Oči a uši - péče a problémy

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Oči a uši - péče a problémy

Příspěvekod martina » 08 lis 2009, 00:45

Oči a uši - péče a problémy
ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Jak fretka vidí? Zákal rohovky ..... Zdá se mi (vím), že je slepá...... Jak a čím správně čistit uši, jak často? Co je to ušní svrab, jak ho odstranit? Jak fretka snáší hluk? Zdá se mi (vím), že je hluchá....
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Jak vlastně fretky vidí?
odpověď: Dost špatně, hlavně nehybné předměty (s pohyblivým cílem je to lepší). V šeru je to o něco lepší, mají odraznou vrstvičku jako kočky. Barvy žádná sláva.

Naše fretka má jedno šedé oko, vypadá to na zákal, chceme hned jít zítra k veterináři, ale ráda bych znala i váš názor, protože jedině tak budu klidnější. Můžete mi poradit, jestli se to dá vůbec léčit, jestli se u takových malých provádí operace inplantátu čočky, vidí na to oko vůbec?
odpověď: Jestliže je postižené jen jedno, půjde nejspíš o zákal rohovky, může být způsobený třeba i nějakým zraněním nebo infekcí, v takovém případě je při včasné léčbě velká naděje na vyléčení. Pokud by šlo o zákal čočky, jsou šance podstatně menší, žádné transplantace čočky se u fretek neprovádějí. Nicméně, protože fretky na zrak příliš nespoléhají, nedělá jim slepota většinou žádné závažné problémy (jen bývají opatrnější a musíte dát pozor, abyste moc nepřestavovali nábytek).

Mému freťáčkovi bude v létě 6 let. Poslední půl rok pozoruji ztrátu zraku, byla jsem s ním i u veterináře, ale nic mi neporadil. Ptala jsem se i na cukrovku, ale myslím, že tu nemá, měl by jiné příznaky. Je pořád čilý, nemá problém s jídlem ani s vyměšováním, jen prostě nevidí a občas bourá do věcí. Poradíte mi?
odpověď: U takto starých fretek dochází často k zákalu čočky. Teď už s tím nic nenaděláte, změny jsou nevratné. Můžete mu jen usnadnit život tím, že budete jeho slepotu respektovat, nebudete v jeho okolí přestavovat nábytek, na procházkách zřejmě nebude chtít tolik zkoumat. Vyšetření krevního cukru (bez ohledu na zrak nebo přítomnost nějakých obtíží) by v jeho věku bylo víc než na místě! je to zkrátka starší pán a je čas víc myslet na prevenci ;o)

Máme obavy, aby holčička viděla. Je totiž albínka a má červené oči. Je možné, že je v ostrém světle světloplachá, nebo dokonce slepá?
odpověď: Vidět by měla, ale může být citlivější na prudké slunce.

Dočetla jsem se, že fretky mají velmi citlivá ouška. Chtěla jsem se optat zda se musí při koupaní "zabezpečit", aby do nich nenatekla voda. A co dělat, pokud do nich nateče?
odpověď: Držet hlavu nad vodou. Pokud se fretka sama potápí, uši si zavře. Když voda nateče, stočeným růžkem kapesníčku opatrně vodu vysát.

Jakými ušními kapkami mám fretce čistit ouška, jsou vhodné kapky pro kočky (koťata)? A jak často bych jí je měla čistit?
odpověď: Určitě. Skvělý je taky Nolvasan pro psy - skvěle vytáhne nečistoty z vnitřku ouška. Většinou by čištění nemělo být moc potřeba - pokud má fretka za týden uši vhodné k sadbě brambor, může to být způsobené zánětem, proto raději nechte uši vyšetřit u veta (výtěr pod mikroskop) - před tím je samozřejmě nečistěte, jinak tam nic neuvidí ;o)

Jak vyčistit uši? Hrozně sebou šije a mám obavu abych mu tyčinkou neublížila. Bylo by dostatečné použít větší smotek vaty?
odpověď: Nakapejte ušní čistící kapky (Nolvasan aj.), ouško vemte mezi dva prsty a "pročvachtejte". Větším kouskem vaty (kosmetickou poduškou) setřete rozpuštěný maz z vnějšího ouška. Tyčinou do zvukovodu vůbec nešťourejte, nové typy kapek dokáží špínu doslova vytáhnout a zvíře ji samo vytřepe.

Jaká je prevence proti svrabu? Určitě hygiena, ale jak dvouletému raubíři vyčistit uši? Mám jej dva měsíce a ......nedaří se mi ani s pomocí přítele.
odpověď: Samotné čištění proti svrabu nepomůže, pokud jej dostanete, musíte u veterináře nechat aplikovat Stronghold (kapsle za krk) nebo Ivomec (injekce). Uši je nutné vyšetřit ušním zrcátkem a stěr pod mikroskopem, kapat smíte jen jestli není porušený bubínek. Používejte jen kapky doporučené vetem!

Chci se zeptat co je to svrab u fretek a jak se u nich projevuje?
odpověď: Fretky netrpívají na svrab, ale spíš na ušní svrab (ušní prašivinu). Jde o onemocnění způsobené mikroskopickými roztoči ze skupiny zákožek, projevující se nadměrnou tvorbou mazu a svěděním, později zánětem a rozškrábáním uší do krve, při poranění bubínku se mohou objevit i nervové příznaky. Léčí se buď Ivomecem (2 injekce po 10 dnech) nebo Strongholdem (kapsle vymáčknutá za krk). ŽÁDNÉ kapičky do uší (ani protiparazitární) většinou nedokáží onemocnění zcela vyléčit, jen zmírnit - je velmi úporné (především proto, že zákožky kladou vajíčka pod kůži, kde zevnímu zásahu většinou uniknou).

Máme 7 měsíčního freťáka Freda a asi 14 má stále špinavá ouška, Dělají se mu černé šupinky, které mu sice pravidelně odstrańuji, ale za pár dní to má zase špinavé. Dočetla jsem se, že fretky mohou mít ušní prašivinu. Nemohl by něco podobného mít náš Fred?
odpověď: Ano, může jít o ušní prašivinu, je to dokonce dost pravděpodobné. Zajděte k veterináři (ale nečistěte před tím uši, jinak tam nic neuvidí) a požadejte o vyšetření. Měl by nabrat trošku ušního mazu a pod mikroskopem hledat drobné roztoče. Můžete také zkusit vypátrat roztoče sami - pokud nemáte mikroskop, stačí i lupa. Když uši nasucho vytřete, položte špinavé štětičky na hladký bílý papír. Když se pozorně podíváte, uvidíte malé bílé šupinky. Jestliže se začnou hýbat, určitě to nejsou lupy:o) Ale i kdybyste nic nenašli, navštivte veta - roztoči jsou menší než 0,5 mm, takže byste je mohli snadno přehlédnout.

lze u fretky použít spot proti klíštatům a vnějším parazitům jako u kočky, tedy Frontline?
odpověď: Ano, Frontline mohou, výborný je i Stronghold, který působí proti ušní prašivině.

Dobrý den, blíží se konec roku, a tedy i hlučná oslava Silvestru. Chci se zeptat, zda doporučujete nějaké uspávací prášky pro fretky. Mám pětiměsíční holčičku. Bojím se, aby jí hluk z rachejtlí příliš nevyděsil.
odpověď: Hlavně do ní necpěte nějaká sedativa. Fretkám jsou rachejtličky naštěstí v naprosté většině případů zcela lhostejné. Samozřejmě jim nebude (předpokládám) dělat ohňostroj vedle voliéry...

Máme asi 10 týdení fretku samečka. U veta jsme zjistili, že má ušní parazity. Léčíme kapkami OTIBOIVIN. Zdá se nám, že je hluchý, nereaguje na zvuky. Je možnou příčínou nemoc?
odpověď: Ano, ale taky třeba jen nechce slyšet. Hluché jsou i některé barevné formy (s lysinkou nebo bílou hlavou a tmavým tělem) Každopádně zvažte a s vetem zkonzultujte kapsli Strongholdu pro koťata, ten by měl zajistit skutečné doléčení ušního svrabu.

Jak je to s hluchotou u pand a harlekýnů? Četla jsem, že k hluchotě mají sklony kvůli bílé hlavě. To hluchnou všechny pandy? (Třeba ve stáří) Nebo ohluchnout nemusí?
odpověď: Hluchota u nich nebývá způsobená věkem, ale je vrozená. Trpí na ni zejména pandy, harlekýni v menší míře. Způsobuje ji právě gen pro bílé zbarvení hlavy. Hodně se této problematice věnuje R. Stoutová z USA na http://wolfysluv.jacksnet.com/. Na jejích stránkách najdete například tipy, jak s hluchou fretkou zacházet, jak ji vychovávat, hledat (nepřijde totiž na zavolání...).

Koupili jsme freťáka 8 týdnů starého, máme ho nyní 3 týdny a myslíme si, že je hluchý. Nereaguje na žádné zvuky pouze na pohyby. Poraďte zda se může jednat o dočasné nebo klamné mínění? A pokud je hluchá, jak tuto fretku vychovávat?
odpověď: Velmi bych Vám doporučila prostudovat stránky Rebeccy Stoutové, která se dlouhodobě a intenzivně věnuje hluchým fretkám ( http://wolfysluv.jacksnet.com/ ). Najdete na nich i metody, jak hluchotu prověřit, jak s hluchou fretkou zacházet, vychovávat ji... Hluchotou trpívají harlekýni a pandy, tedy tmavší fretky s bílou hlavou.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron