DYSPLÁZIE KYČELNÍHO KLOUBU

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

DYSPLÁZIE KYČELNÍHO KLOUBU

Příspěvekod Korky » 08 pro 2010, 22:30

Zaslán uživatelem/kou: Leny
Datum: 2009-12-29, 12:41


Krásný den! Děkuji za tuhle službu zveřejněnou na tomto foru.
Chci zeptat na onemocnění kloubů u fretek.Je to již měsíc, co jsem zjistila zdravotní problém u mé fretky Jůlinky. Bolestivě naříká, když ji vezmu v oblasti pravého kyčelního kloubu. Začala jsem ji před týdnem ohmatavát tuto oblast a zjistila jsem, ve srovnání s levým kyčelním kloubem, nesrovnalost, jakoby "bouličku" v oblasti kyčelního kloubu.

Pátrala jsem jsem na internetu, psali tam o jakési dysplazii kyčelního kloubu, ale též tam psali, že se vyskytuje spíše o velkých plemen psů, v souvislosti s váhou. Je možné, aby měla moje fretka toto onemocnění? Samozřejmě, hned jsem vyhledala veterinární ošetření v místě bydliště. Ale ještě nevím konečný výsledek, tak to zkouším orientačně na tomto foru.

Mé fretce bude v dubnu 4 roky, je kastrovaná, zajímá se o okolí, ale je více unavená, při rychlejší chůzi je patrne mírné napadání na pravou stranu, stále dobře žere a bojí se skákat z menší výšky, i když někdy skočí beze strachu.

Děkuji za odpověď a paní Lee přeji krásný silvestr a následující rok 2010 plný radosti a úspěchů. Leny


ODPOVĚĎ:

Dysplazie = chybne vyvinuti (cehokoliv). Clanku na internetu je spousta, literatury jeste vice, doporucuji nejaky hodnoverny zdroj (zejmena se tedy vyhnout diskuznim forum :-).

U fretek se DKK (dysplazie kycelniho kloubu) jako takova nevyskytuje (nebo spis nepopisuje), obcasne zminky jsou o "Leg-Calve-Pethes disease", coz je asepticka nekroza hlavice femuru (odumreni hlavice kycelni kosti), casteji se popisuje u malych psu (yorkshir, civava, ...). Stav je to bolestivy, pres kulhani se zhorsuje do stavu, kdy je noha nepohybliva (odumre hlavice), jako jedna z pricin se uvadi spatne cevni zasobeni. Nicmene vetsinou se jedna o problem mladsich jedincu. Resi se operativne vytnutim hlavice, telo pote vyrobi "pakloub". Dalsi pricinou muze byt nektery z kostnich nadoru.

Je potreba navstivit veterinare, osobne bych provadela RTG vysetreni (pravdepodobne v sedaci) za ucelem zjisteni stavu kloubu a pote lecit. V pripade nalezu nejake neoplazie (nadoru) by bylo vhodne vzit biopticke vzorky pro vysloveni prognozy.

Krome vysetreni pohyboveho aparatu bych se take zamerila na vysetreni celkove, minimalne rozbor biochemie a hematologie. Pohybovymi obtizemi se mohou manifestovat i interni onemocneni, nemusi jit primarne o problem pohybovy.

(pozn.: Tento dotaz i odpověď jsou staženy z původního fóra)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron