Kůže a srst - péče a problémy

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Kůže a srst - péče a problémy

Příspěvekod martina » 08 lis 2009, 00:37

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Jak se zbavit lupů? Hodně se drbe - proč? Zmodrala mi fretka, co se děje? Bradavičky.... Fretka mění barvu! Co to je? Hodně ztrácí srst - jen na ocase nebo celá, má holá místa na těle... Oranžové skvrnky - co to je? Línání...
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Máme roční samičku (je pravděpodobně 2 týdny březí). Je to tak měsíc, co se nám začala škrábat, v péče, srst,i má takové šupinky, něco jak lidé lupy. Koupaná už přes měsíc nebyla. Našli jsme ji jednu blešku, ale po důkladné kontrole už žádnou další a pořád se šíleně škrábe. Myslíte, že je to normální jev nebo máme raději zajít k veterináři?
odpověď: Má přesušenou kůži. To může souviset se říjí, březostí, výměnou srsti... Snažte se jí přidávat olejnatou směs vitamínů (např. Ferreton) do stravy a pokud seženete norkový olej ve spreji (pro fretky nebo pro psy), můžete ho občas vetřít do kožíšku. Nejspíš jde u ní o hormonální záležitost, která za čas odezní sama.

Může mít fretka lupy? Má v srsti bílé šupinky.Pomáhá na to něco?
odpověď: Může, ale většinou to má nějakou příčinu. Od říje u samičky, až po příliš časté koupání nebo nevhodný šampon - popátrejte, proč má vysušenou kůži (začněte změnou šamponu za nějaký s norkovým olejem).

Mám fretku starou 7 měsíců. Koupu ji každý týden. Poslední dobou jsem si všiml, že se začala drbat. Může to být následek častého koupání?
odpověď: Mohl. Zkuste koupat méně často (stačí i jednou za měsíc) nebo nepoužívat šampon (jen čistou vodu), případně šampon s norkovým olejem.

Chtěla bych se zeptat na malé bílé ,,lupy" v kožíšku mojí fretečky. Objevují se většinou po koupání ale teď si jich všímám vždy, když jdeme ven. Jak začala zima, začnou se objevovat venku. Doma pak najednou zmizí a nejsou vidět. Je to normální nebo je to kožní problém? Taky teď líná ale objevuje se to i mimo línání.
odpověď: Nejspíš jde o šupinky kůže, která je vysušená. Při línání se to stává, každopádně zkuste najít šetrnější šampon a nekoupat tak často (vhodný je nějaký s norkovým olejem). Pokud se vám přes známé v zahraničí podaří získat vitamíny Ferretone (momentálně ale na našem trhu špatně k dostání) nebo sirup Ebi-vet, vřele doporučuji.

Je normální, že převážně v noci se freťák vzbudí, vyběhne z pelíšku a začne se zuřivě drbat? Zezačátku jsem tomu nedávála takovou váhu, přečetla jsem si, že tohle fretky obvykle dělávají. Koukala jsem, kde se drbe, jestli to nejsou ušní paraziti, ale drbe se po celém těle(i za ouškama) a během hry ho to taky občas chytne (uši mu pravidelně čistíme). Hledala jsem jestli nemá blešky, nebo něco, ale je čistej, ani na hlavičce nic neměl.
odpověď: Je to dost normální:o) Nicméně kontrolou uší a kůže nikdy nic nezkazíte. Ale asi o nic nejde, fretky se takhle drbou normálně.

Co znamená, když objevím na své fretečce modře zbarvenou kůži?
odpověď: Roste jí nová srst (tmavá) a prosvítá kůží. Pozor ale na jednu věc - často se to stává u samiček, které jsou v říji déle než 4 týdny (to ale může ohrozit jejich zdraví i život, proto je nutné říji ukončit).

Naše fretka, ještě před kastrací, měla vzadu na krku kůži zbarvenou do oranžova. Po hormonální injekci zabarvení zmizelo. Asi po týdnu se jí ale objevilo na bříšku zbarvení modré. Teď už má skvrnku i na čumáčku a znovu za krkem. Nezdá se, že by jí to nějak vadilo, ale mám strach, aby to nebylo vážné.
odpověď: Oranžové zbarvení byl oxidovaný kožní maz. Namodralé zbarvení je prosvítající dorůstající tmavá srst - postupuje tak, jak na různých částech těla postupně dorůstá srt. Samo o sobě to není nebezpečné, nebezpečný může být důvod, proč srst ztrácela - tedy hormonální problémy z dlouhé říje. Rozhodně zvažte kastraci, než přijde do říje znovu (s každou další by se problémy zhoršovaly)

Mám rok a půl starou samičku. Nedávno jsem si všimla, že se jí na zádech udělalalo něco jako bradavice, ale je na tom strup. Co to může být?
odpověď: Většinou to mívají až starší fretky. Jde nejspíš o určitý typ nezhoubného kožního nádorku. Střídá fází podobnou bradavici a fází drobivého, černohnědého strupu. Fretkám to většinou nijak nevadí, nemusí se to odstraňovat. Někteří chovatelé to mažou Betadinou mastí nebo Bactrobanem, aby nedošlo k zánětu - ale je to jako s rýmou - jakákoliv léčba na to nemá valný vliv...

Moje 4 letá fretka pouští srst a má ji takovou jako slepenou a krátkou. Jí, pije, je veselá, ale bojím se co to je ? Mám jít k veterináři?
odpověď: Může to být cokoliv - když je něco v nepořádku, tělíčko začne nejdřív šetřit na srsti. Určitě veta navštivte a nechejte udělat kompletní prohlídku. Přejděte na kvalitní krmivo (Vitakraft, Ferret Complete, Totally Ferret, Sluis, ANF...), přidávejte vitamíny pro fretky (např. z Petcentru) nebo Geripet pro kočky.

Máme fretku a ona se nyní (prosinec) zbarvila do běla. Čím to je?
odpověď: Narostla jí podsada, aby měla v zimě teplý kožíšek - předpokládám :o)

Je možné, aby se moje fretka změnila po 9 měsících z tmavě tchořovité barvy na hodně světlou? Nebo je to na jaře normální a na zimu se to zas změní?
odpověď: Řada fretek při výměně srsti výrazně změní i barvu - v létě jsou úplně jiné než v zimě.

Dobrý den, mému 5-ti letému samečkovi fretky vypadly na ocásku všechny chlupy a na zimu nezačaly růst nové. Byli jsme u veterináře, ten mu vzal krev. Zjistil, že mu špatně funguje štítná žláza a dostal tablety EUTHYROX 50 v dávkování 1/4 tablety denně. Stav se ale nezlepšil, proto bylo zvýšeno dávkování na 0,5 tablety denně. Stav se pořád nelepšil, proto bylo ještě provedeno vyšetření moči, jestli to nebudou nadledvinky. Ale výsledky byly negativní. Můžete mi poradit? Děkuji
odpověď: Leda zkusit jinou veterinu. Pokud je nekastrovaný, může jít o normální jev, vlivem testosteronu samečkům "plešatí" ocásek. Skutečně by ale mohlo jít i o nadledvinky - to se ovšem nezjistí z moči (a ani krve většinou ne), to chce spíš vyšetřit ultrazvukem. Každopádně 25 mg Euthyroxu je zatraceně koňská dávka, asi tak na 30 kg zvířete, jestli se nepletu, ani bych se nedivila, kdyby mu zlobilo srdce z předávkování. Ztráta srsti způsobená sníženou činností štítné žlázy, která se vyskytuje u psů, navíc nebyla u fretek dosud zaznamenána. Takže já bych šla jinam.

mám 3,5roku starou samičku albínku, kastrovanou a poslední dobou jsem u ní zpozorovala, že ji líná ocásek od kořene...zastavilo se to v 1/3 ocásku. A navíc tam místo těch chloupků má takové malé modré tečky ( jakoby zanešené póry ) a srst je velice řídká. Nevíte, co bych měla dělat, aby ji srst na ocásku znovu dorostla ? Ocásek teď totiž vypadá jak oškubaný a špinavý.
odpověď: Nemusí o nic jít, ale také to může být první známka problémů s nadledvinkami. Raději jí nechejte nadledviny vyšetřit ultrazvukem, zda nejsou zvětšené.

Naše čtyřletá freťule nám úplně vypelichala. Má holý ocas a záda. Zašli jsme s ní k zvěrolékaři a ten nám dal vitamíny na srst. Chtěla bych vědět jestli to nemůže být příznak nějakého onemocnění. Stravu má stále stejnou, je veselá, hravá a baští pořád stejně. Má to už tak dva měsíce a je to spíš horší než lepší.
odpověď: Ano, může jít o příznak závažného onemocnění, od prodloužené říje (hyperestrogenismus), přes onemocnění nadledvin (hyperadrenokorticismus) až po nádorová onemocnění (lymfosarkom,...). Méně často se objevují kožní problémy (plísně atp.) Správný postup by měl být: ukončení říje u samičky, stěry z kůže (aby se vyloučila kožní nemoc), prohmatání uzlin, nadledvin a celého tělíčka, případně ultzrazvukové vyšetření. Zkuste vyhledat zkušenějšího veta, to co popisujete vitamíny nezachrání, jen v případě vážného onemocnění zbytečně ztrácíte čas.

Mám tříletou samičku fretky, která ztrácí srst, po těle má holá místa, veterinář si myslí, že se jedná o alergii na krmivo, prosím poraďte mi, jak se tohoto problému zbavit ?
odpověď: Pokud jde skutečně o alergii, existují krmiva bez barviv a konzervačních látek, například ANF, ale i nové Sluis, která jsou hypoalergenní. Nicméně je mezi veterináři trošku móda každý z jejich hlediska nevysvětlitelný kožní problém označit za alergii na krmivo. Proto se zamyslete, zda k této diagnóze došel až poté, co vyloučil ostatní možné příčiny. Standartní postup by měl být zhruba následující: vyšetření kůže na přítomnost plísní a parazitů (stěr, mikroskopie), zejména pokud je podrážděná, změněná, vyloučení dietní chyby, vitamíny (hlavně H), vyloučení problémů se říjí (je-li v říji déle než měsíc, projevuje se to i ztrátou srsti), vyšetření krve... Je-li kastrovaná a přesto projevuje příznaky říje, může jít o potíže s nadledvinami atd. Má-li zvětšené uzliny, může jít o lymfosarkom. atd atd...

Mám 14 měsiční fretku samce. Je kastrovaný a asi před týdnem začal dost ztrácet chlupy. Jediné místo kde vypadá stále stejně je na hlavičce:o). Jeho chování je stejně nemá žádné změny jako že nežere a podobně.
odpověď: Určitě zajděte na veterinu, příčin může být celá řada (banálních jako je sezonní výměna srsti, ale i velmi vážných onemocnění včetně nádorových). Záleží na tom, jestli je ztráta srsti kompletní nebo prostě jen líná. Vet vyšetří nejprve kůži, vyloučí kožní onemocnění, vyšetří příznaky vážných chorob a snad najde skutečný důvod....

Máme 10ti měsíční samičku, měla problém s říjí, tak jsme šly na veterinu, kde jí odebrali krev a dali injekci, za týden druhou. Na druhé injekci jsme byly před měsícem, teď se stalo, že náhle ztratila veškerou srst, tak vypadá jako čerstvě narozené mládě. Je živá jako vždy a taky papá pořád stejně, nějak nehubne. Prosím o radu co dělat? Je to normální?
odpověď: Úplně běžné to není, tedy ne v takovém měřítku, většinou je ztráta srsti menší. Každopádně by měla stejně rychle a najednou obrůst, nejspíš to skutečně souvisí s hormonálními změnami. Rozhodně ji sledujte, zda je jinak v pořádku, aktivní a při chuti a při nesrovnalostech vyhledejte veta.

Mýmu fretákovi totálně vypelichal ocas a na kůži má žluté (oranžové) flíčky, mám ho vzít k vetovi???
odpověď: Nejspíš půjde jen o hormonální změny v důsledku říje, žluté flíčky jsou pravděpodobně kožní maz. Pokud by se objevily nějaké další a vážnější příznaky, určitě k vetovi zajděte.

Nedávno jsem objevila u svého fretáka že má okolo kořínku srsti oranžové stroupky, na kůži nic nemá. Má to jen na hřbete nikde jinde. Co to je?
odpověď: Kožní maz. Pokud vám to vadí, prostě ho vykoupejte, ale udělá se to znovu:o)

Mám 10ti měsíční fretečku, před měsícem jsme jí nechali ukončit říji a teď (červen) nám už týden ztrácí srst. Všude v pelíšku i po bytě jsou chumáče chlupů. Ale problémy s jídlem nemá a je i dost živá. Začala jsem jí dávat vitamínovou pastu pro fretky, ale to nezabírá. Je to obdobím jara nebo to může mít souvislost s přešlou říjí, přerušenou hormonálními injekcemi?
odpověď: Může to být obojím. Pokud je to 6 týdnů po ukončení, může to značit blížící se "porod" imaginárních miminek. S blížícím se "porodem" pouští chlupy "na hnízdo", to je normální:o) Jen dejte pozor, aby jí spolykané chlupy neucpaly střevo (podávejte Bezopet). Také počítejte s tím, že co nevidět "porodí" a bude bránit "miminka", je totiž falešně březí. Srst zase doroste, nebojte. Vitamínky samozřejmě nic nezkazíte, naopak.

Dobrý den. Naší roční fretce Adélce začíná vypadávat srst. Je možné aby začala línat až teď v červenci?
odpověď: Ony to mají každá jinak, některé skutečně línají až teď.

Mam doma skoro 8 mesicni fretku a minuly tyden ji zacaly vypadavat chlupy. Vzdy kdyz ji hladim, tak mi zustavaji na triku, coz se doted nestavalo. Je mozne, ze je to tim, ze konci zima a tim padem se zbavuje chlupu jako u kocek a psu? Dekuju
odpověď: Nejspíš líná, tedy mění srst, to je normální. Pokud by ale šlo o samičku v říji, mohlo by to být vážnější (viz Říje a kastrace u samic)
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron