BOULE V PODKOŽÍ

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Korky » 09 pro 2010, 15:44

Zaslán uživatelem/kou: šaryk
Datum: 2010-10-22, 10:46


Dobrý den,
máme 4 letého freťáka, byl kastrovaný asi na roce. Asi před měsícem se mu na pravé lopatce udělala boule, kterou si škrábal, na veterině zjistili, že je boule bez hnisu, dali nám betadinku na omývání, s tím, že to zkusíme nechat "dozrát".
Po týdnu se k tomu přidali i respirační obtíže, vetka nasadila antibiotika (nějaký druh penicilinu. Po dalším týdnu se "chřipky" zbavil, nicméně boule stále rostla a stále bez hnisu. Řekla, že už neví co s tím, ať jedeme na kliniku do Lbc, že tam jsou specializovaní na exoty. Tam si ho po shlédnutí ultrazvukem ihned nechali, že to musí ven, že je to nějakej novotovar...

Takže Bártík je ted týden po operaci, pěkně se hojí, ale včera jsem mu nahmatala další malé bouličky v okolí hřbetu... Čekáme na výsledky histologie. Freťák se celou dobu chová normálně, hraje si, žere, nedává na sobě znát pokud ho něco bolí.
Zajímal by mě Váš názor. Děkuji. Šárka

ODPOVĚĎ:

u zvířat (nejčastěji tedy u koček) se vyvíjí jako komplikace podkožních injekcí (antibiotika, vakcinace, ...) tzn. postinjekční sarkom. Jeho problem je relativne vysoka invazivita, často se problem i po extirpaci-odstranění opakuje (zažila jsem kočku operovanou 3x, poté chemo, poté radiační terapie, pak byla dobrá, ale s tím, že je zahodno už do ní nikdy nepíchat injekci - žádnou). Tenhle problém asi nemůzu vyloucit ani u fretky.

Druhou moznosti je napr. kombinace "postinjekční sarkom+jina neoplazie kůze", nebo "jina neoplazie kůže". Nebo cokoliv jiného.

Problém s kožním onemocněním je ten, že kůže reaguje temer vzdy podobne - bud tvorbou nejakeho uzliku (hladky, zvrasneny, maly, velky...), zanetem kuze (mokvavy, hnisavy, ...), ztratou chlupu, zvysenym supinatenim. Takze podle toho, "jak to vypada" se opravdu neda usoudit na skoro nic. Rozhodne ne s jistotou. Takze z toho utvaru, co se oddoperoval v Liberci bych nechala udelat histologii (je-li jeste mozno), abychom vedeli, o co slo ("novotvar" znamena, ze to tam nema co delat, nerika nic o tom, jak se to chova!), pokud ne, pichnout do novych utvaru (udela veterinar, toho byste meli kazdopadne navstivit), udelat minimalne cytologicke vysetreni a podle vysledku se rozhodnout.


Zaslán uživatelem/kou: šaryk

Lee, děkuju za rychlou reakci. Na výsledky histologie právě čekáme. Měly by být nejpozději začátkem příštího týdne. V pondělí máme jít na vyndání stehů, původně jsem myslela, že to postačí k vetce tady, ale asi budeme muset znovu do Lbc. Chtěla jsem jen znát názor někoho fretkoznalého. Až budu vědět víc, ozvu se. Ještě jednou díky. Š.

Zaslán uživatelem/kou: šaryk
Datum: 2010-10-25, 15:06


Tak už máme výsledy histologie, je to lymfom pomalu rostoucí infiltrující kůži a podkoží. Vetka mi řekla o možnosti nasadit Prednison. Jsou i jiné možnosti?

(pozn.: Tento dotaz i odpověď jsou staženy z původního fóra)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Sisina » 11 bře 2011, 22:47

Dobrý den.
U našeho freťáka se vyskytlo něco podobného.Je kastrovaný. Jsou mu čtyři roky. Nejprve na ocase boule, s tou jsme šli na veterinu a tam nám dali nějaký roztok na mazání, ale v podstatě mi schválila i framykoin, kterým jsme mu to mazali. Tahle boule mi přijde hnisavá, že i hnis z ní teče, když se zmáčkne. Přijde mi to jako zarostlý chlup. Ale jednu dobu to měl opravdu velké. Když mu to čistím a mažu, tak se mi zdá, že se to změnšuje a zlepšuje. Nedávno jsem mu nahmatala i malou bouličku u páteře, která se mi zdá teď větší a má namodralou barvu. Jinak Fredy je veselý hravý a žere moc dobře. Dopřáváme mu i kuřecí maso. A kupujeme kvalitní granule s velkým obsahem bílkovin. Má i na zoubkách takové nazelenalé skvrnky, u kterých nám vet. řekl, že je to zubní kámen, že to máme zkusit okrabovat nehtem. Ikdyž náš freťák si nechá v podstatě cokoliv, tak tohle se moc nedaří, akorát ho škrábu do dásně. KOupili jsme mu i fretčí gel na čištění zubů. Před rokem jsme pořídili samičku v 7 měsících. Ta je zdravá a v pořádku.
Docela mě vystrašilo, že jsem se tu dočetla, že to může být lymfom. Zas mi připadalo zbytečné ho trápit všelijakými lékařskými zákroky, když je v podstatě nic neni, kdybych mu to nenahmatala ani na něm nic nepoznám.
Předem děkuji za odpověď.
Sisina
 
Příspěvky: 1
Registrován: 10 bře 2011, 23:25

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Johana » 11 bře 2011, 23:08

Sisina: já nejsem vet, ale dovoluji si reagovat předtím, jak se ti zde vet ozve.
Jakékoliv bulky by bylo dobré řešit s vetem který rozumí fretkám, vzít z bulky vzorek a udělat rozbor. Bez toho je asi každá rada o ničem.
Co se týče zubního kamene, ten nehtem zaručeně neoškrabeš. Zas by to chtělo aby se na zuby podíval skušený fretčí vet. Někdy stačí (u klidné fretky) aby vet škrábl kámen bez narkozy, někdy musí jít zvíře do narkozy.
Každopádně ti radim spojit se s kvalitním vetem co má skušenosti s fretkama.
V takovýchto případech jsou rady na forech těžké, když nikdo z nás tvou fretku nevidí.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod ŽoFiRo » 11 bře 2011, 23:14

zubní kámen nehtem odškrábnout jde, škrábuho tak fretkám už roky ;)
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Johana » 11 bře 2011, 23:29

ŽoFiRo píše:zubní kámen nehtem odškrábnout jde, škrábuho tak fretkám už roky ;)


Souhlasím, akorát jde o to, jaká vrstva toho kame je a jak je zalezený pod dásní. Když takto škrabeš fretce kanem pravidelně od mala a celý život, možná to jde, ale jestli 4-5 leté fretce nikdo kamen neřešil, tak to nehtem neserveš, bude moc tuhý a asi i zalezlý pod dásní kam se nehtem nedostaneš.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod ŽoFiRo » 12 bře 2011, 14:00

Žofce jsem ho stahovala poprvé v 5ti-6ti letech a šlo to.. sice hůř, ale dalo se.. co se týče kamene pod dásní, tak se údajně ani bez sedace čistit nedá. jinak co se týče zubních gelů, pak je to spíš prevence, pokud už tam kámen je, pak s tím gel nic moc nenadělá.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Lee » 12 bře 2011, 22:00

Muj nazor:
1) zubni kamen cistit v sedaci, jinak je efekt kosmeticky. V mezidobi lze udrzovat ruznymi gely, řasičkami, matlatky a jinymi...
2) trapit fretacka hroznymi procedurami u veterinare rozhodne neni nutno - ma to za nasledek akorat to, ze se muze zanedbat pocinajici vazne/nevazne onemocneni, popřipade muze problem vygradovat tak, ze bude obtizne resitelny (fretka fakt neni leguan, ktery vydrzi "umirat" radove mesice az rok). Taky mam trosku pocit, ze ve vetsine pripadu neni mozne adekvatni diagnostiku provest od pocitace doma na gauci, o nasledne lecbe cehokoliv nemluve. Kazdy to ma holt nekde jinde... :-(
Uživatelský avatar
Lee
 
Příspěvky: 26
Registrován: 05 zář 2007, 22:02

Boule za uchem

Příspěvekod petra.slama » 29 dub 2011, 22:43

dobrý den,
máme 4letého freťáčka, nekastrovaného. Před týdnem se mu na hlavě za pravým uchem objevila bulka, která vypadá jako vřídek. Bohužel mám pocit, že se zvětšuje. Vřídek nehnisá, freťák žere a blbne jako obvykle, nedrbe si to. Můžete mi někdo poradit, co to může být.
Přední zoubek má hnědý. Vřídek na hlavě má na prvé straně, hnědý zub je levý.
Je možné, že je to spojené s vřídkem na hlavě?
Díky za rady.
petra.slama
 
Příspěvky: 1
Registrován: 29 dub 2011, 21:59

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Johana » 29 dub 2011, 22:53

petra.slama: dovolím si zareagovat než se ti ozve vet (já vet nejsem): Takto po netu je těžko říct, jestli "bulka" za uchem je něco vážného, nebo ne. Také záleží kde "za uchem" a "jaká" bulka. Je pohyblivá s kúží, nebo přirostlá? Kde konkretně je?
Myslím že po netu se toto asi těžko vyřeší. Takže u 4 letého freťáka bych navrhovala nechat ho prohlédnout skušenym fretčím vetem.
S tim zubem to dle mne souviset nebude (ale znova: já vet nejsem)
Držim palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Reddraw » 02 lis 2012, 07:47

Zdravím. Včera jsme naší asi dvouleté samičce objevili na ocásku bouli velkou asi centimetr. Vyskytla se tam ze dne na den. Jel jsem s ní k veterinářce a ta zjistila že bulka je měkká. Tak do ní píchla a vytekla čirá tekutina. Fretka dostala antibiotika protože je i trochu nachlazená. Vet. říkala ze se s tím ještě nesetkala a pokud by se ji ta splasklina pořád plnila, tak možná šmiknout ocásek. ale sama říkala že fretkam moc nerozumí. Byla na záskoku za veterinářku ke které chodíme. Nestalo se někomu z vás s fretkou něco podobného?
Reddraw
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2012, 07:10

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Johana » 02 lis 2012, 22:01

Reddraw píše:Zdravím. Včera jsme naší asi dvouleté samičce objevili na ocásku bouli velkou asi centimetr. Vyskytla se tam ze dne na den. Jel jsem s ní k veterinářce a ta zjistila že bulka je měkká. Tak do ní píchla a vytekla čirá tekutina. Fretka dostala antibiotika protože je i trochu nachlazená. Vet. říkala ze se s tím ještě nesetkala a pokud by se ji ta splasklina pořád plnila, tak možná šmiknout ocásek. ale sama říkala že fretkam moc nerozumí. Byla na záskoku za veterinářku ke které chodíme. Nestalo se někomu z vás s fretkou něco podobného?


Ano, stalo se mi u freta něco podobného, jak chodil ven tak si asi ocásek poškrabal, nebo se mu něco zapíchlo....vet to jen otevřel a vymačkal (byla tam jen tekutina a kousíček "čehosi", asi osina z trávy) vydezinfikoval a bylo vše OK.

Já nejsem vet, který odpovídá v této rubrice, jsem jen chovatel. Mám praktické skušenosti s chovem fretky cca 10 let, ale toto co vet řekl "šmiknout ocásek" v tomto případě, to je dle mne šílenost a tento vet nemá žádné znalosti nejen s fretkami.
Takže v první řadě radim okamžitě zmněnit veta. Nevím odkud jsi, takže se podívej na tento link, zde jsou doporučení vetové v ČR, kteří fretkám rozumí: http://www.fretka.cz/doporuceni-veterinari-pro-fretku/ (kliknout na text "veterináři doporučení chovateli fretek")
Držím palce.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Reddraw » 03 lis 2012, 09:08

Děkuji za odpověď.
Jak jsem psal. Sama říkala že fretkám nerozumí. Ale abych se jí zastal. K tomu případnému ušmiknutí ocásku měla odůvodnění které si už nepamatuji a mělo to být jen v nejhorším případě.
Jinak Freťula vypadá zdravě a už ji to znovu nenatíká.
Reddraw
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2012, 07:10

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod silva » 03 lis 2012, 22:07

Cinderellin Gray měl na ocásku nádor a skutečně mu ho museli kus amputovat - už je to pár let a pokud vím, freťáček žije šťastně a bez jakýchkoli dalších problémů dál. Pokud chceš vědět víc, zkus jí poslat soukromou zprávu - nájdeš ji pod nickem cinderella.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod cinderella » 09 lis 2012, 11:51

Jojo, přesně jak říká Silva, náš Grayík má amputovanej kus ocásku. Důvodem byl adenom na špičce ocasu. Nicméně ten rozhodně nebyl jenom bouličkou, ze které by cosi vyteklo a nechalo se to... Obvykle fretky za ocas netahám a tak jsem si toho nevšimla, ale jednou mi Gray proběhl pod rukou a ta se mi zasekla na bouli, která byla místy krvavá, zhnisaná... prostě hnus. Na veterině okamžitě měli okamžitě podezření na nádor, udělali kontrolní stěr a Gray šel hned další den na amputaci. Po rozboru potvrdili, že se jednalo o adenom. Grayík měl pár krušných dní po operaci, než se rána zahojila a vyndaly se stehy, ale dneska na něm nic není poznat a spokojeně si užívá.
Uživatelský avatar
cinderella
 
Příspěvky: 59
Registrován: 27 lis 2010, 10:52
Bydliště: Praha

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Liška » 12 lis 2012, 10:42

My jsme sice na ocásku neměli žádný nádor, ale Baruška měla odjakživa takové zahnutí na konci ocásku. Časem se to zhoršovalo až nakonec jí koukala kůstka a konec (ten zahnutý) zmodral. Taky jsme nechali amputovat, protože hrozilo, že jí bude celý konec nekrotizovat a mohla by dostat otravu krve. Teď je cca měsíc po amputaci. Rána po operaci lehce hnisala, ale desinfikovali jsme dvakrát denně a lepili obvazy. Teď už bych nepoznala, že na nějaké operaci byla. Až na kratší ocásek, ale to měla vždycky (mám podezření, že už to "zahnutí" bylo z nějakého úrazu).
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Reddraw » 07 bře 2013, 23:28

Zdravím. Už je to doba, ale pokud by to někoho zajímalo, tak naše samička měla nakonec na ocásku cystu a po odoperování je klid. Ale ještě jeden dotaz bych měl. Od operace je to už přes 3 měsíce a freťule ocásek po vyholení stále nezarůstá. Jen pár chlupů na jizvě a chlupatá špička co se nemusela holit. Je má úvaha, že jí zaroste, až bude měnit na jaře srst, správná, nebo je něco špatně? Díky za odpovědi.
Reddraw
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2012, 07:10

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Janda » 08 bře 2013, 13:08

Ja mela holky na kastraci v prosinci a az ted jim zacina pomalu zarustat brisko.Takze si myslim,ze to chce cas. ;)
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: BOULE V PODKOŽÍ

Příspěvekod Liška » 08 bře 2013, 22:20

Já jsem měla fretečku po amputaci ocásku zarostlou do měsíce (ale to bylo v létě)
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron