Zadní nožičky

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

Zadní nožičky

Příspěvekod Letty » 02 zář 2013, 17:20

Dobrý den, máme problém s naším tříměsíčním miminkem (nar. 31.5.2013) :( Když přišel k nám, tak trošku běhal, trošku se plácal, což jsme přičítali plovoucí podlaze, kterou máme v celém bytě. S tím, jak rostl to však bylo čím dál horší a dnes už zadní nohy vůbec nepoužívá, jenom je táhne za sebou, dokonce se už ani nepodrbe za uchem. Navíc začínám nabývat dojmu, že přestává cítit prsty a chodidla.
Dnes váží skoro 1,2 kg, což je dle mých prozatimních zkušeností na 3 měsíce hodně a vyrostl rychle.

Chovatelka nám tvrdí, že si ničeho zvláštního nevšimla. Prý si nevšimla ani toho, že má směrem dolů zahnutou špičku ocásku, což ale měl už když jsme si ho přivezli domů.

Už při očkování se vetovi jeho chůze nezdála - ve chvíli, kdy my jsme byli stále přesvědčení, že je to podlahou a nic zvláštního na jeho pohybech neshledávali. Nicméně prohlášení veta nás samozřejmě vyděsilo a malého začali sledovat o to víc. Za poslední 2-3 týdny se to zhoršilo do stádia, který popisuji na začátku.

Na internetu jsem nenašla žádný článek, ani diskusi, která by nám poradila, v čem je problém. Zítra jdeme opět na veterinu, ale bohužel tam mají poměrně malé zkušenosti s fretkami a i oni uvítají každou radu.

Začínám být docela zoufalá, část okolí si myslí, že by bylo lepší ho nechat utratit. O tom ale s přítelem nechceme ani slyšet, vždyť jinak je plný života, veselý a vyvádí lumpárny úplně stejně, jako kterákoli jiná fretka! Přece, když by se nejednalo o zvířátko, ale o lidské miminko, nikdo z nich by něco podobného neřekl. Celou dobu, co píšu tenhle příspěvek, pobíhá kolem mě s hračkami, občas mě příjde kousnout do nohy a vesele si pokvokává..
Letty
 
Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2011, 09:13
Bydliště: Jihlava

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod ŽoFiRo » 02 zář 2013, 20:25

čím je krmený? pokud jen a nebo převážně masem, pak bude mít problémy s nedostatkem vápníku, "řídnutím", lámáním a deformacemi kostí. jinak 1,2kg na 3 měsíce, pokud jde o kluka, není moc, spíš je to nižší váha, dost často mají v tomto věku už okolo 1,5kg.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod martina » 03 zář 2013, 00:12

podle popisu by to mohlo být toto http://www.fretka.cz/fibrozni-osteodystrofie/, zkuste konzultovat s vetem.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod Renn » 03 zář 2013, 08:28

Rozhodně bych začala u veterináře, který rozumí fretkám. Nahrála bych pár krátkých videí, kde se takto fret pohybuje, např. i pro srovnání se stavem v budoucnu. Zaznamenala bych, co žere, pokud máte kontakt na majitelku, požádala bych o seznam toho, čím byla freťata z vrhu přikrmována. Víte-li o nějakém dalším majiteli jeho sourozenců, můžete se zeptat, jak na tom jsou ostatní, jak prospívají.
Ač nejsem veterinář, zvážila bych i možnost vyšetření srdce, občas bývá slabost v zadních nohách (ačkoliv asi ne taková, jakou popisujete) důsledkem nějaké z kardiomyopatií.
Držím freťeti palce a vám přeji pevné nervy a klid, stresováním mu nepomůžete.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod Letty » 03 zář 2013, 13:16

Musím říct, že jste mě s tou fibrózní osteodystrofií docela vyděsily.. Malého krmím převážně granulkami Totally Ferret Baby, maso dostává na přilepšenou cca 1 - 2x za 14 dní (vařené kuřecí). Ale když byl malý, byl prý krmený denně kuřecím a hovězím masem, granulemi Ontario kitten rozmočenými v kuřecím vývaru a s kuřecím masem.

Video nějaké pořídím, dám potom odkaz i sem. Každopádně děkuji za rady, nadhodím to vetovi. Pokud je to ono, je dobré, že to jde potvrdit/vyloučit pomocí RTG.

ŽoFiRo: Váhu už jsem hledala předtím na netu, vím, že je to průměrně normální, jen mě to překvapilo, protože dva kluci, co jsem měla předtím byli v tomhle věku podstatně menší. Ale jak říkám - tím mé zkušenosti aka chovatelky končí..
Letty
 
Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2011, 09:13
Bydliště: Jihlava

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod Letty » 05 zář 2013, 16:01

Tak máme špatně rostlou páteř, vet se domnívá, že jde o vrozenou vadu. RTG ukázal, jak nerovnoměrně má rostlé obratle, mezi některými má velikou mezeru, jinde jsou zase téměř na sobě. Cca ve dvou třetinách má takový "schodek". Snad o 1cm mu páteř padá a pak pokračuje dál. Tím zřejmě utlačuje nervy a mačká míchu. Čím víc roste, tím víc je deformace znát a proto náš Bastík už nemůže vůbec chodit na zadní nohy. Zatím s nimi dokáže alespoň hýbat, máme mu je procvičovat, aby neochably úplně, to je ale to jediné, co můžeme dělat. Vzhledem k tomu, že je páteř špatná téměř po celé své délce, nelze ji ani operovat. Vlastně nám bylo řečeno, že jediné, co můžeme dělat je doufat, že Basty už neporoste a když ano, že se nebude páteř už víc deformovat, jinak je riziko, že úplně ochrne na zadní část těla a to včetně vylučovacích orgánů. A potom už by nebyla jiná možnost, než eutanázie.

Vůbec nevím, co mám dělat, jsem z toho zoufalá, ještě to není rok, co jsme pohřbili jednoho freťáčka a už se mám připravovat na to, že možná příjdeme o Bastíka. Nejhorší je, že mu nemůžu ani nijak pomoct.. Jinak je to prostě veselé miminko, vůbec mi to nejde do hlavy..
Letty
 
Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2011, 09:13
Bydliště: Jihlava

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod graciijka » 05 zář 2013, 16:30

Letty, dokážu si úplně představit jak ti je.
Před lety jsem se ujala stejně "postiženého" mláděte...co mu vlastně doopravdy je, jsem zjistila až druhý den při návštěvě našeho veta. Do té doby mi bylo tvrzeno, že má ochablé svaly na nohou.
Páteř byla na pohmat hrbolatá, stejně jak píšeš. Muf byl schopný se pohybovat. Zadníma nohama se odrážel, měl takový "lachtaní" způsob pohybu. Dožil se cca 4 měsíců.
Potřebovala jsem mu jednou umýt nožičky a při přenášení kvíknul a něco se uvnitř zablokovalo. Nebyl z minuty na minutu schopný ničeho....
Dokážu si představit, jak se musíš cítit a o to víc mě se*e, když lidi, kteří tomu vůbec nerozumí množí hlava nehlava a produkují mrzáky....
Přeju ti pevné nervy...a chlapečkovi přeju, ať ho nic nebolí a je co nejdéle hravý a bezstarostný.

graci
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod certik003 » 12 úno 2014, 15:29

Včera jsem zjistila, že náš NIko nehýbe zadníma nožičkama. První co mi "naskočilo" byl inzunolinom, takže jsem mu dala tochu medu a pak maso a jeli jsme na veterinu. Tím pádem ale nemělo cenu brát krev na hladinu glukózy. Bylo to večer, takže už tam nebyl vet, ale jenom stážista. Říkal, že u tam mladého zvířete (v březnu bude mít rok) by inzunolinom vyloučil, že mu spíš připadá, jak kdyby spadnul a je možný, že má jenom otok a jak splaskne, že budou tlapky zase v pořádku. Nika si tam nechali, aby mu hned ráno mohli vzít krev, vyšetřit a zjistit, co mu je. Po obědě mi řekli, že podle krevních testů to vypadá na zánět v těle. Má vyšší glukózu, což prý ale může být způsobené taky stresem při odběru, málo bílkovin v krvi a hodně bilirubinu, což ukazuje na to, že v poslední době málo jedl. Což je fakt, ale teď mi všichni tři freti míň jí a shazují, ale to je v tomhle období normální. Dali ho na kapačku a nasadili atb. Volat mám zase zítra.

Teď tady pročítám diskuze a našla jsem tohle vlákno. A radost mi to rozhodně neudělalo! Na rentgen jsem se neptala, ale předpokládám, že když měli podezření na úraz, že ho snad dělali. Navíc ho včer přede mnou ten stážista opravdu důkladně prohmatával, takže myslím, že kdyby tam bylo něco abnormálního, že by to poznal. Nemáte někdo zkušenost s něčím podobným? Nechápu, jak jeden den může být zvíře jak ďábel a další den nehýbe tlapkama. Vím, že mi těžko řeknete něco víc než vet a možná jsem si jenom potřebovala ulevit, ale to bezmocný čekání je šílený... :(
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod majda » 16 úno 2014, 20:39

Mě takhle na zadní nožky ochrnul Kryštof, ale u něj to začalo postupně - udělali jsme veškerý vyšetření, krev, srdíčko, sono, rentgeny...nic.....LChylíková říkala, že něco takovýho ještě neviděla. Začalo to tím, že se mu rozjížděly nožky, ale přičítala jsem to ze začátku plovoučce. Jenže to začal dělat i na koberci....během tří měsíců se dostal do stadia kdy tahal nožky za sebou. Paréza začala postupovat i k předním nožkám - pak jsem ho nechtěla už dál trápit a nechala jsem ho uspat. Nicméně - pokud vet nic nenajde, zkus si přečíst něco o DOrnově metodě pro zvířata...
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod certik003 » 17 úno 2014, 14:19

Majdi, děkuju za odpověď. Ale u nás to nebylo postupně. Do klece jsem zavírala zdravé zvíře a při dalším otevření už s nima nehýbal. Najednou a bez jakéhokoli varování. Diagnóza zní zánět ledvin, s tím že selhávají. A taky má prý rozšířené močové cesty. Mívají cca 1-2 mm, Niko je má 5 mm. Bohužel na léčbu zatím nereaguje. Ráno mi Jekl řekl, že zkusí ještě jeden lék a pokud ten nezabere, tak už zbývá jenom ta poslední ožnost... :( Má mi volat odpoledne.

Držte všichni pěsti, palce, pacičky...
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod majda » 18 úno 2014, 18:32

Jak jste dopadli?
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod certik003 » 19 úno 2014, 09:56

Neměli jsme štěstí. Teď už je NIki s náma doma, ale tak, jak jsme nechtěli. :( Musíme ještě čekat na výsledky pitvy, jestli to nebylo infekční, protože pak bysme museli na kontrolu s ostatníma. Teď přemýšlím, co jsem udělala blbě nebo měla udělat jinak. No a úplně mě děsí představa, že bych přišla o ty další dva. Teď nastává doba hubnutí a budu trnout, jestli je to blížícím se jarem nebo jim něco je. Navíc Ríša je hodně smutnej, protože přišel o parŤáka na blbnutí. S Matesem jezdíme na vfu na kontrolu každej rok, tak objednám i Ríšu (ten na preventivce nikdy nebyl), abych měla aspoň trochu jistotu, že je v pořádku.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod majda » 20 úno 2014, 17:03

Tak to je mi fakt moc líto :-( Až budeš vědět výsledky pitvy, písni mi prosím....
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Zadní nožičky

Příspěvekod PxNxDx » 20 úno 2014, 17:57

moc mě to mrzí :(
nepsala jsem, neboť s tím nemám zkušenost, ale sledovala jsem Váš boj..
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron