KASTROVANÁ SAMIČKA, NADLEDVINKY, SUPRELORIN

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

KASTROVANÁ SAMIČKA, NADLEDVINKY, SUPRELORIN

Příspěvekod Korky » 08 pro 2010, 21:57

Zaslán uživatelem/kou: stulitt
Datum: 2009-10-23, 17:00


Dobrý den,
mám pětiletou kastrovanou (pouze ovariktomie) samičku. Od května 2009 oteklá vulva, alopacie na hlavě a bríšku. Receptal nezabral, takže děláno sono a krevní testy (sono - nadledvinky velikostně v normě, levá o něco větší než pravá, krev - v normě, ale hodnoty lehce nad průměr). Podány léky (název dodám), alopecie ustoupila, vulva splaskla.

Nedávno (cca měsíc) začala opět "plešatět", tentokrát na zádíčkách, vulvu má ale nenateklou. Dnes prohlídka u veta, levá nadledvinka palpačně větší. Udělány stěry (jestli nejde o svrab - negativní), testy na plíseň (výsledky budou v pátek), odebrána znovu krev a poslána do laboratoře (výsledky v pátek). Pokud nebude krev v pořádku a vše tomu nasvědčuje (alopacie, palpačně větší levá nadledvinka), byl mi nabídnut preparát SUPRELORIN.

Četla jsem o něm již tady na fóru, ale tenkrát byl ve fázi "pro psy a kočky ano, pro fretky nevíme", nyní mi vetka řekla, že před měsícem byla na semináři a že preparát je již schválen i pro fretky, že už několik fretek v Plzni ho má. Chtěla bych si tedy toto tvrení ověřit i u jiného veterináře, protože mi tato varianta samozřejmě připadá lepší, než operace. Děkuji za odborný názor.


ODPOVĚĎ:

Osobni zkusenosti s timhle preparatem nemam, dle vyjadreni vyrobce/tuzemskeho distributora by mel byt pro fretky schvaleny.

Jevi se to jako nadejna varianta, zejmena v zahranici docela dost vyuzivana. Nicmene zkuseni zahranicni veterinari mi rikali "zalezi na povaze veterinare - ja jsem internista - ja aplikuju suprelorin. Chirurg zase bude preferovat cestu chirurgie".

Co se meho nazoru tyce - pokud je opravdu problem v tumoru nadledvinek - aplikovat podkozni implantat zvladne vicemene kdokoliv jakkoliv, oddoperovat nadledvinky s vyhlidkou mozne plastiky cev - to chce asi nejake zkusenosti a ne kazdy se do toho pusti.

Nevim, co je lepsi. Ja bych do toho asi u sve fretky sla.

(pozn.: Tento dotaz i odpověď jsou staženy z původního fóra)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: KASTROVANÁ SAMIČKA, NADLEDVINKY, SUPRELORIN

Příspěvekod stulitt » 05 dub 2011, 18:45

Takže po dvou letech znova toto vlákno - tentokrát Kikina, moje druhá kastovaná samička (ovariohisterektomie), skoro pět let, dneska jsem objevila oteklou vulvu. Když se něco se**, tak pořádně, jak jinak :-( v neděli jedem k Chyldě, tak uvidíme...
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků