebe zvyknou? Bojíme se, aby si vzájemně neublížili.
odpověď: Samečci se obvykle moc dobře nesnesou. Do značné míry pomůže, pokud je vykastrujete, to asi bude nejvhodnější řešení, jak doma nastolit klid.

Máme doma tři měsíce starého samečka a uvažujeme o tom, pořídit k němu ještě jednoho. Z několika zdrojů jsme se dočetli, že dva samci nebývají nejlepší řešení. Opravdu to bývá tak zlé?
odpověď: Dva samci skutečně nejsou optimální řešení, nejspíš se budou v dospělosti napadat. Jediná šance by byla nechat oba vykastrovat, ale ani tak to nemusí být v klidu. Zkuste raději kastrovanou samičku...

Přemýšlíme o tom, že našemu freťákovi, který se stane tátou, pořídíme kamaráda, taky freťáka. Četla jsem, že tato kombinace není úplně ideální, ale co soudíte o vztahu syn a otec? Mohlo by to být lepší?
odpověď: I u příbuzných samců mohou v době říje nastat konflikty, zejména pokud spolu nejsou naprosto nepřetržitě. Každopádně v takovém případěp očítejte s možností, že bude nutné přistoupit ke kastraci.

Mám dotaz ohledně soužití dvou fretčích bratrů, stáří 5 měsíců, jsou na sebe zvyklí a majitelka by je prodala oba, aby jim nebylo smutno. Nevím jak by jim to šlo do budoucna a jestli by jim to vydrželo, je vhodné soužití dvou samců?
odpověď: U dvou samců je vždy určité riziko problémů. Pokud budou spolu stále, mohli by se snést, ale i tak je nebezpečí, že se začnou rvát, až přijdou do říje. V tom případě by situaci zklidnila kastrace. Rozhodně největší pravděpodobnost, jak docílit klidného soužití dvou samců, je chov bratrů.

Máme bílou čtyřletou fretku. Od malička si pěkně hraje a přitom kvoká. Ona kvoká téměř pořád. Před půl rokem jsme si pořídili ještě jednu. Je tchořovitá. Je pořád dost vyplašená a vůbec nekvoká. Slyšeli jsme ji asi tak dvakrát a to jenom chviličku a ty zvuky byly uplně jiné jak od té starší, tak by mě zajímalo jestli je to normální? Jestli třeba není nějaká nešťastná. Nebo jestli je možné, že to ještě neumí.
odpověď: Každá fretka je jiná - některá ukvokaná, jiná ne. S tím asi nic nenaděláte:o) Ale rozhodně to ničemu nevadí, nebojte.

Můžeme k 10 měsíční fretce pořídit fretku 3 měsíční. Nebudou problémy?
odpověď: Neměl by s tím být problém. Někdy mám pocit, že to závisí na vašem postoji. Nám se skamarádí všechny fretky (letos v létě včetně sedmi nalezenců a odloženců v dočasném podnájmu), ale znám lidi, kteří nedokáží dát dvě fretky dohromady. Nesmíte se toho bát, nesmíte bojové hry považovat za pokus o vraždu... Pokud se fretky škádlí, kvičí, honí se, je to v pořádku, pokud na sebe nesyčí a jedna se například vyděšeně nekrčí v koutě. Pokud spolu spí v pelíšku, je to naprosto v pohodě. Určitě jim ve dvou bude veseleji a dvě mláďata Vám předvedou to pravé fretčí rodeo:o)

Máme 10 měsíční fretku a koupili jsme další stejně sterou a je to samička. Pořád se perou. Je to kvůli tomu, která z nich bude dominantní? Kdy to tak přestane?
odpověď: Ne, fretky si takhle prostě hrají - milují bojovky. Je to tím, že jsou šelmy a hrou si trénují lov.

Mám doma dvě samičky po ukončení říje. Obě se teď pořád perou, je možné že jsou ve falešné březosti. Jestli ano - je lepší, pokud je oddělím?
odpověď: Většinou se v takové situaci jen tahají a snaží se jedna druhou adoprovat. Většinou klidně mohou zůstat spolu.

Máme dvě roční fretečky, jsou na sebe zvyklé,obývají jednu klec. Jedna je vykastrovaná, druhá je březí. Freťata by se měla narodit cca za 14 dní. Můžeme je nechat nadále spolu, nebo je nutné je rozdělit (není problém s místem,klece máme dvě)? Když ano za jak dlouho po narození freťátek je můžeme dát dohromady? Nechceme ohrozit mimča, ale také nechceme mít problém s jejich dalším soužitím.
odpověď: Rozhodně je nejpozději týden před porodem oddělte, raději už teď, aby si březí zvykla. Do odstavu mláďat je raději nechejte zvlášť, i když je můžete - pokud o to budou mít zájem - nechat spolu proběhnout třeba než mimčům uklidíte. Na kojení ale samička potřebuje klid.

Mám rok a půl starého vykastrovaného fretčího kluka a k němu jsme si pořídili letos v červnu (před pěti měsíci) holčičku. Všechno bylo v pořádku, hráli si a skotačili. Nyní ovšem kluk na ni útočí, kouše jí do krku, zátylku a stále ji honí. Někdy až nepříjemně kňučí nebo brečí. Ona před ním stále utíká a někam se schovává, ale jen chvilkově. Pak třeba se spolu nají a jdou spát. V noci spí spolu v jednom košíku a nic se neděje. Ovšem když někdy jeden jde na záchod a druhého to probudí, při návratu na něj začne syčet. Nevíme jak se k nim zachovat, jestli je dát od sebe nebo jestli to jsou stále jen hry.
odpověď: Fretčí hry bývají poměrně drsné, to co popisujete vypadá poměrně standardně.

Máme 3 roky starou fretečku Tykynku, je kastrovaná a teď jsme jí pořídili 14 měsíců starého kastrovaného freťáčka. Jsme z nich už zoufalí, nemají se rádi, syčí na sebe (to v lepším případě) perou se, zakusují se do sebe. Včera je musel manžel polít studenou vodou, aby se pustili. Poraďte nám, jak dál postupovat, jestli je možná adaptace těch dvou na sebe. Freťáčka máme doma 14 dní. Neměli bychom je od sebe izolovat? Neradi bychom se jednoho nebo druhého vzdávali, jsou to opravdu naši miláčci.
odpověď: Někdy trvá delší dobu, než si na sebe fretky zvyknou. Zpočátku je k sobě pouštějte jen pod dozorem a hlavně NAUČTE SE JIM OTEVŘÍT TLAMU, když se do sebe zakousnou!!! Polití studenou vodou je naprosto nemístné, musíte se naučit bočním hmatem rozevřít každý jedné fretce čelisti a držet je, dokud nejsou dost daleko, aby po sobě nechňapli znovu. Přivykání může trvat i několik měsíců, zejména v případě, kdy jste zřejmě u samičky trochu zanedbali socializaci (přivykání na ostatní fretky už od dětství). Pokud dosud nepotkávala jiné fretky, může pro ni být ve třech letech podobné setkání dost šokující.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron