Pregnyl aneb jak NEpřijít o fretku

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

Pregnyl aneb jak NEpřijít o fretku

Příspěvekod momasek » 09 srp 2013, 17:44

Ráda bych Vám popsala svoji osobní zkušenost s ukončováním říje u fretky. Třeba bude pro někoho upozorněním či varováním..
Obrátila jsem se na veta s prosbou o ukončení říje. Někteří submisivnější nebo neznalí chovatelé by přijali termín návštěvy a tím by to skončilo. Protože už fretkařím nějaký ten ani ne pátek jako spíš čtvrtohory tak jsem se zeptala čím bude říji ukončovat. Někteří veti jsou na zásahy majitelů zvířátek do své praxe poměrně citliví a to vůbec netuším proč - i zde je přece paleta chované zvířeny obrovská a tak každý má nějakou tu specializaci jako lékaři u lidí a s bolavým zubem nepůjdu na urologii.
Tento doktor vzal můj dotaz naprosto v pohodě a nabídl mi Covinan. Nechci podezřívat veterinární fakulty že dodnes učí Covinan jako nejčastější i nejvhodnější preparát, ale myslím, že dobře polovina vetů by ho doporučila také.
Požádala jsem ho tedy o ukončení říje Pregnylem neboť je zde mnohem nižší riziko následného zánětu dělohy.
Veterinář ochotně souhlasil, dohodli jsme termín do kdy Pregnyl sežene a bylo vyřešeno. Preparát měl dokonce za tři dny namísto původního týdne a tak jsme se vydali na návštěvu.
Obdržel Pregnyl - přípravek který se používá pro léčbu lidí a podle toho má i dělaný návod, pouze pro použití u
žen a mužů neberu-li v potaz ještě samostatnou kategorii chlapci. Veterinární užití není v návodu vůbec zmíněno.
K vetovi dorazil přípravek 1500 množstevních jednotek v ampuli.. dále je ještě 500 který je vhodnější protože se toho tolik nevyhazuje a 3000 což už není vhodné vůbec. Protože má fretka dostat 50 - 100 mj v jedné dávce a pak podle vývoje třeba po 7 max. 10 dnech další nastalo ředění.
A zde je problém, 1 ml ředícího roztoku a v něm dávka prášku z ampule vytváří preparát na 1 injekci o 1500 mj.
Pan doktor to podělil tak že fretka dostane 0,8 ml. Musím přiznat, že naprosto netuším co by s ní udělala koncentrace cca 1300 mj namísto 100 mj, ale společně jsme to přepočítali s tím, že fretka musí dostat z daného roztoku 0,08 ml a zbytek přijde spláchnout do záchoda.

Co z výše uvedeného vyplývá - že Vy jste skoro bych řekla povinni si vyžádat pro ukončování říje vhodný preparát, ne se spolehnout na to co vám kdo do fretečky píchne, pokud Pregnyl doktor nepoužívá vědět množstevní objem co potřebujete protože z návodu nelze vyčíst vůbec nic užitečného pro veterinární praxi a za druhé jsme jenom lidi, každý se může splést a tak je vhodné si poměr látky pohlídat.

Jo a ještě dík za veta, který tohle všechno vydrží, za řádovou chybu se omluví a při odchodu si potřeseme rukou.. já za ním ráda přijdu znovu. Taky můžete narazit na kreténa, který odmítne aplikovat cokoliv jiného než Covinan a zeptá se Vás, jestli máte diplom MVDr.
Tak tolik k ukončování fretčí říje z osobní zkušenosti.
momasek
 
Příspěvky: 9
Registrován: 12 srp 2012, 09:20

Re: Pregnyl aneb jak NEpřijít o fretku

Příspěvekod majda » 11 srp 2013, 11:25

Moc díky za popsanou zkušenost, můžeš ještě uvést jméno veta? Protože tohle opravdu každý neudělá.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Pregnyl aneb jak NEpřijít o fretku

Příspěvekod momasek » 19 srp 2013, 10:52

ahoj Majdo,
no protože v příspěvku to nebylo vysloveně o chvále ale i o chybě, nerada bych zveřejňovala jméno veta.. šlo mi spíše o princip použití Pregnylu k ukončení říje a vymýcení zakořenělé představy že každý veterinář musí umět vše od vytržení zubu krokodýlovi po drápy u andulky :-).. ale mohu tě uklidnit.. jsi-li z Dobřichovic tak my jsme z Vysočiny :-))... ahoj Monika
momasek
 
Příspěvky: 9
Registrován: 12 srp 2012, 09:20


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron