Prosím o radu-miminka

Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 26 čer 2013, 15:23

Dobrý den,
chtěla jsem vás poprosit o radu. Starám se o dvě čtyřtýdenní miminka fretek, matka se o ně nemohla postarat. Dostali se ke mně za okolností, které nebyly zrovna příjemné, a proto bych o nich nerada psala a je to asi i zbytečné. Dostali se ke mně jako třítýdenní, holčička vážila 40 g, chlapeček 59g, byli hubeňoučcí a dost "podměreční". Nemohla jsem je nechat umřít, tak je krmím po 2,5-3 h mlékem ze stříkačky (Royal Canin Babycat milk), i v noci k nim vstávám, masíruju bříška, přikrývám, atd. Za ten týden, co jsou u mě, váhu zdvojnásobili. Ale pořád se nedají srovnat s vrstevníky (koukala jsem na fotky různých miminek). Fretky mám už několik let, ale nikdy jsem nechovala, tak bych se s vámi chtěla poradit, zdali už mám začít přikrmovat a popřípadě co. Jestli na to nejsou moc maličcí, jsou hodně "opoždění", což asi poznáte z váhy.. Vím, že se má přikrmovat od třetího týdne, ale nevím, co u těhle šmudlíků, jestli to zvládnou, když se zatím jen plazí a jsou rádi, že chvíli unesou hlavičku. Jestli jen rozmixovaný masíčko (kuřecí, hovězí), nebo i namočené granulky.. A mám jim to nechávat slízat a třeba namáčet do mlíčka? Možná jsou to hloupé dotazy, ale opravdu nerada bych něco zanedbala, když měli tak ošklivý start do života.. Také jsem četla, že se do masa melou kosti kvůli vápníku, tak prosím, jaké kosti? A také že se miminkům dávají vitamíny Roboran a kaše Fretchen4you Genesis. Budu moc ráda za vaše rady. Děkuji. K.
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod PxNxDx » 26 čer 2013, 20:14

nemůžu Vám poradit neboď fretky neodchovávám, ale jen chci vyjádřit mou podporu a a účast.
Odchovávala jsem 9divokých potkanů od slepých miminek a vím, co to dá práce. Ať se mrňouskům podaří zlepšit ten start do života a nejenom doženou, ale rovnou předeženou své vrstevníky!
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: třítýdenní freťata - krmení

Příspěvekod martina » 26 čer 2013, 20:27

ahoj kornélie,

taky držím palce, ať se miminkům daří, když měla tak nevydařený životní start.

tady sice jsi na zřejmě jediném fretkařském fóru, které v současné době v čr funguje, bohužel sem ale chodí jen minimum fretkařů, kteří odchovávají mláďata, takže z osobní zkušenosti ti nejspíš nikdo neporadí. na našich stránkách máme ale poměrně podrobně sepsáno, co čekat v období březosti a po narození mláďat, konkrétně stravování matky i mláďat najdeš tady http://www.fretka.cz/odchov-fretek-vyziva-mladat/.

přikrmování bych se nebála, naopak. místo kostí můžeš nabídnout miminům tvaroh.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod graciijka » 26 čer 2013, 20:51

Ahoj. Předem ti chci říct, že ti fandím, že ses do toho úkolu pustila. Vím, že to není žádná sranda, tak přeju hodně trpělivosti a štěstí. ;)

Já osobně s tím tak trochu zkušenosti mám, ale je to už pět let, tak ti neřeknu přesný týden, kdy jsem musela svého Speedyho s rozštěpem nosu (nemohl tím pádem řádně sát mléko) začít dokrmovat. Nicméně začal jíst sám poměrně brzo. Nabízela jsem mu škrábané hovězí, kuřecí nebo rozmixovanou konzervu. Doporučila bych určitě i kotěcí vločky Baby Flocken. Musíš zkusit zda si prckové dají říct a budou jíst sami. Já měla to štěstí, že se Speedy byl schopný najíst sám a nemusela jsem tím pádem vymýšlet, jak to do něj dostat. Možná bys mohla zkusit i takové ty rozmixované přesnídávky pro děti (s masem ne sladké). Držím pěsti!
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod graciijka » 26 čer 2013, 21:25

Můžu se ještě zeptat odkud jsi? Pokud jsi z Prahy mohla bych ti ty Baby Flocken někam přivézt..... Mně už jsou celkem k ničemu.
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 26 čer 2013, 21:28

Moc děkuju všem za podporu a rady. O ty drobečky se nikdo postarat nechtěl, prý z nedostatku času. Nemohla jsem je nechat umřít a když vidím, jak bojují o život a mají se k světu, vím, že jsem udělala dobře. Do třech týdnů cucali od maminky, tak snad nějakou imunitu jim předala. Dá to práci, ale stojí to za to. Jak vstávám v noci po třech hodinách, tak už jsem úplně vyšťavená :) a i když si neříkají o jídlo, tak se stejně pořád budím a kontroluju, jestli jsou přikrytí, v pořádku..
Doufám, že budou sami papat, zkusím to hned zítra, naškrábat jim masíčko, zoubky už malinký mají, chuť k jídlu mají pořádnou a když mi ukápne mlíčko na ruku, tak ho slízávají, sami sebe olizují, tak snad s tím nebudou mít problém. Přišli ke mně skoro bez chloupků a teď už začínají mít krásnou srst. Chci jim dopřát jen to nejlepší, aby z nich byli silné a zdravé fretky. Ještě jednou vám moc děkuju, každá podpora moc pomůže.

Do Prahy to mám daleko, ale pojede tam moje kamarádka, tak by mi je možná vzala, kdybych se s ní domluvila.. Jsi moc hodná.
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 26 čer 2013, 21:34

Aha, tak prý nepojede, ale to nevadí, koukala jsem na internetové stránky zdejšího obchodu a mají je taky, takže jim je zítra koupím :-) ještě jednou moc děkuju za ochotu a za tip.
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod graciijka » 26 čer 2013, 22:00

Supr. Tak dej zítra vědět zda prckové jedí a co jim případně chutnalo :) Ještě mě napadlo, že můžeš zkusi třeba i kuřecí vývar..zalít tím třeba maso nebo granule. To mají fretky taky rády :)
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod ŽoFiRo » 26 čer 2013, 23:53

ted jsem 2x po sobě odchovala na flašce od cca 2 týdnů, mláďata přikrmuju masem od 3. týdne věku, začínám škrábaným kuřecím, který je pro ně stravitelnější než hovězí, tím krmim cca týden, po týdnu začínám přidávat i hovězí a krůtí, které už neškrábu, ale melu. ze začátku, kdy přechází z mléka na pevnou stravu, bych jim toho určitě neplácala moc dohromady, ale držela bych se spíš jen toho kuřecího masa, přeci jen už ten samotný přechod je pro ně dost veliká změna, natož jim tam ještě plácat další věci. ten první týden jídlu moc nedají, takže dostávají čistě jen to škrábaný kuřecí prso, který jim smíchám právě ještě s mlíkem na takovou řidší kaši, která se jim líp jí. od 4. týdne, kdy už masa sežerou podstatně víc přidávám roboran gel, nutrimix a vločky baby flocken a máčený rozmačkaný granule, vždycky to naředim mlíkem. v mase je přebytek fosforu a nedostatek vápníku a vitamínu D, který je důležitý pro ukládání vápníku a fosfor zas naopak ukládání vápníku blokuje, takže tam pak dochází k velkému nepoměru vitamínů a minerálů, mláďata sice rychle rostou, ale kostra jejich vývoj nestíhá, proto je potřeba dodávat vitamíny a minerály, nebo vynechat maso a krmit rozmočený granule.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 27 čer 2013, 08:56

Žofiro, děkuju moc. Budu se tím řídit. Odkdy jim můžu dávat vitamínovou pastu s vápníkem (Gimpet Baby pasta tuším, modrá, právě s vápníkem) ?
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod ŽoFiRo » 27 čer 2013, 09:52

pastu až tak od 6. týdne, což už je dost pozdě
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod martina » 27 čer 2013, 13:39

podívej se ještě na tenhle článek http://www.fretka.cz/fibrozni-osteodystrofie/. je tam srozumitelně popsáno, jak důležitá je vyváženost stravy, a že "všeho moc" (masa, tuků, vitamínů, minerálů...) škodí úplně stejně jako "všeho moc málo".

každopádně budem moc rádi, když budeš dál referovat, jak to s malými vypadá. i když nejhorší už máte za sebou, teď už by to měli zvládnout.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 27 čer 2013, 16:12

Na tu pastu jsem se jen ptala, odkdy ji můžou. Budu jim mlít ty kosti a už mám objednaný roboran gel a baby flocken od Gimpetu, tak snad málo vápníku mít nebudou. Teď jim pár dní budu dávat to kuře, aby si zvykli, a pak hned najedu i s namočenýma granulema (mám Orijen Cat), a objednanými věcmi, aby se vyvíjeli v pořádku.
Jinak, masíčko jim strašně chutnalo, žádný ofrňování, okamžitě se na to vrhli :-) hlavně holčičce strašně chutná. Její bráška už začíná otvírat jedno očičko :-)
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 27 čer 2013, 16:44

Ještě mám jeden dotaz, pořád do mě tady všichni hučí, že by se taky daly rozdrtit na prach skořápky vajíček, že jsou plný vápníku. Máme domácí.. Možná je to blbost, ale ptám se, docela mě to vyděsilo, s tím vápníkem.. Jak melete ty kosti, prosím?
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Aniii » 27 čer 2013, 16:53

Osobně bych jim skořápky určitě nedávala a už vůbec ne domácí. Nemoci, které mohou být z vajíček se právě drží na skořápkách a domácí nemají žádnou kontrolu a tím spíš mohou nemoci přenášet. Myslím, že to by jim víc ublížilo než pomohlo.
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 27 čer 2013, 17:12

Já jim říkala, že je to blbost, tak jsem ráda, že to mám aspoň potvrzený :)
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod ŽoFiRo » 28 čer 2013, 08:15

osobně mletý kosti nedávám, protože po namletí mají dost ostrý úlomky a pro tak malá fretata jsou i ty namletý kosti dost veliký, od cca 5. týdne jim ale dávám celý kuřecí krky, kdy z nich sice obírají zatím jen maso, ale brzo už se naučí žrát i kosti. drcený skořápky někteří chovatelé přidávají, ale zas aby z nich mláďata dokázala vápník "vytáhnout", je potřeba aby měla dostatek vitamínu C a pro jeho "uložení" zas vitamín D, proto mi příjde daleko lepší nějaký ten kompletní vitaminový a minerální přípravek, než experimentovat s kostma a skořápkama, nebo tvarohem, který je jako zdroj vápníku taky k ničemu, protože je to hlavně bílkovina a navíc s opačným poměrem vápník - fosfor, nebo pak krmit jako převážnou složku stravy granule, ve kterých mají v podstatě všechno.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 28 čer 2013, 09:54

Žofi, děkuju moc, ráda si nechám poradit, jak jsem psala, s odchovem mimin nemám zkušenosti, ač mám freťule už několik let, takže jsem vděčná za jakoukoli radu. Prosím tě, dáváš jim ten Roboran gel i Nutrimix oba dva nebo jen jeden? Granule jim začnu dávat, asi namočený do mlíčka, oni jsou zatím rádi, že vylupnou naškrábaný masíčko.
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod ŽoFiRo » 28 čer 2013, 11:44

dávám jim obojí - střídám to. jinak granule určitě rozmáčený a pomačkaný nebo mixovaný, takhle je možný namíchat je i do toho masa, ale jinak tedy okolo 5. týdne už mají tendence chodit a žužlat granule suchý, co má v misce samice, ale jinak jim je dávám máčený v podstatě až do kompletního přezubení, tedy ještě i po tom 8. týdnu.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 28 čer 2013, 18:55

Dobře, děkuju. Dneska jsem koupila Nutrimix, sháněla jsem ho po celém městě, volala do dvaceti zverimexů a veterin, až v posledním měli, takže mají prdelky zatím Nutrimix, Roboran mám objednaný a přijde na začátku týdne. Granulky začnu pomalu přidávat. Jsem moc ráda za vaše rady.
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 30 čer 2013, 11:05

Tak miminkům granulky docela chutnají, maso teda do nich padalo víc, ale kaše z granulí byla nakonec taky přijata. Takže teď dostávají mlíčko, granulky, maso a nutrimix. Myslíte, že jim to stačí? Nemám jim nějak dodávat třeba tuk? Nejsou to žádní tlusťoušci. Mlíčko má 37% tuku, orijen mají myslím 20% tuku, tak jestli to není málo.. Předem děkuji.
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod PxNxDx » 30 čer 2013, 15:10

osobně si myslím, že to stačí, ale počkej na názor ostatních ;) Myslím, že třeba ŽOFIRO je v tomhle kovaná ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 30 čer 2013, 19:20

Jo, Žofiro je pro mě takovej chovatelskej guru, jsem strašně ráda, že mi radí. Její miminka jsou prostě ukázkový. Od zítřka budu mít i vločky baby flocken, tak snad těm prďolátkům nic nechybí.. Kdyby měli maminku, tak si takový starosti dělat nebudu, dostanou příkrm a zbytek si docucnou, ale takhle.. kdy mám dát mlíčko, kolikrát za den příkrm a tak.. Ale oba už mají otevřená očička, chlapeček si se mnou dneska zkoušel hrát. Jeho sestřička je o dost menší, tak ta si zatím jen napucne bříško a chce spinkat. Maličkej mě kousal, žužlal, nechal se šidit. Chodit pořádně neumí, ale tvářil se jako neohrožený velký tchoř :-) A oba chodí pryč z pelíšku, když potřebují kakat a čůrat. Dojdou si na dno klece, zacouvají do rohu a vykonají potřebu. Jsem z toho úplně pryč, protože když vidím, jak se kolikrát ti moji "naprostým omylem" netrefí do wc, tak oni jsou tak šikovní.. Říkala jsem, že tohle je jejich nejčistotnější období :-)
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 04 črc 2013, 21:39

Tak miminka pěkně rostou, už si začínají hrát, koušou se navzájem, mě do prstů, po každém jídle si nejdřív musíme pohrát, pak jsou teprve ochotni jít spinkat :-) dneska jsem zkusila dát kuřecí krky, chlapeček se projevil jako malá velká šelmička, čapnul svůj kousek a odtáhnul si ho, jakmile k němu přišla holčička, tak rychle odvrátil hlavičku, aby si ona nemohla ani čuchnout; ta měla svůj kousek, ale jak je menší než on, tak si to jen chvilku žužlala a tím to skončilo. Snědla jen kousek, ale on to doslova oholil až na kost :-) tak z nich mám radost, z prdelek. Snad už máme opravdu vyhráno :-)
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod Kornélie » 26 črc 2013, 11:56

Ahoj všem,
miminka už odešla do nových domovů, staly se z nich krásné a silné fretky, s opravdu pěknou stavbou těla. Chtěla jsem vám všem moc poděkovat za vaše rady a podporu, bez vás bych to těžko zvládla, bez zkušeností atd.. Takhle měla skvělou výživu a je to na obou hodně znát. Oba jsem samozřejmě obrečela, strašně jsem si na ně zvykla, ale sama už mám 4 fretky, tak u mě nemohli zůstat. Ale našla jsem jim oboum skvělý domov, kde je mají moc rádi, s majiteli jsem v kontaktu. Chlapeček už má přes půl kila a holčička 440 g, takže oba vše dohnali. Byl to boj, ale zvítězili jsme :-)
Kornélie
 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 čer 2013, 14:37

Re: Prosím o radu-miminka

Příspěvekod graciijka » 30 črc 2013, 18:11

Gratuluju fretčí mámo! Krásně se to čte ;)
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha


Zpět na Porod a péče o mláďata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků