slinení. inzulinom

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

slinení. inzulinom

Příspěvekod JANAJANA » 31 bře 2014, 12:00

dobrý den, chtěla bych se zeptat, co vlastně znamená u fretky slinění? naší fretce sliny vyloženě z tlamičky nejdou, ale neustále tak jako pomlaskává, jako když má někdo sucho v puse.

je jí cca šest let a bla donedávna v pohodě, až v poslední době jí začala masivně vypadávat srst, nejdřív v okolí předních tlapek a potom po celých zádech.

přestěhovali jsme se, přítel ji tedy odvezl na veterinu, kde jí udělali všechna možná vyšetření - kromě krve - a nic zásadního nenašli. lékař konstatoval, že to jsou zřejěm nadledvinky a doporučil zavést čip. asi před čtvrnácti dny jsem jí pod přední tlapkou ("v podpaží" nahmatala bulku velikosti třešně, dobře hmatnou, patrnou i na pohled), přítel ji lékaři ukázal při další kontrole, kdy jí lékař čip na kontrolu činnosti nadledvinek zavedl a při té příležitosti taky vzal vzorek z bulky. krev nebral, protože říkal, že se fretkám odebírá složitě a výsledky nemusjí být směrodatné.

od té doby (cca 14 dní) fretka totálně zchřadla, zhubla (teď má 590-600 gramů a hmatná žebra, kromě bříška je v podstatě kost a kůže), žere, ale opravdu velice málo, dvakrát za den si chrupne trochu granulí, ale jen maličko, hnala se jako šílená po žloutku, ale nakonec si dala taky tak dvě tři sousta, naopak naprosto šílená je ze sladkých potravin, které jíst nesmí a nedáváme jí je (sladký rohlík, zmrzlina). dobře přijímá vitamínovou pastu i pastu s maltózou. hodně pije. hodně močí. naopak bobky sází méně - to se snažím korigovat tou maltózou. Původně jí kůže hodně svědila a pořád si dorůstající srst vykusovala, ale to se už upravilo. hodně spí a je světloplachá. jak už jsem psala, "pomlaskává". je hodně skleslá, z klece skoro nevylézá. nezdá se mi, že by nohy vyloženě tahala za sebou, ale občas se jí zamotají a občas se spíš plazí než chodí. naopak bulka v podpaží se zmenšila, na pohled už vidět není, jne hmatná a pod kůží se "hýbe". lékař příteli řekl, že jsou dvě varianty, buď jde o zánět uzlin nebo o nádor, na uzliny by pomohla antibiotika, s nádorem se nic dělat nedá a fretka do tří měsíců zemře.

nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že je s tím nějak rychle hotov, navíc se mi zdá, že má na mysli lymfosarkom, kdežto mě ty příznaky přijdou spíš jako inzulimon, případně cukrovka jako taková? napadlo nás taky, jestli vše není jen špatnou reakcí na čip, nebyla blbos dávat ho šestileté veteránce?

děkuju za jakýkoli tip, vysvětlení.
JANAJANA
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2014, 11:39

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod PxNxDx » 31 bře 2014, 13:46

rada jako u většiny: najít lepší veterinu. Pokud jí nebrali krev s výmluvou, že je to složité, tak bych jela na místa, kde vědí, jak na to.
Věř tomu, že fretkám se krev bere celkem běžně a výsledky jsou kolikrát naprosto zásadní.
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod JANAJANA » 31 bře 2014, 14:09

na tom už se pracuje, to je jasné. mně ale spíš zajímají jiné věci, z vašich zkušeností.

může být na ten třeba alergická? jak je to s tím sliněním? máte nějakou zkušenost se zánětem nebo zduřením uzlin? pokud se zvětší slezina, je hmatná? je možné, by se to nepoznalo na rentgenu, pokud byl dělaný asi 2 týdny zpátky? děkuju...
JANAJANA
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2014, 11:39

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod ŽoFiRo » 31 bře 2014, 15:06

zvětšená slezina je jak hmatná, tak i viditelná na sonu nebo RTG ale pokud je vet blb, který tvrdí, že e fretkám krev neodebírá nebo je to moc těžký a prostě to neumí, pak je dost možný, že ani neví, jak velký orgány jsou u fretky běžný. jinak hormonální čip jsem dávala zdravýmu ročnímu samci místo kastrace a po aplikaci vypadal daleko hůř, než po klasický kastraci, trvalo cca 3 týdny, než se dal zas do normálu.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod JANAJANA » 31 bře 2014, 15:27

no, naše ema byla kastrovaná asi v roce a dala se velice rychle do pořádku, v podstatě jeden večer prospala, jeden den byla malátná a dobrý. ten čip jí doktor dal, protože prý nadledvinky v nerovnováze jsou i u kastrovaných fretek a ona vážně přišla o hodně srsti.a od té doby chřapne, postupně víc a víc. mám o ni fakt strach. určitě ji vezmeme k jinýmu veterináři (byť k tomuhle jsme šli po přestěhování na doporučení a nepůsobil špatně). je to pro nás trochu nezvyk, doteď byla divoška a skvěle prospívala. změna přišla v podstatě ze dne na den...
JANAJANA
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2014, 11:39

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod majda » 31 bře 2014, 19:16

Myslím si že se jedná o lymfosarkom, vezmi jí k jinému vetovi co nejdřív - fretce se dá u této diagnozy prodloužit život buď chemoterapii (u mladších zvířat a u zvířat v dobré kondici) nebo Prednisonem. Z diagnozy "že se zřejmě jedná o nadlevinky" se mi ježí teda všechno :-(
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod JANAJANA » 31 bře 2014, 20:19

né, to jsem tak nepřesně shrnula já, nejsou to přesně jeho slova :) měl prostě původně pocit, že jde o hyperadrenokorticismus, což se mělo vyřešit tím čipem, ale od té doby, co ten čip máme, je naopak všechno dost v háji a zhoršilo se to následně po tom, téměř okamžitě. lymfosarkom je jeho (lékařův) poslední odhad z histologie s tím, že výsledek není stoprocentní, podařilo se odebrat jen hodně malý vzorek. prý to může být i zduření nebo zánět uzlin, který by vyřešilo podání antbiotik - ale to je ta méně pravděpodobná varianta. shoduje se s tím lymfosarkomem i to, že se ten "nádor" pod tlapkou výrazně zmenší? nelíbí se mi moc ani ten dalšího postupu, tj. čekat a pokud fretka přestane jíst, nechat ji uspat. chtěla bych jí co nejdřív ulevit. bereme ji každopádě k jinému lékaři. do té doby se samozřejěm chytám každého stébla, je to člen naší domácnosti už skoro šest let, vzali jsme si ji jako odloženou puberťačku :)
JANAJANA
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2014, 11:39

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod ŽoFiRo » 01 dub 2014, 00:53

jen jsme ti psala svojí zkušenost, kdy jsem MLADÝMU a ZDRAVÝMU! samci dávala suprelorin místo kastrace a skoro 3 týdny pak vypadal na chcípnutí, takže co potom teprve starší a nemocná fretka, no... :roll:
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod JANAJANA » 01 dub 2014, 19:37

já vím, dávalo mi to jistou naději, chytala jsem se každýho stébla.

nicméně naše ema měla lymfosarkom v pokročilým stádiu a už není, ráno jsme ji museli nechat uspat, už jí bylo vážně zle. konzultovali jsme to na dvou veterinách, obě prý se na fretky částečně specializují, vědí, co s nimi dělat.

ta nemoc se rozjela strašně překotně, šli jsme na veterinu, jakmile začala ztrácet srst, na sonu nebylo nic patrné, kromě tý krve udělal všechna vyšetření a bylka původně v pořádku. taky jsem ji při krmení pastou - max obden - kontrolovala a útvar pod tlapkou jsem objevila až v průběhu léčení. na konci už měla bříško plné nádorů :( moc nám chybí. děkuju za všechny reakce každopádně. vždycky je to an veterináři, ale člověka to v těch chvilkách mezi návštěvama u něj uklidnilo _
JANAJANA
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2014, 11:39

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod martina » 01 dub 2014, 19:47

pokud to byl opravdu lymfosarkom, může tě v tuhle chvíli utěšit to, že se na něj obvykle přijde natolik pozdě, že se vlastně už nedá nic moc dělat. nemáte si co vyčítat, dělali jste, co jste mohli. často mi vstávají vlasy hrůzou a otevírá se kudla v kapse vzteky, když sem nebo na mejl píšou lidi, co mají dělat, že fretka už týden zvrací a do toho omdlívá. jestli nevíme, co s tím...
to ale nebyl váš případ - fretku jste vzali na veterinu a snažili se její zdravotní stav nějak řešit. že se to nepodařilo, to není vaše chyba a pravděpodobně ani návštěva "lepší" veteriny (= tam, kde fretkám skutečně rozumí) by na tom, jak to dopadlo, nic nezměnila. v tomhle stavu už ne.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: slinení. inzulinom

Příspěvekod JANAJANA » 01 dub 2014, 20:14

martino, já se obávám, že to lymfosarkom byl. nebyly jsme u nějakých amatérů, ale u dvou kvalitních veterinářů vytipovaných chovateli u nás v plzni. nevím, jestli na té první klinice měli šanci něco objevit, ten postup byl fakt rychlý, všechno se hroutilo v podstatě během dvou týdnů a oni udělali, co se dalo. protože jsme chtěli být stopro jistý a byli jsme opatrní, vzali jsme ji ještě k tomu druhýmu. výsledek v tom prvním případě nebyl zřejmě jednoznačnej taky proto, že se jim podažilo odebrat z nádoru jen malinký vzorek. ale diagnóza se v podstatě potvrdila.

všechno se dělo překotně a protože jsme u zvěrolékaře nemohli být samozřejmě pořád, snažila jsem se najít nějaká vodítka na netu, v určitou chvíli mi přišlo, že základní příznaky všech fatálních onemocnění fretek se zas tak moc neliší...

chtěla jse holavně, aby se emě co nejdřív ulevilo, i když jsem doufala, že to bude jiným způsobem :(
JANAJANA
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2014, 11:39


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron