Jak a kdy na procházky, delší cesty, hlídání fretek

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Jak a kdy na procházky, delší cesty, hlídání fretek

Příspěvekod martina » 07 lis 2009, 19:18

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Od kdy můžu s fretkou na procházku? Jak jí naučím na postroj? A co v zimě? Ztratil/našel jsem fretku, co mám dělat? Chceme na výlet, pojedeme autem, jak to fretka snáší? Dovolená v zahraničí s fretkou - ano či ne? Čipování... Hlídání fretky v době dovolené
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Aktuální info k podmínkám cestování se zvířaty po zemích EU najdete na stránkách Státní veterinární správy DOPORUČENÍ - pro více informací o cestách do zahraničí se zvířaty zadejte ve vyhledávání na stránkách SVS výraz "cestování" (vloženo moderátorem martina)

Máme 6 týdenní fretku, můžeme s ní chodit na procházky už tak brzy ? A jak dlouho může být venku ?
odpověď: Ještě ven nemůže, protože nemá kompletní očkování (psinka). Počkejte do doby, až ho bude mít za sebou.

Kdy můžu jít se svým freťusem poprvé na procházku? Je to nějak věkově omezené?
odpověď: Až bude mít kompletní očkování proti psince a vzteklině, tedy cca po čtvrt roce. Po posledním očkování je potřeba tak týden počkat, než se vytvoří protilátky.

Mám 7týdenní miminko fretky a chtěla bych se zeptat od kolika týdnů můžu učit freťulku na vodítko.
odpověď: Až bude mít všechna očkování, můžete začít chodit ven. Do té doby ji můžete přivykat na postrojek, ale není to až tak nutné, zvykne si i potom.

Může se fretka vypustit ven proběhnout s kočkou a vrátí se jako kočka?
odpověď: Rozhodně ne! Fretka není ve svých návratech spolehlivá, i když se to někdy může zdát. Snadno se ztratí a špatně hledá cestu zpátky. Znám i chovatele, kteří tak dlouho chodili se džbánem pro vodu.... byli přesvědčení, že jejich fretka se neztratí, když bez problému chodí venku bez vodítka už čtyři roky... a jednou se to stejně stalo. Takže po všech zkušenostech lidí, které znám, ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI.

Dobrý den, ztratila se mi fretka a já bych se chtěl zeptat jestli je možné že se po dni a půl vrátí? (sme z vesnice) Předem děkuji za odpověď.
odpověď: Sama asi sotva. Začněte intenzivně hledat (viz rubrika SOS - Ztratila se fretka) a pošlete podrobnosti na webmaster@fretka.cz, abychom je mohli dát do aktualit.

Moje fretka utekla. Nevíte jestli se na něco nedá nalákat? Mohla by utéct někam dál než třeba 100 km?
Odpověď: No, to už je hodně velká dálka, ale pár kilometrů určitě uteče. Rady najdete v SOS - ztratila se fretka, včetně letáčků ke stažení.

Našla jsem fretku v Bruntále (Praze, Jihlavě, .....), co s ní mám dělat?
odpověď: Prostudujte si rady, jak postupovat v rubrice SOS a pošlete podrobné údaje (barva, pohlaví, přesné místo a datum nálezu a kontakt) na adresu webmaster@fretka.cz, aby ji mohl umístit do ztrát a nálezů.

Můžu chodit s mojím fretáčkem v zimě ven (když je sníh)? Potřebuje něco k tomu? A jak dlouho s ním tam můžu být?
odpověď: Pokud je otužilý (zvyklý) už od teplých podzimních dní, klidně může chodit ven i v mrazech - možná se mu sníh zalíbí. Jen respektujte, když ho začnou zábst pacičky a bude se škrabat po nohách do náruče - sám si řekne, kdy má dost.

Dneska jsem byl se svojí 11 týdení fretečkou venku (ne poprvé) proběhnout se v trávě po zahradě. Chovala se naprosto normálně, jen když jsem ji vzal do náruče a začal hladit začala mi v rukách doslova vibrovat. Nevím jestli to byl třas ze zimy, protože bylo 15 stupňu a tráva suchá, nebo to mělo nějaký jiný význam? Je to normální?
odpověď: Může jít o třesovou termoregulaci, zvířata si tímto způsobem nomálně vyrábějí teplo. Pokud zatím byla jen v bytě, nejspíš nebude moc otužilá. Přivykejte ji postupně.

Jak cestovat s fretkou autem, aby to pro ni nebylo zátěží?
odpověď: Pořiďte kvalitní prostornou přepravku, doprostřed zavěste pelíšek (nejlépe kapsu), dolů pod něj dejte fotomisku se stelivem nebo malý záchodek, na dvířka upevněte misku s granulemi a napáječku s vodou. Nikdy fretky nenechávejte v autě samotné a hlídejte přiměřenou teplotu! Při použití klimatizace pozor na průvan, ten fretkám vadí. Nejlépe jim bude v přepravce na podlaze vozu, kde to méně hází. Pokud by zvracely, cestujte nalačno a kdyby ani to nepomohlo, poraďte se s vetem o vhodných lécích.

Chtěla bych se Vás zeptat, zda můžu brát ochočenou fretku sebou na delší výlety např.:na chatu, pod stan a podobně?
odpověď: V podstatě ano, ale za předpokladu, že se vám podaří zajistit jí klid na odpočinek, stálý přístup k vodě, dvakrát denně jídlo a dostatek teplíčka na spaní. A samozřejmě musíte zabezpečit, aby neutekla a neztratila se. Naštěstí se dají sehnat skvělé skládací klece (TOMI), které se na chatu snadno převezou a jsou dostatečně zabezpečené proti úniku. Na výlety je praktická větší přepravka, do které v polovině dáte závěsné lůžko a pod něj misku s pískem nebo savou podložku jako záchodek. A samozřejmě na dvířka misku na jídlo a napáječku. Postroj s vodítkem je nezbytný.

S rodinou chceme jet v létě do Chorvatska k moři (na 14 dní ) a nevíme co s mou fretkou. Jestli ho vzít s sebou, kde je velké horko nebo ho předat do péče dědy.
odpověď: Fretky sice mohou cestovat k moři, ale hodně záleží na období, kdy by to mělo být. Obecně totiž fretky špatně snášejí teploty nad třicet stupňů, pokud nemají kam se ukrýt do chladu - v tom případě by bylo lepší nechat ji někomu na hlídání v ČR. Pokud byste ji přeci jen vzali s sebou, důkladně si v kapitole první pomoc nastudujte úpal, neumím si představit, jak bych v Chorvatsku sháněla přijatelného veterináře.

Chystáme se s manželem na delší dobu do Austrálie a rádi bychom si vzali našeho freťáka s sebou. Slyšela jsem, že do Austrálie je dovoz zvířat podmíněn půl roční karanténou. Je to pravda a kde bych mohla zjistit více informaci - co pro to udělat v ČR, délka karantény, atd.
odpověď: Informace by vám měla podat buď Krajská veterinární správa (která vydává i případná potvrzení), ale především ambasáda dané země.

Jedeme v září na 9 měsíců pracovat do Itálie. Zajimalo by mě, jaké papíry si kvůli fretce musím vyřídit a jak zvládne cestu?
odpověď: Obecně je k cestě do zahraničí potřeba mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti psince a hlavně vzteklině a čip. Konkrétní požadavky si musíte zjistit na příslušné ambasádě (např. Velká Británie vyžaduje půlroční karanténu), případně na státní veterinární správě (některé země požadují potvrzení o bezinfekčnosti, tj. že na našem území nic neřádí). Cestování je individuální - některé fretky jezdí dlouhé trasy autem k moři, jiné nepřejedou bez potíží půl Prahy.

Chci si pořídit dvě fretky a vzít si je sebou do zahraničí. Co všechno k tomu potřebuji a kolik mě to bude stát?
odpověď: To musíte zjistit na Státní/Krajské vetrinární správě podle země, do které se chystáte. Téměř v každém případě ale budete potřebovat pas a čip (cca 500,- Kč). Také si včas zjistěte u přepravní společnosti podmínky a cenu přepravy zvířete.

Existuje nějaký "hotel pro fretky"? Potřebovali bychom ubytování asi na 5 dní pro naší jedno roční samicku.
odpověď: Specializovaný hotel pro fretky téměř jistě není. Členové Klubu to řeší tak, že se domluví na vzájemném hlídání. Pokud jiné fretkaře neznáte, zkuste štěstí v naší inzerci nebo na fóru. Zkusit můžete také ubytovací zařízení pro jiná zvířata (kočky, psy).
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron