Cushingův syndrom

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

Cushingův syndrom

Příspěvekod ejmyk » 15 zář 2011, 22:31

Ahoj,

je možné, aby měla fretka Cushingův syndrom?

Děkuji
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod ŽoFiRo » 15 zář 2011, 22:39

"Cushingův syndrom" nebo tedy problémy s nadledvinama jsou u fretek poměrně hodně častý. je fretka kastrovaná? pokud jo, jak dlouho?
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod ejmyk » 15 zář 2011, 22:46

A jaký je rozdíl mezi hyperadrenokorticismem a cushingovým syndromem? Na hyperadrenokorticismus popisovaný tady na stránkách mi příznaky vůbec nesedí, ale co jsem hledala na internetu informace ohledně Cushingova syndromu, tak by mi to i docela sedělo...

Chantal je kastrovaná asi půl roku, po ukončovačce jsme měly zánět dělohy, takže jsme šly rovnou na kastraci. Na veterinu teď chodíme pořád, akorát že teď čekám, až se mi povede vzít moč. A jak tak čekáme, tak hledám na internetu a objevila jsem ten Cushingův syndrom.
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod ŽoFiRo » 15 zář 2011, 22:52

jaký problémy fretka má?
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod ejmyk » 15 zář 2011, 23:00

Začala mít něco podobného jako výtok, když měla zánět dělohy, ale není to přímo výtok, nevím ale, jak to mám jinak popsat, ale vulva jí neotéká ani náznakem, poté jsem si všimla, že má kůži na hřbetě zbarvenou do modra/modrofialova, je unavená víc než dřív (tedy že oproti dřívějšku to ve většině případech "zalomí" ke mně do postele tak po 45hod max.) a přijde mi, že začala víc pít, ale to až teď, tak 3, možná 4 dny zpátky. Ten "výtok" pozoruji od 5.září.

Na veterině jsme byli nejdřív na základním vyšetření moči kvůli případnému zánětu močového měchýře, negativní. Pak jsme byli na výtěru, jestli se nejedná o zánět pahýlu dělohy, taky negativní. A teď mám donést moč na poslání do laborky, jenže si už nepamatuji, na jaké hormony to bylo.
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod Johana » 16 zář 2011, 13:43

Zde http://www.fretka.sk/veterinarna-poradna/hormony.html (autor MVDr. Punčochářová) je psáno něco o onemocnění nadledvinek (hyperadrenokorticismus), Cushingúv syndrom, i hyperestrogenismis.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod ejmyk » 16 zář 2011, 22:08

Johano, děkuji.

Dnes se mi podařilo vzít Chantale moč a dopravit jí na veterinu, tak uvidíme, co z toho bude...
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod ejmyk » 20 zář 2011, 13:45

Tak je to tedy začínající hyperadrenokorticismus ve velmi rané fázi. Takže jsme se zatím dohodly s paní veterinářkou na zavedení suprelorinu a uvidí se, jak dlouho bude účinkovat. Když bude účinkovat pouze krátkodobě (např. půl roku), tak budeme muset na operaci do Brna.
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod Kami » 26 črc 2013, 08:04

Ahojky,
mám 5-ti letého freťáka ... podle příznaků a informace od veterinářky má zvětšenou nadledvinku. Je už téměř bez chlupů, ale papká pěkně a je čilý. Nevím, jak se nemoc bude vyvíjet dál, co nás čeká? Bojím se mu nechat chirurgicky odstranit nadledvinku vzhledem k jeho věku a navíc naše veterinářka tento výkon ani neprovádí. Zkrátka nevím, co mám v tuto chvíli podniknout - v podstatě vypadá zdravě, čile a nechci ho o život připravit možná i zbytečnou operací ... veterinářka se zmínila o tom, že fratka s tím může žít i tak dost dlouho. Prosím poraďte - mám ho nechat někde odoperovat?
Ještě bych chtěla dodat, že byl kastrovaný cca v 10ti měsících - není to moc brzy?
Díky moc.
Kami
Uživatelský avatar
Kami
 
Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2013, 07:49

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod martina » 26 črc 2013, 15:34

teď se to tu řešilo, podívej se sem viewtopic.php?f=69&t=1745
"dost dlouho" freťák opravdu může žít, ale určitě ne bez adekvátní léčby.

kastrace v deseti měsících je dost brzy, jak se v posledních letech ukazuje. čím déle je to možné, tím pro fretku lépe (ale někdy to opravdu nejde odkládat, zejména u holek).
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Cushingův syndrom

Příspěvekod Kami » 26 črc 2013, 20:34

Moc děkuji, asi jsem ten příspěvek přehlédla.
Kami
Uživatelský avatar
Kami
 
Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2013, 07:49


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron