Zuby a drápky - péče a problémy

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Zuby a drápky - péče a problémy

Příspěvekod martina » 08 lis 2009, 00:24

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Má fretka mléčné zuby? Čistí se fretkám zuby a jak? Zubní kámen .... Zubní kaz.... Ulomený zub.... Zánět dásně.... Jak ostříhat drápky? Jak zabránit třepení drápků?
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Má fretka mléčné zuby? Pokud ano, kdy jí rostou zuby druhé?
odpověď: Ano, má. Mezi 7 a 9 týdnem věku.

Jak a čím se fretkám čistí zuby? Našemu fretákovi se na stoličkách udělaly tmavé skvrny.
odpověď: To, co popisujete, vypadá na zubní kámen - požádejte veta o jeho odstranění zubařskou škrabkou.

Mám 2 roky starého samce. Má na zubech už dost zubního kamene. Už jsem ho objednal na odstranění ultrazvukem. Čím zabráním tvorbě nového kamene? Krmím jej fretčími granulemi, které jsou dostatečně tvrdé a někdy mu dávám masové kapsičky pro kočky. Vždy má mimo kapsičky i granule, které jsou suché. Dávám mu i suchý chleba, ale to nepomáhá. Prosím poraďte, čím tento problém odstranit.
odpověď: ničím. Tvorbu kamene můžete omezit krmením suchými granulemi. Ten suchý chleba raději vynechejte, fretka není králík. Prostě bude nutné naučit ho nechat si sahat do tlamy a dvakrát do roka zubní kámen nechat seškrábnout zubařskou škrabkou (aby nemusel pokaždé do narkózy).

Máme 6 měsíčního samečka a má problémy se ZUBNÍM KAMENEM. Maso z konzervy dostává jen málo, sladké od nás nedostává vůbec, jenom suché fretčí granule.
odpověď: Některým fretkám se kámen tvoří už v tomto věku, bez ohledu na druh krmiva (záleží to i na složení slin...). Zkuste zuby občas očistit a každé příležitosti, kdy je uspaný (kastrace, pachové žlázy), využijte a požádejte veterináře o kontrolu a odstranění zubního kamene. Většina vetů nechce kámen sundavat v bdělém stavu. Pokud by kámen byl velký, tmavý a tlačil na dáseň, která by zarudla či otekla, je nutné ho sundat hned (i když většina veterinářů kvůli tomu fretku uspí).

Jak se v domácích podmínkách půže fretka zbavit zubního kamene?
odpověď: Je lepší to nechat zkušenému vetovi, nanejvýš můžete zkusit kámen opatrně seškrábnout nehtem nebo tupým koncem kávové lžičky. Doma můžete omezit hromadění zubního kamene krmením granulemi, ale jeho tvorba se tím neodstraní úplně.

Náš freták (9 měsíců) si urazil špičku předního zubu. Doroste mu a pokud ne, nebude mu to do budoucna vadit?........................ Naše freka Bára si ulomila kousek předního horního špičáku (tak 1/4).Vím, že asi žádný fretčí zubař není, ale zajímalo by mě, jestli zoubek může začít bolet, jak se to pozná a jak se to pak řeší?
odpověď: Většinou to ničemu nevadí, prakticky všechny fretky středního věku už mají ulomený alespoň jeden. U fretek je to totiž velmi běžný "úraz". Zub mu sice nedoroste, ale také mu chybějící špička většinou nijak nevadí. Podívejte se, jestli zub nemá ostré hrany, o které by si poranil dásně a hlídejte, jestli dáseň neotéká. Pokud je vše v klidu, nechejte to být. Časem může zub ztmavnout, to je normální a ničemu to nevadí. Pokud by ale odmítala potravu nebo jí otekla dáseň, bylo by nutné ihned zajít k vetovi - pokud by to bylo opravdu od zoubku, musel by ho nejspíš vytrhnout, ale to se opravdu nestává. Jinak se s tím u nás nedá celkem nic dělat - výplně kanálku se provádí jen v USA. Zub jí pravděpodobně časem ztmavne.

Naše 4 letá Terezka má už 3 roky ulomený špičák, který má už dlouho zahnědlý, zubní kámen nemá vůbec. Veterinář jí prohlížel zoubky naposledy loni v říjnu při kastraci a říkal, že jsou v pořádku. Teď se mi ale zdá, že má Terezka mírně zarudlé dásně. Žere normálně (granule), ale ukazovat zoubky už nechce, možná ji to bolí. Jak poznám zánět dásní a hlavně jak se vlastně léčí?
odpověď: Zánět dásní se pozná tak, že jsou zarudlé, oteklé, v pokročilých případech i hnisají a uvolňují se z nich zuby. Léčí se podle příčiny - odstraněním zubního kamene, odstraněním bolavého zubu, obklady z řepíku, aloe gelem na dásně, případně speciálními ATB, která se vylučují slinami (Stomorgyl). Rozhodně to tedy bude chtít navštívit veta.

Jak mám mé fretce stříhat drápky? Mám na to kleštičky, ale když se jí snažim drápky ostříhat sama, nedrží a když je nás u toho víc, vyvádí a dokonce mě minule (asi strachy) počůrala. Po ostříhání je vyděšená a jakoby omráčená. Přitom drápky stříhám dobře a nikdy jsem ji nestihla tak, aby ji tekla krev. Nechci jí takhle trápit, ale drápky už jsou zase přerostlé. K veterináři to máme daleko a jen kvůli drápkům ji tam nechci vláčet. Poraďte mi prosím jak ji uchopit, aby držela a abych ji nedostávala do stresu.
odpověď: Zkuste jí zaměstnat olizováním nějaké dobroty - osvědčené jsou vitamíny Ferretone (momentálně ale na našem trhu špatně k dostání), sirup Ebi-vet nebo pasta Calopet, případně stříhat, když je rozespalá.

Jak se fretkám mají stříhat drápky? Mám doma mladou samičku a zdá se mi že je má už docela přerostlé. Sice s ní chodím ven, hrabe, ale asi si je sama moc neobrousí.
odpověď: Ano, zejména na předních tlapkách rostou rychleji. Stříhají se asi 2 mm za prosvítajícím růžovým. nejlepší jsou kleštičky, které mají dvě ostří proti sobě. Na veterině mívají takové jako nůžky s výbrusem pro drápek, ale stačí i "cvakátko" na nehty.

Máme ročního freťáka a stále se mu třepí drápky. Pomohou nějaké vitamíny?
odpověď: Pokud se vám podaří sehnat Ferretone (momentálně ale na našem trhu špatně k dostání) nebo sirup Ebi-vet, bylo by to ideální, jinak shánějte nějaké vitamíny zaměřené na srst (s vitaminem H - biotinem). Ale především drápky pravidelně zastřihujte, podélné štěpení je vpodstatě normální a slouží k ostření drápů, jde tedy spíš o to, abyste zabránili zachytávání za pelíšky atp.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron