PARAZITÉ VNĚJŠÍ, PARAZITÉ VNITŘNÍ

NENÍ URČENO PRO AKUTNÍ PŘÍPADY, ty patří na veterinu !!!
Pravidla fóra
.
Zde vám odpovídá a radí MVDr. Lenka Vítězníková (Lee)
Dělá to ve svém volném čase a zdarma, takže mějte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpovězen okamžitě.

PORADNA NENÍ URČENA PRO AKUTNÍ PŘÍPADY !!!
Její charakter je čistě konzultační, na dálku nelze určovat diagnózu ani stanovovat medikaci.
Pokud se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu, BĚŽTE SE SVÝM ZVÍŘETEM K VETERINÁŘI !!!

Než se začnete ptát, projděte si dotazy již zodpovězené a také použijte funkci HLEDAT, projděte si Fretčí FAQ a stránky Fretka.cz, protože s velkou pravděpodobností tam odpověď na váš dotaz už někde je.

Dotazy, které může zodpovědět zkušený chovatel, budou přesunuty jinam.

Nepokládejte otázky, které se netýkají zdravotního stavu fretek, nesouvisející bude bez milosti odstraňováno.

PARAZITÉ VNĚJŠÍ, PARAZITÉ VNITŘNÍ

Příspěvekod Korky » 09 pro 2010, 15:32

Zaslán uživatelem/kou: Petra p.
Datum: 2010-08-15, 00:36

Mam tu nalezence, ve středu večer jsem si ho přivezla, ve čtvrtek ráno jsme s veterinářem z něho vytahali asi 15 klíšťat. Mysleli jsme, že jsme je vytahali všechny, ale v pátek večer jsem z něj opět tahala asi 8 klíšťat. Jsem si jistá, že další na sobě neměl a dnes večer jsem s něj vytahala dalších 7 klíšťat. Docela se děsím toho, kolik jich budu tahat ještě další dny.

Je možné, že by měl na sobě nějakou klíštěcí líheň? Že by se na něm ty klíšťata množily??
Předem děkuju za odpověď.

Ještě dodávám, že jsme dostali od veta Profender za krk.

ODPOVĚĎ:
Vezmu to od konce: Profender je preparat (sice ve forme spot-on), ktery pusobi proti strevnim parazitum - skrkavky, tasemnice. S klistaty si neporadi ani jedna z jeho 2 ucinnych latek.

Klistata - nemyslim, ze by se na fretackovi klistata lihly. Spis si myslim, ze nasbiral jejich ruzna vyvojova stadia, ktera na nem ted rostou. Nymfy (tusim?) klistat jsou vpodstate male pruhledne tecicky, takze nemusely byt videt.

Takze se si myslim, ze tahat jeste chvili budes, ale nemyslim, ze se na nem budou mnozit geometrickou radou.
__________________________________________________________________________________________________

Zaslán uživatelem/kou: majda
Datum: 2010-05-14, 17:44

Lee,můžeš nám prosím poradit co dávat zvěři proti klíšťatům? Spot-on Frontline už u nás nezabral...jak to vidíš s účinkem spot-onů, které jsou na přírodní bázi? Mám to zkoušet?

ODPOVĚĎ:
U fretek je s ochranou pred napadenim klistaty dost problem. Obecne se da vychazet ze 2 stezejnich informaci:
- pouzivat preparaty s ucinnou latkou, ktera je bezpecna pri pouziti u kocek
- lze pouzit preparaty (davkovani), ktere jsou bezpecne pro pouziti u kotat a stenat,

z cehoz plyne => pokud se to nesmi pouzit u kocek, nepouzivat u fretky. Potom z nabidky vyradime obojky, z cehoz nam v nabidce zbyde "Frontline" (+ generika: Fipron, Effipro, ...), "Advantage Cat" (Advantage Cat je ucinny pouze proti blecham), "Stronghold" (taktez + dalsi parazite, nikoliv vsak klistata) a "Advocate" (dtto).

Co se tyce ruznych "bio" a "nature" produktu - uprimne receno netusim, nemam vyzkouseno na vlastni triko. V Praze byly docela oblibene, nicmene vetsinou slo o psy, kteri by stejne nemeli velkou sanci s klistaty prijit do styku, takze tezko rict. Ve zdejsi parazity zamorene oblasti to vyzkousene nemam. U fretek bych se opet ridila tim, ze pokud to smim dat kocce, muzu to dat i fretce.

Jeste vlastne - ad "prirodni" a spol. "Pyrethriny" jsou látky "přírodní, produkovane tusim kopretinami a jimi podobnymi kvetinami. Pro kocky jsou toxicke. Na jejich bazi jsou vyrabene "pyrethroidy", ktere jsou pro kocky taky toxicke (do spot-onu pro psy se s uspechem pouzivaji). Takze pri testovani "prirodnich" spot-onu doporucuju precist, co je ona ucinna prirodni slozka.
__________________________________________________________________________________________________

Zaslán uživatelem/kou: scarabeus
Datum: 2010-01-27, 14:14

Moje přítelkyně vlastní kocoura u kterého dnes veterinář před kastrací diagnostikoval tasemnici. Zahájili léčbu.

Chtěl bych se zeptat jak se dá u fretky poznat napadení tímto parazitem a jak se to má s přenosem na fretku. Fretka s kočkami nesdílí ani WC ani misky na jídlo a celkově do fyzického kontaktu s nimi přijde jen minimálně ( kočky se jí bojí ).

Druhou otázkou pak je, jaké je riziko přenosu tasemnice z kočky na člověka.

Děkuji

ODPOVĚĎ:

Infestace tasemnici, pokud neni zavazne, se na fretce nemusi klinicky projevit. Pokud zavazne je, daji se predpokladat priznaky typu hubnuti, prujem (vetsinou obcasny), spatna kvalita srsti, ...

Diagnostika se provadi stejne jako u ostatnich druhu zvirat - bud si majitel vsimne clanku tasemnice (vypadaji jako zrnicka ryze, napr.) v trusu ci okoli ritniho otvoru nebo se v koprologickem vysetreni daji najit vajicka (ne vzdy).

Lecba probiha obdobne jako u ostatnich domacich zvirat peroralnim podanim antiparazitik s kombinovanym spektrem proti oblym i plochym cervum. Pokud freticka sdili jeden byt s kockou, doporucovala bych odcerveni.

Prenos na cloveka (z kocky, fretky, psa, ...) je mozny, nicmene za dodrzovani zakladnich hygienickych pravidel to neni takova hrozba. Problematicke to byva, pokud se v domacnosti vyskytuji deti, u tech je potreba dohlednout na pravidelnou hygienu ruku, neolizovani predmetu, ...
__________________________________________________________________________________________________
(Pozn.: Tyto dotazy i odpovědi jsou staženy z původního fóra.)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: PARAZITÉ VNĚJŠÍ, PARAZITÉ VNITŘNÍ

Příspěvekod Nokiika » 16 úno 2011, 17:42

Ahoj. Máme s Bédíčkem ošklivý problém.. Měl v ouškách parazity, tak jsme od veta dostali spot-on ADVOVATE, jenže ten nám nezabral, při další návštěvě provedla výtěr z oušek a paraziti tam stále byli.. Tak jsme dostali OTOSPECTRINE, ten zabral během týdne dokonale, ALE... Týden po dokončení aplikace mu zrudly oušla, tak jsme dostali kapičky na uklidnění, pak ouška zmodrala a teď jsou černá a přišel o oba ušní boltce.. černé je i okolí a ještě do toho dostal chřipku, tak mě napadlo, jestli to kašlání a kýchání nemůže být důsledkem toho, že by kapky podráždily dýchací cesty, ale to nám na veterině vyvrátili.. Tak vás žádám, zda-li někdo nemáte zkušenost jak to zastavit nebo co s tím.. Protože naše veterinářka se s tím prý za celý život nesetkala a byla z toho vykolejená stejně jako já, tak nám na to dala OPTHALMO-AZULEN a OPTHALMO-FRAMYKOIN, že to máme zkusit, jestli to pomůže.. Jsem z toho vážně nešťastná.. Teď jsem na internetu našla spoustu dalších chovatelů se stejnými zkušenostmi s těmito kapkami, ale co s tím dělat nevědí.. Jen mi řekli, že ouško úplně zčerná, uschne a nakonec se oloupne a úplně odpadne.. Pomocte mi prosím co mám dělat, pokud máte někdo nějaké zkušenosti..??? Moc děkuji, Hanka
Nokiika
 
Příspěvky: 23
Registrován: 16 úno 2011, 17:39

Re: PARAZITÉ VNĚJŠÍ, PARAZITÉ VNITŘNÍ

Příspěvekod Johana » 16 úno 2011, 17:57

Nokiika: Tady viewtopic.php?f=134&t=302 píše uživatel Mistiqe, že na stejný problém (nekroza ušnic po podání Otospektrine) pak dostala fretka kortikoidy. Netuším co za konkretní lék a jestli zabral. Když tak se s ní skus spojit.
Jestli zaberou ty léky co vám vet dal, to nevim.
Taky je tu ale problém s tim kašlem a kýcháním....

Každopádné by to chtělo okamžitě jít k vetovi, který má s fretkmi a s těmito problémy skušenosti (a to asi ten tvúj žel nemá). Bohužel často je poškození ušnic po Otospektrine nevratné, tož doporučuji jednat rychle. A taky - neléčené respirační onemocnění (kašlání, kýchání) múže u fretky často vést k značným komplikacem (např. zápal plic)

Odkud jsi? Možná by někdo takového veta poradil v tvém dosahu.

Držím palce a dej pls vědět jak to dopadlo.

P.S.: Já nejsem vet a omlouvám se Lee, že ji "fušuju do řemesla".
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: PARAZITÉ VNĚJŠÍ, PARAZITÉ VNITŘNÍ

Příspěvekod martina » 16 úno 2011, 21:51

doplním johanu:

co se týče ADVOCATE, tak problém je v tom, že na ušní svrab nikdy "nezabere" jedna dávka, je NEZBYTNÉ OPAKOVAT po třech nedělích (a někdy dokonce ještě potřetí).

to jen jako info pro případné další "svrabisty" (zítra budu mým miláčkům podávat druhou dávku, na třetí se uvidí)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most


Zpět na VETERINÁRNÍ PORADNA pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků