Porod - postřehy, problémy atd.

Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Žabka » 26 kvě 2011, 09:15

Všude se píše, že porod fretek probíhá většinou v noci. Já zatím dohromady měla 6 porodů (od tří fretek), první byl opravdu v noci (cca 22 až 01), druhý od té samé samice byl ale večer (cca 17 - 19), třetí od druhé samice byl opět přes noc, ale letos všechny tři porody proběhly odpoledne, mezi 13,00 a 17,00. Nejspíš to bude náhoda, ale přijde mi to trochu zvláštní. Co vaše fretky? Rodí předpisově v noci, nebo taky jak se jim chce?

Druhý dotaz nesouvisí přímo s porodem, ale jedna moje samice má lichý počet bradavek, má jich 7, na jedné straně jedna chybí. Všude jsem našla jen informaci, že fretky mají 3 - 4 páry bradavek, o tom, že by jich byl lichý počet nikde ani zmínka. Jí to očividně nijak nevadí, s kojením problémy nemá, a její dcery mají bradavky normálně po párech. Jen by mě zajímalo, jestli se s tím setkal ještě někdo další. Já jsem si toho poprvé všimla až před porodem, když měla bradavky naběhlé, je to ten poslední "pár" nejdál v chlupech, kde je to nejmíň vidět. Pak jsem pečlivě prohlížela dcery a žádná to nezdědila.

A třetí dotaz je asi nejsložitější. Předpokládám, že se na něj ani nedá jednoznačně odpovědět, jen by mě zajímalo, jak se na to díváte vy, případně jak podobnou situaci řešíte, nebo si myslíte, že byste ji řešili.
Včera se mé samici narodila mláďata, našla jsem jedno v domečku mrtvé, bylo úplně v koutě, ale očividně ho samice nesnědla ani se nechystala ho sníst. Až když jsem ho vyndala, všimla jsem si, že není mrtvé, že sice vypadá mrtvé, je celé zkroucené a studené, vypadá neživotaschopně, ale přeci jen (velice pomalu a nezřetelně) dýchá. Bylo jasné, že umře. Jen jsem nevěděla, jak dlouho mu to bude trvat a nechtěla jsem, aby se zbytečně trápilo. Mělo ránu na břiše, takže bylo celkem jasné, že ho to bolí. Jenže na druhou stranu mě nenapadlo, co s ním udělat. Kdybych ho měla vézt na veterinu uspat, musela bych nechat samotnou a bez péče samici s ostatními mláďaty, a ještě nebylo jasné, jestli porod opravdu skončil a jestli nebude potřebovat pomoc samice. Což mi samozřejmě přišlo důležitější. Navíc by se mládě ještě cestou na veterinu trápilo psychicky tím, že je samo.
Jelikož jsem neměla žaludek na nějaké jiné řešení (a ani mě moc nenapadlo jaké) nechala jsem mládě u ostatních a doufala, že brzo umře samo. Naštěstí opravdu při další kontrole bylo mrtvé, tak jsem ho dala pryč. Samice i ostatní mláďata vypadají v pořádku.
Vím, že je časté, že se mládě narodí mrtvé nebo že umře nějakou dobu po porodu. Dost často ho samice sežere, což je jistě nejlepší řešení. Ale když to neudělá, a mládě není úplně mrtvé, je to komplikované. Nějaké názory?
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod martina » 26 kvě 2011, 09:48

chovatel-teoretik:
o lichém počtu bradavek jsem četla několikrát (nejen u fretek), názor vetů i zkušenějších chovatelů je takový, že to není tak neobvyklé a ničemu to nevadí.

přežívající neživotaschopné mládě - nevím sice jak, něco bych musela vymyslet, pokud bych odchovávala, ale zabíjela bych je, pokud by to neudělala sama samice. nesnesla bych pocit, že se trápí - úplně zbytečně a kdovíjak ještě dlouho.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod majda » 26 kvě 2011, 09:53

Já si situaci, kdy bych musela zabít mládě (i když neživotaschopné) nedovedu představit. Jednou v životě jsem sekala slepici hlavu, v sobě tři panáky a stejně z toho mám trauma dodnes. Proto neodchovávám a nikdy nebudu...
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod graciijka » 26 kvě 2011, 10:18

Porody jsem zažila tři.
Z čehož první byl katastrofa (návštěva u Chyldy, císařský řez následná kastrace, shánění kojné a nepřežilo ani jedno mládě).
Lentilka měla mladé dvakrát. Poprvé rodila v noci taky kolem půlnoci a protáhlo se to až do půl druhé do rána, tehdy jich měla osm.
Podruhé rodila odpoledne cca 14.00–? byla jsem tou dobou v práci a dal mi to vědět přítel, takže jsem hned jela domů. Mláďata porodila čtyři z čehož jedno taky pomalu umíralo na rozštěp páteře. Byl to ten vrh, kdy se narodil Speedy s rozštěpem nosu. V podstatě "celé" zdravé mládě se narodilo jen jedno. Druhé holčičce ukousla Lentilka ocásek, třetí byl Speedy a čtvrté to, co zemřelo po porodu.

Vím, že to je blbé srovnání fretka s rybou, ale když mi umírá ryba v akvárku, zabalím jí do papírového kapesníku a strčím do lednice. Ryba usne a následně zmrzne.....přijde mi to nejméně drastické.
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Žabka » 26 kvě 2011, 10:35

Mě taky napadl mrazák, ale nevím, jestli je to v případě savce dostatečně rychlé... Vím, že člověk když zmrzne, tak nejdřív usne a pak údajně nic necítí... A na laborkách z biologie jsme dávali octomilky do mrazáku, stačilo na chviličku, jenže to není savec. A proč ten papírový kapesník u rybičky? Má to nějaký význam kromě ochrany ledničky? Přijde mi, že by mohl zadržovat teplo.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod graciijka » 26 kvě 2011, 10:39

Ten kapesník jen proto, aby tam ta ryba neležela na sněhu a mezi jídlem. Ledničkou jsem samozřejmě myslela mrazák, nějak mi to nemyslí :)
Když občas zavítám na teraristickou burzu prodávají tam zmrzlá holátka.....
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Erin » 26 kvě 2011, 11:28

šest vrhů od čtyř samiček, rodily v podvečer a v noci. Narozeno celkem 26 mladých,z toho 2 mrtvě, Do 48 hodin po porodu umřely 3, ve všech případech je samičky "odvrhly" tak, že je odložily mimo hnízdo. Nechala jsem je kam je daly a odstranila až mrtvé. V dalším případě - v "sedmidětném" vrhu miminka doslova před očima mřela v druhém týdnu. Umřela tři, další čtyři a možná i samičku zachránil soused dětský lékař injekčním podáním antibiotik penicilinové řady (ale netuším, co to bylo). Běžela jsem k němu protože to byl nejbližší lékař a pohotovostní vet byl v té době vlastně nejblíž na druhém konci města.Vyšetřením mrtvých mláďat vet příčinu nezjistil.

Lichým počtem bradavek u maminky se nezneklidňuj, to je časté a nedělá to žádné problémy.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Thais » 26 kvě 2011, 19:34

Naše rodila ráno, taky jedno mrtvé nedotčené. Taky má lichý počet bradavek. A s tím mrazákem mi to už taky bylo razeno. Zvíře usne a pak umře ale nevím jestli bych zvládla umírající zvíře dát mezi zeleninu a zmrzlinu :(
Uživatelský avatar
Thais
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 bře 2011, 21:24
Bydliště: Praha Modřany

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod ŽoFiRo » 27 kvě 2011, 21:52

u nás se rodilo jednou přes den, někdy mezi 7. hod ráno a 7. hod večer, podruhý jsme rodili večer, od cca 22:20, ale pochybuju, že by to měly samice nějak načasovaný...

co se týče "utracení" mládat pak jsem to u křečků a jiných drobných hlodavců, u kerých se občas stalo, že je samice "pokousala" (ukousnutá čelist, rozkousaný bříško, užraný zadek a pod.) řešila prudkou ranou o tvrdý podklad (dlažba, schody,..), zní to hnusně, ale příjde mi to rychlejší než ho nechat umrznout a nebo dělat, že se nic neděje a nechat umírat mezi ostatními...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Thais » 27 kvě 2011, 22:22

ŽoFiRo píše:co se týče "utracení" mládat pak jsem to u křečků a jiných drobných hlodavců, u kerých se občas stalo, že je samice "pokousala" (ukousnutá čelist, rozkousaný bříško, užraný zadek a pod.) řešila prudkou ranou o tvrdý podklad (dlažba, schody,..), zní to hnusně, ale příjde mi to rychlejší než ho nechat umrznout a nebo dělat, že se nic neděje a nechat umírat mezi ostatními...


No to bych se bála že ho jednou ranou nezabiju, kamarád takhle chtěl usmrtit potkana s nádorem a ikdyž už to dělal tak se nepovedlo a musel napodruhé. Jsem ráda že jsem tohle nemusela nikdy řešit, jen dvakrát a než jsem se rozhodla tak zvíře do pár minut umřelo :cry:
Uživatelský avatar
Thais
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 bře 2011, 21:24
Bydliště: Praha Modřany

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod ŽoFiRo » 27 kvě 2011, 22:51

u dospělýho většího zvířete, jako třeba právě potkan, morče a pod., bych se toho bála taky, ale malá "holata" v podstatě nemají šanci...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Erin » 27 kvě 2011, 23:08

U freťat to nevypadalo, že by trpěla. Prostě "spala" až úplně usnula.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod martina » 28 kvě 2011, 20:32

vůbec si nedovedu představit, že bych něco/někoho nechala pomalu, v bolestech umírat... poslouchala jak naříká, kňučí, sténá, ...
ale holátko je jednoduché nechat osudu. je pěkně potichu.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Dodi » 29 kvě 2011, 08:49

Teda pěkně morbidní téma, ale patří to k životu a je potřeba se na takové případy psychicky připravit. Souhlasím s Majdou:

majda píše:Já si situaci, kdy bych musela zabít mládě (i když neživotaschopné) nedovedu představit. Jednou v životě jsem sekala slepici hlavu, v sobě tři panáky a stejně z toho mám trauma dodnes. Proto neodchovávám a nikdy nebudu...


pokud na to nemáte žaludek, tak ani neodchovávejte. Je to velice smutný a dlouhou dobu se vracející žážitek při poraněném a umírajícím zvířátku. Bude vás to budit ze sna ještě dlouhou dobu. Zvláště ženy jsou na to náchylnější - proto bych raděj u slabších povah požádala nějakého kamaráda, partnera atd. aby rychle a bezbolestně věc vyřídil. Mládě, které je odvržené matkou, nebo má ukoslou špatně šňůru a lezou mu střeva atd. je stejně neživotaschopné, jen se ještě trápí. Kostičky zvířátka jsou křehká věc, lebečka praskne velice rychle a zvířátko o tom už neví a nic ho netrápí :cry: . Bát se o to, že neumře hned je zcela zbytečné, podívejte se, jak málo stačí na usmrcení člověka - jedna rána sekerou :cry:
Mražák vypadá taky dobře - prostě rychle prochladne a usne.
Dodi
 
Příspěvky: 111
Registrován: 08 pro 2010, 14:23

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Žabka » 29 kvě 2011, 09:19

S tím mrazákem se to nezdá mému kamarádovi, prý zvíře (i člověk) musí být vyčerpané, aby usnulo, a nejdřív je mu dlouho zima, a pak mu omrznou tlapky a ocásek a pak teprve umře, že prý by už než to bylo rychlejší utopení. Já opravdu nevím, jak to je, zase jsem někde četla, že když je zvíře v nepříznivé situaci, ze které se nemůže samo dostat, tak usne, protože tím je větší šance, že se mezitím podmínky změní a ono na to má delší čas - při zpomaleném metabolismu potřebuje míň živin i vzduchu. Chtělo by to nějaký odborný názor, třeba od Lee.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod martina » 29 kvě 2011, 10:40

utopení nevím jestli je rychlejší než mrazák, ale stoprocentně není humánnější nebo šetrnější. stačí si vyzkoušet na vlastní plíce a mozek, co to s vámi udělá, když se budete tvářit, že nemůžete vystrčit hlavu z vody a nadechnout se. nebo se s někým domluvte, ať vám tam tu hlavu podrží, i když už budete pod vodou lapat po dechu a vdechovat vodu.

kdo odchovává a chce se tvářit jako ve všech směrech slušný chovatel, musí holt zvládnout i něco tak brrr fuj hnusného, jako je rychlé usmrcení. třísknout o zeď, rozdrtit dobře mířenou ranou paličkou, useknout hlavu ostrým nožem - anebo mít doma pro ten případ injekce od veta. jak je komu libo a jak kdo má známý.

dokážu pochopit, že ne každý člověk je schopen něčeho tak statečného, jako je usmrcení většího zvířete s vyhřezlými vnitřnostmi po srážce autem. ale tvářit se jako slušňák a citlivka a kňourat, že já na to nemám žaludek, když jde o vlastní holátka, tak to je podle mě humus.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod Liška » 29 kvě 2011, 10:45

Myslím, že by se měl změnit název této diskuse.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod majda » 29 kvě 2011, 19:57

Martino, holt každej není takovej drsňák :-) Jednou jsem si pořídila slepice - ty naše umíraly stářím, protože já nebyla schopná jim tu hlavu useknout. Ta, které jsem sekala hlavu byla sousedky. A dvakrát v životě jsem musela rozhodovat o uspání -jednou u psa, jednou u fretky. Doteď přemýšlím o tom, jestli to bylo ve správný čas a patlám se v tom.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod martina » 29 kvě 2011, 23:12

majda píše:Martino, holt každej není takovej drsňák :-)


myslíš jako takovej drsňák, že snese pohled na trpící zvíře? tak to teda fakt nejsem, to je pravda. jsem měkkoň a posera, na to nemám :o(
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod ANCA211 » 07 čer 2011, 12:35

Tak ja jsem zacatecnik a mam prvni fretku Amálku 2 roky.Ted jsem ji nechala zabreznout a 3.cervna nam porodila.Rodila nevim od kolika ale v pul 12 vecer jeste nerodila a v 5rano bylo posledni,u toho posledniho porodu jsem byla a videla to :P Na zemi jsem nasla 2mrtva mladata,jiz studena a postupem casu jsem zjistila ze v domecku jich je 5.Jenze jak jsem posleze zjistila jednomu miminku chybela zadni nozicka,misto ni mel cerny pahylek,evidentne bylo zivotaschopne a matka ho krmila jeste 3dny,nez jsem ho vcera nasla s roztrzenym briskem a mrtve :( Takze z 7mladat mame uz jen 4 ziva a zdrava a budu doufat ze u poctu 4 uz zustane.Ale tech mrtvych miminek je mi strasne lito a nedokazu si predstavit ho necim klepnout...

Muj e-mail je ANCA211@seznam.cz
ANCA211
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 dub 2011, 18:00

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod pejan » 17 lis 2011, 14:53

administráítor je <i>
Naposledy upravil pejan dne 01 kvě 2015, 21:54, celkově upraveno 1
pejan
 
Příspěvky: 23
Registrován: 30 lis 2010, 19:37

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod hAnko » 01 dub 2012, 09:13

Prosím o radu.
Naše freťátka se bohužel narodila předčasně, už ve 30 dnech... Bylo jich 7, byly slaboučké, a bohužel to ani jedno z nich nezvládlo, umřely nám během jednoho dne. :(

Na další odchov už se proto rozhodně necítím a budeme kastrovat jak nejdřív to bude možné. Můžu se tedy zeptat, za jak dlouho by to u samičky šlo?

A po jaké době k ní do klece také můžeme vrátit zpátky samečka?

Předem díky.
If love is the engine of the soul, then duty is the navigator and love is the fuel.
Šťastná majitelka freťáka Itachiho a freťule Ichigo.
Uživatelský avatar
hAnko
 
Příspěvky: 3
Registrován: 01 dub 2012, 09:09
Bydliště: Zlín

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod ŽoFiRo » 01 dub 2012, 10:56

za jak dlouho kastrovat záleží na tom, v jaký kondici fretka je, nicméně samotný porod by jí neměl až tak vyčerpat jako třeba odchov a já bych s tím moc dlouho nečekala, protože je hodně velká pravděpodobnost, že už za pár dnů bude říjit znova. u nás proběhl "falešný" porod a necelý týden na to už jí zas začíná říje...
samce bych k ní nedávala dřív, než bude mít po kastraci vytažený stehy a pokud už samec není kastrovaný, tak bych ho určitě dala kastrovat taky, jinak se bude neustále snažit se samicí pářit i když ona už bude kastrovaná.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Porod - postřehy, problémy atd.

Příspěvekod hAnko » 01 dub 2012, 14:13

Díky. Jahůdka vypadá v pořádku, jen spí víc než je u ní obvyklé. Ale žere a nabírá síly, tak nás hned zítra objednám, k vetovi a vykastrujeme je oba.
If love is the engine of the soul, then duty is the navigator and love is the fuel.
Šťastná majitelka freťáka Itachiho a freťule Ichigo.
Uživatelský avatar
hAnko
 
Příspěvky: 3
Registrován: 01 dub 2012, 09:09
Bydliště: Zlín


Zpět na Porod a péče o mláďata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron