pořád spí

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

pořád spí

Příspěvekod Hana Jurková » 05 říj 2011, 21:06

Dobrý den,

ráda bych se poradila ohledně svojí fretky. Je jí téměř 6,5 roku, má nemocné srdíčko, na které už skoro 2 roky bere prášky. Nedávno nám začla v noci kašlat jakoby jí uvízlo něco v krku. Šla jsem s ní na veterinu, kde jí píchli antibiotika a něco proti alergii. Taky jsem jí dala na spaní bavlněný povlak a odstranila vše, co by mohlo alergii způsobovat, tedy aspoň doufám, ale nepomohlo to, pořád tak 1-2x za noc kašle. Problém je, že poslední měsíc celé dny jen spí, občas se dojde do klece nažrat a napít, ale hned zaleze do peřiny a spí. Můžete to být vlivem nemoci nebo je to jen stářím a jejím zdravotním stavem? Četla jsem, že fretky jsou i ve stáří živé, proto mám strach, jestli jí není něco vážnějšího.

děkuji za radu

Jurková
Hana Jurková
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2011, 20:59

Re: pořád spí

Příspěvekod martina » 05 říj 2011, 22:38

paní jurková,

než se tu objeví lee, aby zodpověděla váš dotaz, může být pozdě. u onemocnění srdce bývá kašel jedním z průvodních příznaků zhoršení stavu. na vašem místě bych navštívila dobrou fretčí veterinu kvůli kontrole stavu srdce, a na základě výsledku vyšetření případně změnit nebo upravit dávkování léků.

držím palce, možná zbytečně straším. ale v tomhle věku už není čas ztrácet čas :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořád spí

Příspěvekod Hana Jurková » 06 říj 2011, 08:21

Děkuji za radu,

ale na veterině jsme s tím kašlem byli a srdíčko má dobré, dělali jí i ultrazvuk a všechno vypadá v pořádku. Navíc kašle jen v noci, ale stejně tam s ním radši znovu zajedu.
Hana Jurková
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2011, 20:59

Re: pořád spí

Příspěvekod Hana Jurková » 20 říj 2011, 20:11

Tak doktoři si neví rady. Srdíčko je v pořádku. Ale dle ultrazvuku má něco v břišku, ale nedokáží poznat co. Její neustálý spánek pořád trvá, ale zdá se, že už nekašle. Má opelichaný ocásek a nemůžu jí toho zbavit. Žere a pije normálně. Tak fakt nevím, co by jí mohlo být.
Hana Jurková
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2011, 20:59

Re: pořád spí

Příspěvekod martina » 20 říj 2011, 22:13

asi to stejně nemá cenu, přesto to zkusím ještě jednou:
jestli chcete zjistit, co vaší fretku trápí, běžte s ní na dobrou fretčí veterinu.

vy sama to nezjistíte a sama uvádíte, že ani vet, kterého navštěvujete, si neví rady. a to není nic neobvyklého, naprostá většina veterinářů pořád ještě při diagnostice i léčení fretek tápe a chybuje.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořád spí

Příspěvekod Hana Jurková » 25 říj 2011, 11:52

Na dobré fretčí veterině jsem byla. Je to nejlepší klinika na Liberecku (poliklinika Růžodol). Řekli mi, že další možnou cestou k zjištění je, že jí otevřenou a to jí v jejím stavu a věku nemůžu udělat. Pokud víte o jiné veterině poblíž, ráda přijmu radu.
Hana Jurková
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2011, 20:59

Re: pořád spí

Příspěvekod pinina » 25 říj 2011, 12:46

Já osobně bych Vám radila kontaktovat paní doktorku Chylíkovou z Prahy http://www.animalclinic.cz a domluvit si u ní vyšetření. Máme v Plzni taky velmi dobrého fretčího veta, nicméně závažnější problémy řeším raději s paní doktorkou, která je opravdu odbornice na fretky.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: pořád spí

Příspěvekod ejmyk » 04 lis 2011, 01:48

Já jezdím v Liberci do Dolního Hanychova, když nevěděli, tak volali do Brna. Tak třeba zkusit ještě tam.. Ale nezaručuji větší úspěch
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: pořád spí

Příspěvekod Hana Jurková » 04 lis 2011, 14:13

Zdravím,

do Hanychova jsem zašla ve středu a odjižděla jsem s velkým nadšením, protože MVDr. Kramerová, je první VET, který fretkám opravdu rozumí. Vím už co jí je, má onemocnění nadledvin, ještě čekáme na potvrzení. Ale teď už se aspoň nemusím bezmocně dívat, chátrá a můžu jí nějak pomoct.
Hana Jurková
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2011, 20:59

Re: pořád spí

Příspěvekod ejmyk » 06 lis 2011, 19:37

Hana: Tak to je dobře. Shodou okolností jsme tam před třemi měsíci byly se Chantal s onemocněním nadledvin bez všech typických příznaků... už vědí... :D :)
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: pořád spí

Příspěvekod Hana Jurková » 07 lis 2011, 10:53

Jenže my z vyšetření moči zjistili, že to není onemocnění nadledvin, takže jsme na tom zase jako předtím. Nevím, co jí je a jak jí pomoct :cry: . Teď nás čeká sonografie, tak snad to dobře dopadne a bude se moct začít léčit.
Hana Jurková
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2011, 20:59

Re: pořád spí

Příspěvekod silva » 07 lis 2011, 14:00

Nejsem vet, ale s onemocněním nadledvinek jsem měla postupně dvě fretky a nikdy se diagnóza nedělala vyšetřením moči... tak nevím.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: pořád spí

Příspěvekod Hana Jurková » 07 lis 2011, 14:11

Dělali cushingův test, kterým se měla potvrdit nějaká hladina hormonů. Ta se ale nepotvrdila, tak se bude dělat sono. Možná u Vašich freteček byla diagnóza stanovená jinak.
Hana Jurková
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2011, 20:59

Re: pořád spí

Příspěvekod ejmyk » 07 lis 2011, 14:13

Silva: U nás se dělala vyšetřením moči. Vzhledem k tomu, že moje fretka neměla prakticky žádné typické příznaky pro onemocnění nadledvin, tak se kvůli tomu radila i s brněnskou veterinou, kde jí řekli, ať pošleme moč na (to, to a to, nevim, jak se tomu říká), a že když bude (opět to a to) zvýšené, takže to je onemocnění nadledvin.
Uživatelský avatar
ejmyk
 
Příspěvky: 12
Registrován: 26 pro 2010, 13:12

Re: pořád spí

Příspěvekod Sabina-Kvido » 07 led 2013, 20:31

Dobrý den, náš 7letý freťák má uplně ty samé příznaky. V září byl na operaci nádoru který měl na varlati, pak mu zjistili nízkou hladinu cukru a do toho nám jeden večer začal kašlat a je to už měsíc, dostal asi 3 antibiotika ale ani jedny mu nezabraly.Nekašle ale stále, jednou třeba celý den nekašle, pak zase párkrát zakašle večer a takhle je to furt dokola. Jí a pije normálně i chuť k hraní má ale jde vidět že už je starej tak toho moc nevydrží. Proto jsem se rozhodla jet za paní doktorkou Chylíkovou a ta rozhodla že se musí udělat rentgen a sono tak doufám že už konečně budu vědět co s ním je a budu moc mu nějak pomoc protože ten jeho kašel mi trhá srdce !Ale zároveň se trošku bojim, přeci jenom je už starý a nemusí přežít anestezii :(
Sabina-Kvido
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 zář 2012, 15:17

Re: pořád spí

Příspěvekod ŽoFiRo » 07 led 2013, 22:26

proč ho kvůli sonu a RTG uspávat? dá se s přehledem zvládnout i bez sedace, nám dělali i sono srdce bez uspání..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: pořád spí

Příspěvekod Sabina-Kvido » 08 led 2013, 20:00

Tak to nevim proč ho chce uspat. Doktorka mi jen řekla, že jak se bude bát že mu bude tlouc srdce a bude dýchat dvakrát tak rychleji a že by se to správně nepoznalo. Já se v tom nevyznám, radši bych aby ho neuspávali! Ale prej je to inhalační anestezii a ta je prej šetrnější.
Sabina-Kvido
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 zář 2012, 15:17

Re: pořád spí

Příspěvekod martina » 08 led 2013, 22:34

někdy není uspání potřeba, někdy (při stejném vyšetření) ano. v případě rtg a sona je ale sedace velmi šetrná a krátkodobá, obvykle v řádech několika minut. nemusíš se toho bát, chylíková ví, co dělá.

kdyby náhodou opravdu mělo dojít k nejhoršímu, fretovi to opravdu vadit nebude, o něj strach mít nemusíš. jen klidně a spokojeně usne, a ty můžeš vlastně být ráda, že se nebude trápit, pokud je opravdu hodně vážně nemocný.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz a 5 návštevníků

cron