ZVRACENÍ, PRŮJEM... ONEMOCNĚNÍ LEDVIN (?)

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

ZVRACENÍ, PRŮJEM... ONEMOCNĚNÍ LEDVIN (?)

Příspěvekod Korky » 09 pro 2010, 15:27

Zaslán uživatelem/kou: Bailee (IP)
Datum: 2010-07-27, 10:25


Dobrý den,

mám dotaz ohledně našeho Čabíka. Byli jsme dnes na veterině, po zvracení a průjmech nám bylo řečeno, že problém je v ledvinách. Dostal antibiotika, výživu a něco na hydrataci (nechce moc pít ani jíst), vše subcutálně. Měl dřív dietu FCD Adult Struvity management, teď nám dali kapsičku a vzorek granulí Royal Canin Renal S/O, zatím se teda ničeho ani nedotkl, kapsičky ale nikdy nejedl a granule, no, dnes ráno jsem ho viděla žrát něco poprvé po čtyřech dnech, pokud se nejednalo o pamlsky, ty mu chutnají pořád (mimo piškotu který mu teda nabízela sestřička na veterině, samozřejmě jsem jí pak řekla, že to se fretkám nedává...). Na podporu prý ještě máme vařit urologický čaj s trochou Glukopuru, ten tedy taky nechce, tak ho teď nechám vyspat a pak to do něj nějak dostanu... Dlouhodobě je prý ale prognoza špatná.

Jak špatná? Mluvila veterinářka o smrti? Čabík už tak není nejmladší, takže tam nejsou problémy jen s tímhle, bohužel.
A jak bych Čabíkovi mohla ještě pomoci? Díky za odpověď.


ODPOVĚĎ:

Dobry den,

vezmu to poporade.

Zvraceni (mene prujem) muze doprovazet spoustu onemocneni, i onemocneni ledvin. Pokud je podezreni na onemmocneni ledvin, mela by se minimalne vysetrit krev a ledviny vysetrit sonem (coz asi chce nekoho, kdo ma dobre sono a nejake aspon male zkusenosti). Granule od WRC Renal jsou urcene pro krmeni u pacientu s onemocnenim ledvin, takze pokud bylo diagnostikovane, tak jsou asi na miste.

Co se tyce prognozy: nutno znat onemocneni + klinicky stav, pak se da OBECNE vyjadrit prognoza. Na zaklade "problemy s ledvinami + dalsi problemy" se bojim, ze je to hadani z kristalove koule.

Jak Cabikovi vice pomoct? Opet - pokud nevim(e), co presne mu je, tak je velice obtizne po netu vymyslet, co by se dalo udelat.

Zaslán uživatelem/kou: Bailee
Datum: 2010-07-27, 12:48


Lee: jasně, chápu, víc mi paní veterinářka bohužel neřekla. O vyšetření krve mluvila, ale prý je to dost drahé a sama se bojí, že by krev nedokázala nabrat. Sono na veterině asi mají, ale zkušenosti, no... to bysme asi museli do Prahy, a teď i kdyby, tak otázka, zda fretku ještě stresovat zhruba tříhodinovou cestou, která ho, když jsme ji jeli v únoru, uplně vyčerpala, pak jen spal, až jsem se bála že mu něco je. Taky paní veterinářka mluvila o vyšetření z moči, které u nás dělají, ale já s sebou moč neměla, napadlo mě vzát pouze exkrementy, když se jedná o takový problém(o ty zájem neměla:D). S močí bych asi pak z vlastní iniciativy, tedy nikoliv že by mě veterinářka pozvala, dorazila, pokud by se nic nelepšilo, nebo ještě zhoršovalo.

Jak jsem psala, obecně o jaký problém s ledvinami jde nevím, a bojím se, že to neví ani paní veterinářka, další problémy jsou právě zmiňované krystalky v moči no a z těch neakutních zlámané zuby, šedý zákal obou očí i cystičky na pindíku(zase se mi zdá že se jedna zvětšila, ale dokud může čůrat, prý to nemám řešit).
Můžu s ním zkusit pak zajít ještě k našemu panu veterináři, kam chodím obvykle, teď má měsíční dovolenou, bohužel se ale bojím, že tam bude výsledek podobný, ale asi by tam byla větší ochota to s nějakým jiným veterinářem konzultovat nebo podobně. Fretčích pacientů asi u nás ve městě moc nemají, ale i tak, neznalost neomlouvá... Každopádně díky za snahu:)

ODPOVĚĎ:

Na rozkrmeni, pokud nechce bastit, tak asi cokoliv - Convalescentku, Calopetku, a/d, varene a rozmixovane... Nicmene pokud zvraci, tak vsechno strasne opatrne. A pokud zvraci kvuli selhani/selhavani ledvin, coz se trosku bojim, ze si to pani doktorka mysli, tak je to problem - tam je resenim infuze a delsi dobu.

Cena vysetreni krve (biochemka, hematolka) je cca kolem 1000 kc. Takze nevim, zda je to moc nebo malo. Bez krve a minimalne toho sona se o onemocneni ledvin opravdu moc hezky mluvi, ale k diagnoze to nevede. Plus vysetrit moc je taky uzitecne, aspon orientacne.

Bohuzel, kdyz se nevi, co fretackovi je, tak se to "neco" obtizne leci. Bud se muze lecit to, co se "objevi" - lecime zvraceni, lecime prujem, ... Nebo zjistime, co fretackovi je a lecime pricinu, ktera stoji za tim, ze fretacek zvraci, ma prujem, drbe se, ...


(pozn. moderátora - při pozdější návštěvě v animal clinic byl u čabíka diagnostikován lymfom, ledviny jsou bez nálezu. bohužel po "ledvinové dietě", ordinované původní veterinářkou, je čabík velmi hubený a zesláblý, takže jeho současné léčení bude o to obtížnější. pokud má vaše fretka vážnější potíže, NEVÁHEJTE S NÁVŠTĚVOU DOBRÉHO FRETČÍHO VETERINÁŘE!! poradna opravdu nemůže nahradit osobní návštěvu.)

(pozn.: Tento dotaz i odpověď jsou staženy z původního fóra)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků