KASTRACE SAMIČKY - HORMONÁLNÍ NEBO CHIRURGICKÁ? a jiné...

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

KASTRACE SAMIČKY - HORMONÁLNÍ NEBO CHIRURGICKÁ? a jiné...

Příspěvekod Korky » 09 pro 2010, 00:28

Zaslán uživatelem/kou: HALEY
Datum: 2010-05-30, 16:24

Chceme nechat kastrovat naší samičku fretky a paní doktorka nám dala na výběr tři možnosti:
1. normální kastrace
2. při každé říji ukončování injekcí
3. vložení čipu s hormony na 1,5 roku

u prvních dvou variant se strašně bojím onemocnění nadledvinek a dělohy a poslední prý není ještě tak známá a prověřená

Chtěla bych se zeptat jaký způsob byste doporučovala a jak velká je pravděpodobnost, že fretka po kastaci onemocní.
Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Z doporučených variant bych rozhodně vyloučila "po každé říji ukončovat injekcí". Fretka pravděpodobně bude v říji od svého prvního roku sezonu co sezonu, nemyslím, že je to vhodná varianta. Nehlede na to, ze velmi pravdepodobne po vetsine takto ukoncenych riji nastoupi falesna brezost, coz musite zvazit, zda rok za rokem jste ochotni "pretrpet" (situace se da aplikovat i na vasektomovaneho fretaka).

O kastraci vs. aplikaci implantatu jsem tu uz nekde psala. Oboji ma sve pro i proti, pro nekoho muze byt dulezite i financni hledisko, kdy cena cipu s aplikaci je priblizne stejna, jako cena kastrace (s tím, ze implantat je potreba aplikavat vicekrat za zivot fretule). Osobne nejsem striktnim zastancem jedne z metod
________________________________________________________________________________________________

Zaslán uživatelem/kou: kristyna langmajerova
Datum: 2010-02-25, 18:09

Nevime si rady jestli nechat nasi fretku kastrovat nebo jestli ji podavat hormonalni injekce, aby riji nemela vubec. V zari ji bude pet let a jeji posledni rije trvala sedm mesicu, a zadna z injekci na ukonceni nezabrala, zatemnovani take ne. Řije ji pote skoncila asi 5 tydnu po posledni injekci.

Bojime se ze by kastraci nemusela prežit, ale nevime jestli je pro ni dobre zatezovat ji hormony.
dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ:
Bez klinickeho vysetreni samicky tezko soudit. Doporucovala bych kazdopadne nechat odebrat krev na biochemii a hematologii a posoudit aktualni zdravotni stav. To, ze rije trvala 7 mesicu a nebyla "ukoncitelna" muze ukazovat na nejakou patologii na pohlavnich organech - to se opravdu neda posoudit od stolu.

Abych to shrnula: pro freticku je nejvetsi zatez dlouha rije. U zdrave fretky jsou oba zpusoby ke zvazeni, u nemocne (a ja nevim, zda a jak je vase nemocna; vek 4,5 let neni sam o sobe nijak kriticky) zalezi na zhodnoceni aktualniho stavu a vyslovene prognozy.
________________________________________________________________________________________________
Zaslán uživatelem/kou: pajinka
Datum: 2009-12-08, 23:13

Přeju hezký den,

chtěla jsem se Vás zeptat na kastraci u samiček. Načetla jsem už spoustu materiálů, ale čím víc toho čtu, tím víc se toho zákroku bojím. Mám samičku narozenou 11.5. letošního roku. Nakrývání neplánuji, mám ji jako mazlíčka. Vzhledem k problémovosti říje u samiček jsem se tedy rozhodla, že ji nechám vykastrovat.

Dočetla jsem se, že kastrace by měla proběhnout nejdříve mezi 6. a 8. měsícem. Nyní jsme v 7. Jsme z Chebu, ale nemyslím si, že by byli poblíž veterináři, kteří by si věděli rady s fretečkou, tudíž bych ji ráda odvezla na kliniku do Plzně. Nemůže jí ta cesta po zákroku nějak uškodit?

Myslíte, že mám počkat na první říji a pak ji teprve objednat na zákrok?
Pro mě by to bylo pohodlnější po Vánocích, protože budu mít zkouškové období a můžu to naplánovat tak, abych s ní byla pořád doma. Ale o mě tu nejde, takže pokud je operace vhodná až po ukončení první říje, zařídím se podle toho.

Ještě jsem se chtěla zeptat, jak zabráním tomu, aby si případně nepoškodila stehy? Chci být na všechno připravená.

děkuji P.


ODPOVĚĎ:

Ad kastrace - urcite bych pockala na probehnuti první rije. Udaje o 6.-8. mesici (ci jakekoliv jine) jsou naprosto orientacni, vetsinou fretice poprve riji v roce nasledujicim po roce narozeni - takze zalezi na dobe, kdy se narodily (ma prvni fretka byla dubnova a prvni rije probehla odhadem dalsi rok v breznu (= 11 mesicu), me stribrne mimco se narodilo na prelomu cervence/srpna a odrijeno mela v unoru (= 6 mesicu).

Ad prevoz - cesta by po kastraci vadit nemela, za predpokladu, ze budete mit zajisten nejaky odvoz tak, aby fretice neprochladla (narkoza ovlivnuje termoregulaci), stat pulhodiny na vymrzlem autobusaku a cekat na zpozdeny autobus nevidim jako optimalni reseni, zatimco odvoz autem (od baraku do baraku) si myslim, ze je OK.

Ad poskozeni stehu - fretky si obecne stehu moc nevsimaji, mam zkusenost, ze cim vic se clovek jim snazi "pro jistotu" pristupu ke stehum branit, tim vic maji pocit, ze se neco deje, co stoji za zkoumani. Vhodnym resenim jsou tzv. intradermalni stehy, stehy, ktere prochazeji tloustkou kuze jakoby naplocho, narozdil od tech "obycejnych uzlickovych", ktere prochazi celou tloustkou kuze a jsou vyvedeny na povrch. Prvne jmenovane nikde nekoukaji a neprovokuji fretku k tomu, aby si jich vsimala. V pripade nouze lze pouzit nejake modifikace "alzbetinskeho limce", nekteri chovatele ho vyrabeli napr. z kelimku od jogurtu, ale ja osobne jsem to pro sve fretky ani pro fretky klientu zatim nepotrebovala.
________________________________________________________________________________________________

doplňující dotaz pro lee ke kastraci samic:

co ukončení říje samcem, resp. nakrytí a následná kastrace v případě, že samice je březí, ať už skutečně nebo falešně? je nebo není vhodné a proč, případně jak dlouho po krytí?
ptám se hlavně proto, že se mi (laikovi) pro organizmus samice jeví přijatelnější samec než hormonální injekce, ale zase netuším, jak moc riziková by pro ni byla kastrace v první polovině nebo třetině březosti

díky, martina

ODPOVĚĎ:

Ad Martina - je to na delsi povidani, odpoved prilezitostne.
________________________________________________________________________________________________
(pozn.: Tyto dotazy i odpovědi jsou staženy z původního fóra)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků