Původ fretky

Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 03 dub 2012, 15:42

Ahoj, poradil by mi prosím někdo, jak se dá dohledat původ fretky?
Kde a jak začít, které informace by pro mě měly být důležité, a které nikoliv.
Kam až bych měla do historie pátrat?
Předem díky za odpovědi.

Chtěla bych alespoň jednou dopřát freťáčkovi nějakou hezkou fretčí slečnu, nejde mi nikoliv o množení, prodeji, výdělku, ale spíš o to, mu udělat radost a najít mu nějakou freťuli :)
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 03 dub 2012, 16:10

bohužel zpětně se původ dohledává dost těžko a pokud nemáš kontakt na chovatele, neznáš jeho jméno a podobně, je jen malá šance, že původ dohledáš.. a i kdyby se ti podařilo vypátrat třeba rodiče, pak s dalšími předky to bude asi problém, protože zase většina lidí se o předky nezajímá a fretky připouští jak to příjde.
každý do chovu zařazuje své nádherné fretky, ale už je nezajímá, že tyhle fretky mají třeba víc prstů, nadpočetný nebo naopak nízký počet řezáků, krátký ocas, deformovanou kostru, často "chovatelé" ani neví, že je tohle nějaká vada a nebo to naopak přehlíží i když třeba fretky mají v ZoP (PP..) vysloveně napsáno, že trpí tou a tou vadou a jsou vyřazený z chovu, ale hlavní je, že mají super rodokmen se zahraničními předky, ale že se ta vada bude šířit dál.. tot jen poznatek k tomu, že ted hledám samce ke krytí a byl mi nabídnut jeden s tím, že je s PP, po rodičích importech, ale že má kratší ocas a špatnou kostru, takže by to nebylo na miminka s PP a když jsem je uporzornila na to, že poznámka nevhodný k chovu neznamená, že mimča po něm nedostanou PP, ale že by on neměl být v chovu vůbec použitý, mi odepsali:"však to nevadí, hlavní je, že má mezi předky angory a je ze zahraničí, my s ním kryjem taky"...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 03 dub 2012, 16:23

Jméno chovatelky i kontakt na ni mám. Vím, že je to nezodpovědnost, ale když jsem viděla svýho freta poprvé, bylo mi jedno jestli je s PP nebo bez, byla to prostě láska. Nemám ho na množení ani výdělek, jen jako milovaného mazlíčka, co mi téměř zachránil život.
Kam až mám hledat jeho původ (rodičů, prarodičů,..) abych mu mohla dopřát krytí?
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 03 dub 2012, 16:38

čím víc jich budeš znát, tím líp.. protože s příbuzností fretek v ČR je to strašný a je dost velký problém najít jedince nepříbuzný. nicméně znát předky je jedna věc, vědět o vadách je věc druhá a tady bych doporučila před krytím nechat u fretky posoudit chovnost a nebo alespon jí nechat okouknout nějakým zkušeným fretkařem, protože málo koho napadne kontrolovat třeba zuby - hodně častý je nadpočetný řezák, délku ocasu, stavbu těla, kostru a pod.. to jsou vady, který se pak mohou přenášet i na potomky, že je pro majitele ten nejkrásnější opravdu nestačí a je jedno, za jakým účelem ho připouštíš.. ono můžeš ho připustit "jen tak pro potěšení", ale z jednoho krytí může mít klidně i víc než 12 mládat, která po něm/po ní můžou zdědit nějakou vadu, příští rok budou mít jejich vadní potomci další vadná mládata, která se zas můžou množit dál... takže když už krýt, tak s nějakým cílem a ne jen proto, aby si samec užil, nebo aby samice měla alespon jednou za život mládata..
P.S. po krytí ho říje nepřejde a neuklidní se.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 03 dub 2012, 17:24

Není to kvůli tomu, že bych si myslela, že ho říje přejde a uklidní se.
Celkově mi nepřijde, že by se choval podle posisovaných situací říje, co jsou v knížkách.
Jen, že prostě bych si to pro něj přála, aby si to zažil. Ale u fretek to není jako u psů. Takže jsem potřebovala radu, jak zjistit všechno ohledně zdraví, původu,.. abych předešla šíření vadných fretek.
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 03 dub 2012, 17:44

myslím, že je to dost podobný jako u psů, pes s PP taky musí projít bonitací, která je zaměřená jak na vzhled tak i povahu - pes by měl vzhledově i povahově odpovídat standartu konkrétního plemene. u psů bez PP, i když třeba "čistokrevných", se to taky množí hlava nehlava bez ohledu na to, že pes se danému plemeni podobá jen vzdáleně, je agresivní a nebo naopak plachý, trpí kryptorchismem, chybí/přebývají mu zuby.. u fretek toto žel ale nikdo nehlídá (narozdíl třeba od psů s PP), pak to dopadá tak, jak to dopadá a fretky se rodí s různými vadami..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 03 dub 2012, 17:53

Tu podobnost se psi jsem myslela, tak, že pes ikdyž je vykastrovaný, často neztrácí chuť na páření, ale u fretek co jsem se dočetla, tak ano.
A já mám právě v plánu nechat hned po ukončení první říje kastrovat, tak hledám možnosti, jak ho ještě před tím nechat nakrýt aniž by docházelo k nějakým potížím.
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod martina » 03 dub 2012, 18:01

Anna Křišťanová píše:Jméno chovatelky i kontakt na ni mám. Vím, že je to nezodpovědnost, ale když jsem viděla svýho freta poprvé, bylo mi jedno jestli je s PP nebo bez, byla to prostě láska.


anno, máš v tom asi trochu zmatek - a nejsi jediná. na to, abys koupila zvíře není třeba, aby mělo PP. Ten nepotřebuješ dokonce ani v případě, že s ním uvažuješ do chovu. Průkaz původu jen usnadňuje celý proces, protože jsou v něm zaznamenány právě ty informace, které zodpovědný chovatel pro další rozmnožování zvířete potřebuje. Předci, přednosti nebo případné vady a to, co píše žofiro - "nevhodný k chovu"... ale jak vidno, ani tahle poznámka pitomce neodradí, resp. pitomec nepochopí, co znamená :o/

a to, že chceš svému fretovi "dopřát sex", je naprosto scestná úvaha, na to úplně zapomeň. to patří mezi poslední, co by mělo chovatele vést k rozhodnutí množit jakékoli zvíře.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Původ fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 03 dub 2012, 18:14

zvířata nad tímhle ale neuvažují, nebo jako si myslíš, že když ho necháš si jednou užít, tak že bude nějak štastnější? že po kastraci bude vzpomínat na dobu, kdy měl ještě koule a měl tu možnost si užít? je to stejná blbost jako si myslet, že samice (psa, kočky, fretky..) by měla mít alespon jednou za život mládata..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 03 dub 2012, 18:41

Zmatek? Tak možná asi právě proto, píšu vám sem, někomu o kom si myslím, že tomu rozumí a protože mám svoje zvíře ráda a nechci nic dělat formou pokus-omyl jako to dělá spousta lidí. Proto se radši o všem informuji dopředu.
Díky za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod certik003 » 03 dub 2012, 21:47

Už ani u psů s PP není vůbec nic zaručeno, pokud ti několik lidí chovatele nedoporučí. Ve čtvrtek vyšel Instinkt, a v něm tenhle článek: http://instinkt.tyden.cz/rubriky/ostatni/tema/pejskarska-hafie_26614.html V tištěné verzi je delší. Slabším povahám ho vůbec nedoporučuju číst! :evil:
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Původ fretky

Příspěvekod martina » 03 dub 2012, 22:24

certik, díky za odkaz.
když si místo "pes" dosadíte "fretka", celkem přesně to vystihuje, co se děje kolem odchovů a prodejů fretek.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 04 dub 2012, 06:57

Dobře, děkuji za odpovědi, ale stále to neřeší můj dotaz.
Ten článek je humus, což snad dokáže pochopit a uznat jakýkoliv rozumný člověk, nejen milovník zvířat.
Bohužel, tohle tu je, bylo a bude :(

Ale poradil by mi někdo konečně, jak zjistit jak dalece mám zjišťovat původ freťáka a potom jaké vyšetření mám absolvovat abych se dozvěděla jestli je freťák bez vad, poškození a jiných zdravotních problémů. Může tohle vůbec vet nějakým kompletním vyšetřením zjistit?
Popřípadě co vše si na toto vyšetření připravit?
Děkuji.
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod martina » 04 dub 2012, 10:15

jestli chceš skutečně zodpovědně připouštět, v první řadě si musíš zjistit předky minimálně k prarodičům a ohlídat, aby tvůj freťák nenakryl příbuznou samici - to je úplný základ.

pak je potřeba nechat freta prohlédnout, zda nemá nějakou viditelnou genetickou vadu (kterou ty, coby laik, nerozpoznáš. špatná kostra, špatný tvar lebky, krátký ocas atd atd... prohlédnout buď poradcem chovu, ale těch je v čechách jak šafránu, a jejich kvality a odbornost velmi rozdílné, nebo nějakým ZKUŠENÝM chovatelem, který už "pár" fretek viděl a má za sebou několik vlastních odchovů.
a důkladná lékařská prohlídka taky není od věci, ta zas může odhalit něco, co ani sebelepší poradce pohledem a pohmatem nezjistí (srdeční vadu např.).

ostatně - přečti si kodex chovatele fretek, tam vlastně "všechno" je... http://www.fretka.cz/kodex-chovatele-fretek/
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Původ fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 04 dub 2012, 15:41

čím víc o předcích a jiných příbuzných zjistíš, tím líp.
co se týče posouzení vhodnosti/nevhodnosti zařazení fretky do chovu, pak většinou na výstavách je možnost nechat posoudit fretku přímo za tímto účelem od zkušených chovatelů - posuzovatelů, veterinář bohužel v tomto taky moc nepomůže, většina z nich je ráda, že fretku pozná, natož aby dokázala rozlišit jestli má nějaký vady..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 04 dub 2012, 22:38

Poptávala jsem se tedy paní od které mám svého freta.
Bylo mi sděleno, že co se týká matky freta, tak pochází od drobné chovatelky z Moravy ale bohužel samec byl nalezenec a tudíž o jeho původu se nic moc neví.
CHci se zeptat, jak mám tedy pokračovat.
Nakonec jsem se rozhodla nekrýt freta, ale ten původ mě samotnou velmi zajímá.
Díky za radu
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 04 dub 2012, 22:51

to je přesně ono: fretku mám od nějakého chovatele.. a o další původ už se nestarají, často pak ani neví, jak se onen chovatel vlastně jmenuje a protože je samička v říji, nakryjou jí nějakým samcem, který je nalezenec a nebo opět od nějakého chovatele.. nad tím, že by mohli být příbuzní ani neuvažují a nebo to vyloučí stylem, že samice je z opačného konce ČR než samec, tak přece příbuzní být nemůžou... tam se potom původ dohledává opravdu těžko. v případě nalezence nedohledáš vůbec nic, v případě předků matky snad jen kdyby chovatelka věděla alespon jméno chovatele, nebo na něj měla kontakt..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Původ fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 04 dub 2012, 23:22

Poprosila jsem paní o kontakt na chovatelku, tak potom se jí nějak optám jak je to s tím původem.
S tím nalezencem asi dále nepohnu. Je důležitější vědět předky po samici či po samci?
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Původ fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 05 dub 2012, 00:22

důležití jsou předci obou rodičů - když znáš předky jen jednoho z nich, těžko vyloučíš, že ten druhý není příbuzný...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov


Zpět na Krytí a březost fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků