ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod Korky » 08 pro 2010, 22:43

Zaslán uživatelem/kou: Bailee
Datum: 2010-01-26, 17:13


Vzala jsem si freťáčka, který byl zachráněnec, byl ve špatných podmínkách, krmen granulema pro KOI kapry... vypadá to, že mu je zhruba rok. U nás dostává Ontario Kitten, sem tam pastu, když si vezme tak ovoce a zeleninu, občas maso, nic víc.

Ale trápí mě jeho zuby, špičáky má naprosto strašný. Nejenom, že je má dost žluté, a olámané(něco má od oněch předchozích majitelů, ale zdá se mi že něco se mu muselo ulámat už i u nás), ale jsou celkově divné. Zubní kámen to není...

Nevím, co s tím dělat. Stravu mu vhodněji upravit asi nemohu, myslím si. Bojím se, že takhle o zuby brzy přijde. Ostatní zuby má dobré, jen horní a dolní, má cenu jít s tím k veterináři, mohlo by existovat nějaké řešení?
Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Na snimku jsou zuby s nekvalitni, poskozenou sklovinou. Tezko se s tim neco udela, pokud u ulamanych spicaku neni obnazen drenovy kanalek, nechala bych to byt.

Pokud je obnazen drenovy kanalek, nabizi se varianta osetreni v sedaci, kdy se z drenoveho kanalku odvrta dren a dutina se vyplni skloionomerni vyplni. Druha moznost je zub vytrhnout. Se vzhledem zubu se toho ovsem moc nezmuze (spicak je mozno domodelovat, ale malokde se to dela).
________________________________________________________________________________________________

Zaslán uživatelem/kou: Ymsha
Datum: 2010-01-19, 22:21


Můj fretkoun má už něco přes 2 měsíce zánět dásní. Byla jsem u veterináře, dal mi antibiotika na 12dní. Po dobrání byly o něco méně zarudlé, ale ještě je neměl zdravé, proto jsem dostala Enzymatickou zubní pastu s tím, že mám ještě 2týdny potírat dásně. Nezabralo to. Šla jsem tedy ke svému bývalému vetovi, ten Montymu píchnul opět antibiotika, seškrábnul trochu zubního kamene a řekl, že mám tou pastou dále potírat. Nepomáhá to :-(

Je možnost ještě nějaké jiné léčby, když antibiotika nezabraly, nebo je třeba nasadit znovu antibiotika na delší dobu? Samozřejmě zajdu za veterinářem, jen bych se ráda zeptala i jiného odborníka. Děkuji Bára

ODPOVĚĎ:
Zanet dasni je nejcasteji vyvolany zubnim kamenem. Antibiotika sice zanet resi, ale neresi vyvolavajici pricinu -> zubni kamen (pokud vam divne huci motor v aute, muzete si bud nacpat spunty do usi=nic neslysite a mate pocit, ze motor nehuci, nebo ho nechat opravit=pak taky nehuci).

"Trosku seskrabnout" zubni kamen pomaha v situaci, kdy chci, aby nemela fretka/pes/kocka na zubech hnusny povlak (napr. pred vystavou). Ze zdravotniho hlediska to neresi nic, protoze zubni kamen se usazuje i v oblastech pod dasni.

Moje doporuceni (pro pripad zubniho kamene a nasledneho zanetu) je podani ATB, behem terapie nebo tesne po ni sedace pacienta a dukladne osetreni zubu v sedaci ultrazvukem. Po tomto zakroku je mozno na postizene dasne natirat napr. Gingisan gel, po dohojeni je vhodne pouzivat ruzne zubni gely, ktere enzymaticky omezuji usazovani zubniho plaku, cimz ucinne oddaluji nutnost dalsiho osetreni.
________________________________________________________________________________________________
(pozn.: Tyto dotazy i odpovědi jsou staženy z původního fóra)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod Ruuby » 09 kvě 2012, 18:24

Dobrý den,

prosím o radu. Naší tříleté fretce se udělaly tmavě hnědě skvrny ze stran stoliček (místama to vypadá jako kaz). Bohužel nehtem to odškrábnou nelze. Dnes jsem byla s ní na očkování a ptala jsem se veterinářky. Potvrdila mi zubní kámen. Prý se s tím nyní nedá nic dělat, mám to sledovat a pokud zarudnou dásně, přijít na odstranění a vyléčení. Nevím, přijde mi zbytečné čekat, než dostane zánět a než bude mít zdravotní problémy. Mám zajít k jinému veterináři nebo opravdu čekat? Děkuji za odpověď.
Ruuby
 
Příspěvky: 1
Registrován: 09 kvě 2012, 18:14

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod martina » 09 kvě 2012, 21:47

rozumnější přístup než veterinář = vyměnit veta.
taky bych určitě nečekala na zánět, co to je za nesmysl? snad je jednodušší (a podstatně levnější) odstranit včas zubní kámen než následně léčit zánět dásní, který mmch může způsobit i problémy se srdcem.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod Johana » 10 kvě 2012, 19:25

Souhlasím s Martinou.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod Liška » 18 kvě 2012, 14:52

Mě teda zubní kámen (u fretky) seškrábnout nehtem nejde.
Dnes jsou nějaké preparáty, jeden přidávaný do jídla a jeden do vody, které dokážou předejít tvorbě plaku a tedy i kamene (pokud kámen už na zubech je, jsou neúčinné). Odstraňování kamene se děje s uspaným zvířetem, což znamená pro fretčí organismus obrovskou zátěž (a upřímně, kvůli odstranění kamene, v nejhorším případě, přijít o fretku mi přijde jako veliká daň). Nesmí člověk zapomínat, že čím víc anestezií za život tím hůř.
Na již vytvořený kámen pomáhá jedině tvrdá strava (granule) a minimalizovat měkkou stravu (konzervičky, kapsičky, pudinky, mlíčka....). Viditelný kámen se granulkou odloupne (jednou za čas), ale stejně stále zůstává ten skrytý pod dásní, který se jinak než ultrazvukem stejně zlikvidovat nedá. Pokud tedy chcete, aby fretka kámen neměla, nechala bys ji uspat, vyčistit kámen a pak jí do krmiva/vody přidávala preparáty na odbourání (zde je vyšší pravděpodobnost, že se kámen už tvořit nebude).
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod silva » 19 kvě 2012, 13:46

Já vím, že se obecně říká, že kámen je potřeba odstranit hloubkově, ultrazvukem, u uspaného zvířete, že takové to mechanické oškrábání je jenom povrchové, ale moje vlastní zkušenost je jiná. Když jsem si před lety vzala k sobě Ťuldu, měl zánět dásní. Byly mu tenkrát zhruba dva roky. Museli jsme zánět přeléčit antibiotiky, kámen se mu dělal fakt hodně. Chodili jsme jeden čas na veterinu tak čtyřikrát do roka. (Stravu měl stejnou jako druhý freťák, kterému stačilo odstranit kámen jednou ročně). Paní doktorka mu vždycky bez přispání jenom mechanicky ten kámen odstranila. Prožili jsme takhle celý život (Ťulík se dožil sedmi a půl roku) už bez jakýchkoli komplikací, k stáru se mu ten kámen naopak začal tvořit míń, zánět už pak nikdy neměl a kromě běžných věcí jako je ve stáří ulomený kus špičáku ho už žádné komplilakce nepotkaly.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod Johana » 19 kvě 2012, 17:47

Mému Vlňákovi taky seškrabovala vetka zubní kámen bez sedace, fret při tom skoro usínal :)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod Kapuletka » 18 srp 2012, 11:47

Zdravím, máme ročního freťáčka a už když jsme si ho vzali (půl roku) měl zubní kámen na dvou zadních stoličkách (malé flíčky zelené-šedé, nic hrozného) chtěla jsem počkat na prohlídku u lékaře (mechanické seškrábnutí) a prozatím jsem koupila stomaclean (ústní sprej pro kočky) za měsíc nás čeká prohlídka ale freťák po dvou týdnech užívání stomacleanu začal cukat hlavou kdykoliv se mu chci na zoubky jen podívat (Stomaclean mu asi nesvědčí) budeme mít tedy teď problémy s tím mechanickým seškrabem, asi mu budou muset dát něco na zklidnění.. každopádně už je to možná dva měsíce co jsem stomaclean vysadila (freťák sebou pořád trhá) ale nad zoubkem se mu udělal takový váček (pohyblivý) něco jsem o tom četla a u lidí je to prý váček plný hnisu když zub odumírá a musí se to nějak vrtat, to se mi ale nezdá když má freťák jen takové skvrnky.. nevím, němáte někdo zkušenosti, nebo radu? :roll: přidávám fotky.(třeba tam něco uvidíte)
1.je pár dnů po používání stomaclean
2.nyní
Přílohy
DSCN0824.jpg
(80.17 KiB) Zatím nestaženo
Uživatelský avatar
Kapuletka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 16 črc 2012, 14:23

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod martina » 18 srp 2012, 19:55

pokud bych našla něco takového v tlamě, určitě bych nenechala zvíře trpět ještě měsíc a mazala s ním na veterinu co nejdřív. a že cuká hlavičkou? taky bys cukala, mít v puse něco takovýho. musí mít slušný bolesti, divím se, že žere.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod Kapuletka » 19 srp 2012, 13:41

Cuká kdykoliv jen cítí ten Stomaclean. Papá naormálně a na zoubek jsem mu šahala schválně jsem zkoušela co to je a vypadal že ho to vůbec nebolí, to držel krásně když vidí že mu nechci nic stříkat do tlamičky... Skočím s ním k vetovi a dám vědět...*** takže jsme byli u veta a pravil že je to jen výrůstek kerý ho nebolí... zabarvení na zubu označil za povlak který není třeba řešit, máme přijít kdyby se to začalo zvětšovat nebo krvácet..
Uživatelský avatar
Kapuletka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 16 črc 2012, 14:23

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod PxNxDx » 02 úno 2014, 11:08

Koukala jsem, že má Toňulka takové jakoby průhledné špičáky.. už to nejsou bílé zoubky, ale vypadají jako "zesklovatělá cibulka", když bych to měla k něčemu přirovnat. Jediné co mě napadlo, že by měl nedostatek vápníku?
máte s tím někdo zkušenost? popř. čím by se dal fretce zvýšit poměr vápníku ve stravě?
na preventivní prohlídku jedeme koncem měsíce, takže se na to zeptám ;) Jen jestli jste se s tím někdo nesetkal?
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod ŽoFiRo » 02 úno 2014, 17:45

u starých fretek je to normální ;)
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: ZUBY, ZUBNÍ KÁMEN, DÁSNĚ

Příspěvekod PxNxDx » 02 úno 2014, 18:38

dík Žofi za uklidnění
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron