Bude s námi bydlet - doma nebo venku?

Nejčastější dotazy začínajících i pokročilejších chovatelů.
Sestaveno z otázek a odpovědí z fretčí poradny Petry Nerandžičové.
Pravidla fóra
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)

Sekce Rady chovatelům Vám nenabízí odpověď? Váš dotaz tu nikam nezapadá? Zkuste se zeptat v Kafrání.

Bude s námi bydlet - doma nebo venku?

Příspěvekod martina » 08 lis 2009, 01:42

ZDE NALEZNETE ODPOVĚDI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Bydlení doma - co hygiena? Bydlení venku - jak na to? Jaká je vhodná klec, pelíšek, hračky, stelivo a podestýlka? Jak často a v čem koupat?
Sestaveno z otázek a odpovědí v poradně, kterou řadu let vedla dlouholetá zkušená chovatelka fretek, autorka několika publikací o nich a dnes již bývalá předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek - Petra Královcová (Nerandžičová)


Je možné chovat fretku na volno v bytě?
odpověď: Pokud byste ji chtěl mít zcela navolno, bylo by nutné upravit odpovídajícím způsobem byt, aby nikam nemohla zalézt, aby nemohla k zásuvkám a prodlužovacím šňůrám, do odpadkového koše, na WC, ke květinám, museli byste zajistit skříně, aby je nemohla otevřít, Při příchodu domů dávat velký pozor, aby neproběhla dveřmi ven, větrat pouze horními okny nebo přes pevnou síť, aby nevypadla z okna, atd atd.... Většina bytů neumožňuje chov navolno, je to pro zvědavé a malé zvíře příliš velké riziko.

Je možné, pokud chovám fretku v bytě, nechat ji přes víkend během mé nepřítomnosti zavřenou v kleci nebo je nutné si zajistit hlídání?
odpověď: Pokud jí v sobotu ráno proběháte, dáte zásobu granulí a vodu do dvou napáječek, měla by na vás počkat do nedělního večera bez problému - jen bude chtít víc řádit po vašem návratu.

Chceme si pořídit fretku, ale bydlíme v panelovém domě ve třetím patře. Bojíme se, že by fretka mohla vylézt oknem nebo balkonem a spadnout dolů! Může se to stát?
odpověď: Ano, může a stává se to, bohužel. Proto je potřeba pořídit fretce voliéru a po bytě ji pouštět pod dozorem, vždy při tom zavřít dveře na balkon. Okna je vhodné zajistit, alespoň sítí proti hmyzu.

Zajímalo by mne jaké je pro fretku nebezpečná výška. např. pokud pro je nebezpečný pád ze stolu či křesla.
Odpověď: To záleží na tom, jak šikovně spadne. Pokud skočí z křesla, nic se jí nestane. Ze stolu už bych se trochu bála.

Mohla by být fretka i ve větším akvárku? Třeba jenom kdybych musela odejít, jinak bych jí měla pořád volně po bytě?
odpověď: Rozhodně ne, není rybička ani křeček. Chov na volno je taky poměrně riskantní, fretka vleze všude.

Čím postříkat místa v bytě, aby je nich fretka nepoužívala jako toaletu? Když dám do rohu misku nebo hadr freťule to odtáhne. Občas mi čůrá i kadí vedle toalety v kleci. Ocet nezabírá.
odpověď: Můžete zkusit speciální čistič s odpuzovačem (prodávají třeba happy animals nebo Petcenter), ale mám obavu, že to nebude o moc účinnější. Asi nezbude, než pouštět fretku jen pod dohledem a trpělivě hlídat, abyste ji včas přenesla na záchodek - a pak samozejmě hodně chválit. Vzorový bobeček nesmí v záchodku nikdy chybět.

Je možné chovat fretku na volno venku? Pokud si pořídím mladou fretku a nechám jí nějaký čas v bytě aby si zvykla, a pak jí udělám venku pelíšek kde bude mít vždy přichystanou nějakou dobrotu. Bude se fretka vracet (jako např. kočka) nebo úplně zdivočí?
odpověď: Hlavně se ztratí. Fretky není radno pouštět venku z vodítka, zaběhnou se a netrefí zpátky. Takže rozhodně ne.

Do jaké teploty mohou být fretky venku?
odpověď: Pokud je venku od léta, tak celou zimu. Nezbytností je stín, nezamrzající voda, zateplený budník. Teploty tak -20 až +30 °C . Ale musíte zamezit srážení vlhkosti - rosí se kvůli plastu, který nedýchá. Buď je potřeba ho navrtat (spíš víc menších dírek), nebo nahradit boudičku celodřevěnou. Určitě bych pro jistotu nainstalovala dovnitř teploměr pro ověření vnitřní teploty, tedy pokud se vám podaří ukrýt dráty. Ideální by byl ten pro auta, co má venkovní čidlo a od něj kablík k tělu s displejem - mívají i alarm, který se spouští při teplotě pod 4 °C. Mnohem hůř ovšem fretky snáší letní vedra - už teploty kolem třiceti stupňů jsou potencionálně nebezpečné, fretky jsou velmi náchylné na úpal.
Venkovní chov ale zvažte - fretka pravděpodobně nebude tak ochočená a přítulná jako chovaná v bytě.

Vím, že fretka se dá chovat venku a dokonce je to pro ni lepší než doma.Co nevim - jestli se dá chovat venku celoročně. Přeci jen zima umí být u nas docela krutá.
odpověď: Ano, dá se chovat celoročně venku. Ne, není to pro ni lepší než doma. Ne, naše zima není krutá, krutá zima je na Sibiři a i tam se (aklimatizované) fretky chovají celoročně venku. Ale chci vás vidět, jak se s ní na několik hodin denně chodíte ven mazlit, až bude deset pod nulou. Takže bych to viděla spíš na ten byt ;o)

Koupila jsem si klec s plastovým dnem a někdo mi říkal že ho fretka prokouše. Je to pravda?
odpověď: Ne, to není pravděpodobné, za celá léta jsem se nesetkala s fretkou, která by tohle udělala. Klece s plastovým dnem se běžně používají.

Mají mít dvě fretky taky dva pelíšky nebo si vystačí s jedním?
odpověď: Do jednoho pelíšku se klidně vejdou dvě fretky, třeba i tři! Rády se k sobě přitulí. Pokud jim chcete nabídnout luxus, dejte do voliéry třeba dva různé pelíšky (klasický na zem a třeba závěsnou houpačku nebo tunel) - fretky se samy rozhodnou, kde a s kým budou spinkat.

Kde se prodávaji speciálni hračky pro fretky?
odpověď: Shánějí se velmi špatně, občas je mívají prodejny firmy Petcenter, občas je něco na internetu, většinu věcí si ale chovatelé vozí ze zahraničí. Ale když prozkoumáte fretí hračky na zahraničních webech, jistě v obchodě najdete něco podobného i mezi hračkami pro kočky a psy.

Chtěla bych se zeptat na vhodnou podestýlku do klece či do voliéry. Setkala jsem se ale i s názorem, že podestýlka vůbec není nutná. Co byste doporučila Vy?odpověď: Nic. Fretkám se opravdu nic nedává, stejně jako kočkám a psům. Do klece je nejvhodnější omyvatelný podklad kvůli udržování hygieny.

Budu mít freťátko a už se na něj strááášně těším jenom nevím jaký kočkolit používat. Jaký připadá nejlepší Vám??
odpověď: Naše freťule vyzkoušely kdeco, ale mně jako paničce se nejvíc líbilo Magic Pearls (silikonové, dobře pohlcuje pach), Zverlit a Biokats Orange (hrudkující steliva, dobře sají, nepatlají se a pohlcují pachy). Úplně obecně - stelivo pro kočky

Lze místo kočkolitu použít do záchodku kukuřičná drť?
odpověď: V principu ano, ale na můj vkus je moc lehká, asi jí rozhrabe všude kolem

Od jakého věku můžu fretku koupat? Je jí 7 týdnů.
odpověď: Když se v něčem vyválí, tak ji vykoupejte. Když ne, tak to ještě odložte, v tomhle věku ještě nijak moc nesmrdí, takže to je dost zbytečné. Pokud do ničeho nespadne, neušpiní se, raději se koupání vyhněte, aby neprochladla.

Jak často by se měly fretky koupat? V jak teplé vodě?
Odpověď: Tak často, jak je potřeba. Většinou stačí tak jednou za měsíc, ale někdy se umaže častěji... Voda by měla mít 37 stupňů.

Mám fretku starou 7 měsíců. Koupu ji každý týden. Poslední dobou jsem si všiml, že se začala drbat. Může to být následek častého koupání?
odpověď: Mohl. Zkuste koupat méně často (stačí i jednou za měsíc) nebo nepoužívat šampon (jen čistou vodu), případně šampon s norkovým olejem.

Co mám dělat, když se fretka nechce koupat? Připadá mi, že se bojí vody. Když ji tam dám, tak se drápe nahoru a kvičí...
odpověď: S tím asi nic moc nenaděláte:o( Naštěstí fretky není nutné moc často koupat, stačí často měnit pelíšky a koupat teprve pokud zjistíte, že se venku uprášila tak, že máte po pohlazení špinavou ruku ;o) Proto raději choďte na trávu, kde se neučuní, pokud je tráva vlhká, dokonce si v ní vytře kožíšek. Můžete taky zkusit místo koupání otírat vlhkým hadříkem. Je samozřejmě také možné, že jí nevyhovuje teplota vody - ta by měla mít cca 37 stupňů.

Dočetla jsem se, že fretky mají velmi citlivá ouška. Chtěla jsem se optat zda se musí při koupaní "zabezpečit", aby do nich nenatekla voda. A co dělat, pokud do nich nateče?
odpověď: Držet hlavu nad vodou. Pokud se fretka sama potápí, uši si zavře. Když voda nateče, stočeným růžkem kapesníčku opatrně vodu vysát.
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Zpět na Fretčí FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron