fretka a roztoče

koupání, záchodky, steliva, stříhání drápků, čištění uší...
Pravidla fóra
Vhodné záchodky, steliva, stříhání drápků, čištění uší a další hygienické návyky a potřeby

fretka a roztoče

Příspěvekod MAJKULKA » 24 zář 2013, 10:41

Dobrý den,
prosím o radu, máme 5letou fretku - samečka. Denně s ním chodíme ven do lesa. Začal se škrábat. tak, že ze spánku vyletí a drbe se. Ne do krve. To se opakuje několikrát za sebou, hlavně k ránu. Přes den je klid, spí.
Při kontrole na veterině bylo zjištěno, že má roztoče na kůži. Uši jsou ale v pořádku.
Dostali jsme advocate 0.4ml. Kapičku na krk. Po dvou dnech se zdála situace lepší, ale pak znova zpátky.
Znova návštěva na veterině, další advocate - asi po 10 dnech.
Teď už máme 10 dnů po druhé kapičce a jsme znovu zpátky.

Přes den je freťulák v klidu - nevím, jestli roztoči spí nebo co, nebo je tak unavený, že to necítí. Kolem 5-6 hod ráno je to nejhorší.
Pelíšek má ze starých triček, měním ho po 3-4 dnech.Peru v normálním prášku, bez aviváže, na 40 st., 2x máchám. Podlahu vytřu vodou s jarem. Spí nám pod postelemi, volně běhá po celém bytě.
Koupeme tak za 3-4 týdny. Šampon pro fretky Marty. Na veterině nám řekli, že ho koupeme moc často.
Teď během léčení advocate jsme ho nekoupali.
Je to už naše třetí fretka,ale tyto problémy jsme neměli.

Děkuji moc za radu, co děláme špatně
Marie
MAJKULKA
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 zář 2013, 10:15

Re: fretka a roztoče

Příspěvekod Janda » 24 zář 2013, 19:11

To koupani je moc casto.Pokud to neni nutne tak koupu fretky max.2x do roka nekdy ani to ne.Pak ten sampon Marty moje fretky ho nesnesly a take se drbaly tak jesli take to neni duvod.U nas letel do kose.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: fretka a roztoče

Příspěvekod Aniii » 24 zář 2013, 19:22

Určitě nekoupat tak často, kdybych citovala článek na našem webu:
"Přílišné koupání vede ke zvýšené činnosti potních a mazových žláz, které tvoří přirozenou ochranu kůže a srsti - a tím ke zvýšenému pachu, ničí fretce kůži i srst, způsobuje její vypadávání a plstnatění a může být i původcem vzniku onemocnění (např. kožního) nebo alergie"
Je docela dost možné, že v kombinaci s podrážděním z koupání mohou mít třeba roztoči mnohem horší důsledky v podobně třeba malých ranek či tak...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: fretka a roztoče

Příspěvekod MAJKULKA » 26 zář 2013, 08:17

Dobrý den,
děkuji za odpovědi.
i když jak takhle šmejdím po info o fretkách, tak často jsem viděla, že chovatelé koupou 1x za 14 dní a jednou za týden jen vodou opláchnou.
určitě teda zkusíme ubrat a vyměnit šampon. A jaký teda použít ?
Ale nevíme, co teda teď, jak ty roztoče pryč. Další Advocate ?

Ještě - ranky na kůži nemá, jen to škrábání.

Děkuji všem
Marie
MAJKULKA
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 zář 2013, 10:15

Re: fretka a roztoče

Příspěvekod martina » 26 zář 2013, 09:09

každá fretka je jiná a některé může koupání víc vadit. jinak já chovám fretky v bytě (3-4), ven nechodíme - nekoupu je vůbec, není třeba. jen v létě je občas namáčím, abych je ochladila, když je velký horko.

advocate je třeba použít minimálně dvakrát, ale často třikrát i čtyřikrát, než se podaří parazity vyhubit. všechny pelechy vyvařujte, klec a všechny pelechy a místa, kde se freťák nejvíc vyvaluje, vystříkejte (na několikrát, nevím jak se roztoči líhnou, poraďte se s vetem) arpalitem. v zimě mi se svrabem pomohl i mráz - vyvařila jsem a pak "sušila" všechno venku v mínus 15. všechno, co prošlo vyvářkou, mrazem a arpalitem jsem skladovala odděleně od těch věcí, který tohle za sebou ještě neměly.
jakýkoli parazit, to je obvykle úmorný a dlouhý boj. tak hodně štěstí.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: fretka a roztoče

Příspěvekod MAJKULKA » 28 zář 2013, 10:54

děkuji Martině,

ten Arpalit mám, když jsme si "zvíře" naše dovezli, tak byl zablešenej, což byl pro mě šok. bylo to od chovatele. před 5 lety.
ale mně připadá, že ten náš Froďouš se koupe rád, sedí v umyvadle a čeká , co bude. před tím, ty dvě holčičky, co jsme měli, tak, to byl boj.
Froďouš je maniak, leze do řeky, hlavu strká do misky s vodou..

a neumím si představit, nejít s fretkou ven. ty dvě holčičky před ním - teda obě Šinetky, o tu první jsme hodně rychle přišli, tak byla každá osobnost, a dračice, a venku šťastné. Bydlíme na vesnici a každý pes se jich bál.

Froďouš odpo čeká, že teda jdeme, ale stačí mu koukat z tašky, nebo na rameni. ale v lese je fajn. A tam asi právě ten roztoč. necháme ho běhat, ale stále v dohledu.

ještě jednou díky

Marie
MAJKULKA
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 zář 2013, 10:15

Re: fretka a roztoče

Příspěvekod martina » 28 zář 2013, 19:35

špatně řečeno, špatně pochopeno - když říkám, že některé fretce koupání vadí, myslela jsem tím hlavně její kůži a srst, ne fretku samotnou. a když říkám, že nechodíme ven - nekoupu, tak tím myslím jen to, že u nás není nutné koupat, protože se nikde neumažou. ale chodit s fretkou ven rozhodně nezatracuju, naopak!
někteří chovatelé hodně často koupou fretku i v případě, že s ní nikam nechodí, protože mají pocit, že "nebude smrdět". opak je pravdou, fretka se samozřejmě snaží co nejdřív zase přirozeně napachovat, a navíc jí šamponování ničí srst a kůži a fretka se pak chudák může udrbat.

co mě děsí, je tvoje věta "necháme ho běhat, ale stále v dohledu". a v skrytu duše doufám, že tentokrát to špatně chápu já, i když se předem bojím, že nikoli. skutečně necháváte fretky běhat venku navolno?? pokud ano, můžu tě ujistit, že takových, kdo říkali, že zrovna ta jejich fretka je jako pes a drží se jich, je téměř stoprocentně stejně jako těch, kteří tímhle způsobem o fretku přišli. v lepším případě ji našel někdo jiný, v tom horším...
je to pořád dokola, četla jsem podobný scénář už tolikrát, že mě čím dál víc šokuje, jak jsou lidé nepoučitelní a jak si naivně a pyšně myslí, že "jim se to stát nemůže".
http://www.fretka.cz/nepezpeci-pro-fretku-venku/
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: fretka a roztoče

Příspěvekod MAJKULKA » 30 zář 2013, 20:22

Martině


To jsem zase špatně napsala já. spěchala jsem do práce. a tak to vyznělo blbě.
samozřejmě je na dlouhém vodítku, nepustila bych ho, vím, že ho na nic nenalákám zpět. a nedoběhnu.

a přijít o něj....

Marie
MAJKULKA
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 zář 2013, 10:15


Zpět na Hygiena fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron