Poporodní eklampsie

Poporodní eklampsie

Příspěvekod Aluki » 08 čer 2011, 07:27

Mám roční samičku, která má 3 týdenní mláďata. Vše bylo odzačátku v pořádku, porod proběhl bez problémů, miminka jsou zdravá a vše jak má být. Dnes ráno mě vzbudilo Agháty těžké a rychlé dýchání, když jsem ji vyndala z klece, zjistila jsem, že nemůže hýbat nohama a že je celkově v křeči. Okamžitě jsem jela na veterinu a doktorka řekla, že je to POPORODNÍ EKLAMPSIE, což je odvápnění těla způsobené kojením. Prý se vyskytuje většinou u fen mezi 2-4 týdnem po porodu.
Měla i horečku. Dostala do žíly vápník a asi do čtvrt hodiny se začala lepšit až křeče úplně přešly a dýchání se ustálilo. Domů jsme dostali v inječních stříkačkách vápník také, musím to do ní během dneška dostat. Další věc je, že musím na 1-2 dny odstavit mláďata a krmit je uměle, nechat u ní jen jedno mládě, aby nedostala zánět mléčných žláz.
Také máme doplněk stravy, který mám přidávat do krmení.
V každém případě je to věc nebezpečná a kdybych s ní nejela okamžitě, tak by umřela :-( Ani nechci pomyslet co by se stalo, kdybych zrovna nebyla doma....
Pokud se vám něco takového stane, nepodceňujte situaci a jeďte okmažitě na veterinu!!!
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Erin » 08 čer 2011, 07:55

Vyskytuje se u VŠECH samiček savců. Proto je třeba preventivně už od počátku těhotenství upravovat průběžně jídelníček maminky a nejde jen o vápník, ale o hospodaření s minerálními látkami obecně. Těhotenství a kojení je velkou zátěží - u lidí na to dbáme, někdy až moc, - ale u zvířátek nám to často ani nepřijde, takže připomenutí je zcela na místě. To není plašení, tak to prostě je. A taky pozor při krmení miminek - nejen maso, ale i vitaminy a minerální látky. Po mase miminka nádherně rostou, ale potřebují i podporu na růst kosterní opory pro to svalstvo. Aby nám veliká miminka nechodila jako lachtani, aby neměla pokřivené čelisti a pravidelně přezubila - odchov pěkných miminek není levný a není jednoduchý. Právě k tomu , abychom omezili vznik podobných problémů, při kterých opravdu jde o život, měli být poradci chovu a registrované CHS. .....
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Aluki » 08 čer 2011, 08:08

Je pravda, že výživa březích a kojících samiček je velice důležitá a rozhodně není dobré ji podceňovat.Za dobu co odchovávám, krmím granulkami Totally Ferret Baby, vitamíny dodávám průběžně a tohle se mi ještě nestalo. O to víc jsem byla v šoku z celé situace a možnými následky.
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Erin » 08 čer 2011, 08:24

Kdysi dávno, když jsem žádala poradce chovu o doporučení pejska pro moji fenečku, dostala jsem nejen doporučení na pejsky, ale i doporučení na konzultaci u veterináře-výživáře. Tehdy nebyly granule, krmilo se "podomácku" jak kdo uměl a mohl.
Když by měly odchovy fungovat "lege artis", byla by samička před krytím na běžné veterinární prohlídce a chovatel by se poradil s veterinářem - výživářem, čím doplnit jídelníček k běžné stravě, na kterou je zvyklá. Tyhle, a nejen tyhle, informace by se měl chovatel dovědět při bonitaci od poradců chovu ....
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Žabka » 08 čer 2011, 09:08

Doufám, že samice bude brzy v pořádku a bude moct dál kojit. Dva dni by to na umělé stravě měla mláďata zvládnout, kdyby to mělo trvat déle, mám samici se čtyřmi mladými, tvých je devět, že? 13 už je sice dost, ale myslím, že s případným přikrmováním by to měla zvládnout, takže kdybys potřebovala kojnou, tak se ozvi.

Erin: Ano, bylo by dobré, kdyby vše fungovalo podle pravidel. Jenže nikdy nedosáhneš toho, že odchovávat budou jen lidé sdružení v nějakém klubu a tedy s registrovanou chs. Nicméně určitě je dobrá snaha zavést pravidla a chovatele neen kontrolovat, ale také vzdělávat.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Aluki » 08 čer 2011, 09:38

Žabko děkuji moc za nabídku, mám tu ještě jednu samičku s mladými, těm je 5 týdnů a už je dokrmuji, tak zkusím jestli malý přijme. Agháta teď spinká, je unavená. Kdyby byl nějaký problém určitě bych se ozvala.

Erin: kontrola vrhu s poradci chovu, včetně Tebe, proběhla u mě již 2x a nikdo se nikdy nezmínil o nějaké poporodní eklampsii a námitky na krmení samic s mláďaty taky nikdo neměl. Mláďata byla vždy naprosto v pořádku, žádné slabé kosti, nedostatek vápníku ani nic podobného. Vitaminovou pastu, kterou dávám mám přímo od veterinářky, a od baby granulí se očekává poměrně dost dobrá výživa, s masem to opravdu nepřeháním.

Chtěla jsem tu upozornit na věc, která se může stát každému, kdo odchovává mláďata ať už sám nebo pod nějakým sdružením. Stačilo pár minut a byla jsem bez Agháty :-( O poporodní eklampsii jsem slyšela prvně v životě a podle všech odborných knih se vyskytuje hlavně u fen, u koček velice zřídka a o jiných zvířatech není ani zmínka.
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Žabka » 08 čer 2011, 09:51

Aluki: Dívala jsem se, že máš dvě samice, ale ta druhá má 13 mladých, ne? Tak jsem myslela, že by to na ni bylo moc, ale samozřejmě se nevnucuju, jsou to tvoje fretky a nejlepší bude, pokud za ty dva dny bude moct maminka kojit sama.

Já sama granulím úplně nevěřím, březím a kojícím samicím dávám navíc tvaroh s jogurtem, přidávám glukopur (při kojení) a někdy žloutek z vajíčka, pak to jedí i mláďta, když začínají jíst sama. K tomu samozřejmě maso. I když jsem se snažila krmit fretky bez granulí - BARFem (teď bohužel nemůžu, nemám pořádný mrazák) tak při březosti a odchovu mláďat jsem granule dávala vždycky, nic jiného nevydrží v teple v misce celý den.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Aluki » 08 čer 2011, 10:36

Žabko opravdu moc děkuji za nabídnutou pomoc a kdyby nastal nějaký problém určitě se ozvu :-) Ta druhá samice jich má 7 a ty už dokrmuji, Agháta jich má 8, pevně dooufám, že se dá dohromady.
Jinak krom toho jídla, co jsem uvedla před tím žloutek a takové ty věci dávám také, tvaroh nebo jogurt mi tu bohužel z těch dospělých nikdo nežere :-( nevím proč...
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Žabka » 08 čer 2011, 10:55

Aha, tak ty počty jem spletla, dívala jem se na tvé stránky, ale asi blbě ;)

Mě letos holky taky trochu blbnou s jídlem, jedna nechce žrát maso, druhá tvaroh, i když loni žraly obě obojí, aspoň ta třetí se chová rozumě a sežere všechno, co dostane :-)
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Erin » 08 čer 2011, 11:07

Aluki,předloni u tebe jsem se držela instrukcí slovenského klubu.Slovenský klub žádné bonitace ani kontroly samiček před vrhem nepožadoval, stačilo očkování. Navíc u miminek která jsou už soběstačná, což by při kontrole mělo být, už se samička po vrhu vzpamatovává, takže varování před eklampsií je zbytečné. O nebezpečí z nedostatku vápníku a jiných minerálů jsme mluvily, protože při předchozí kontrole jsme viděly právě lachtavé mládě, proto si to pamatuju. Je ale pravda, že pár vět v klidu je něco jiného, než dramatický kolaps samičky. Je moc dobře, že jsi o tom napsala. Takhle si to chovatelé budou určitě líp pamatovat.

Tady jde spíš o prevenci - součástí bonitace jsou mimo jiné i tato upozornění, ne jen porovnání maminky se standardem a sledování případných /dědičných/ vad. Za ty dva roky jsme se dověděli/y, naučili/y a pochopili/y věci, které jsme neznali/y

Pro další chovatele jsou cenné i zkušenosti Žabky.

Je nepochybné, že vliv může mít i počet mláďat - má-li samička odnosit, porodit a vyživit četnější vrh, je to pro ni větší zátěž. Před dvěma lety u tebe šlo o dvě mláďata - Adisku a Adama Bublifuka. Nevím, kolik miminek máš teď.

KAŽDOPÁDNĚ SAMIČCE I MIMINKŮM PŘEJU ABY BYLI V POŘÁDKU A TOBĚ ABYS MĚLA KLIDNÉ SPANÍ.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Aluki » 08 čer 2011, 12:50

Erin: loni jsem odchovala 8 mláďat a vše v pořádku, letos mám starší vrh o 7 mláďatech,také vše v pořádku, až teď Agháta skolabovala...
Myslím, že takto početné vrhy jsou relativně běžné a nikde na žádném fóru ani v odborných informacích a literatuře o fretkách nejsou žádné informace o eklampsii :-(
To je jediný důvod proč jsem to sem psala. Jinak děkuji za přání samičce i mě :-)
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Poporodní eklampsie

Příspěvekod Erin » 08 čer 2011, 16:00

Aluki, máš pravdu, že v našich příručkách o chovu fretek se o eklampsii nemluví. Ono obecně se o ní moc nemluví, protože psi a kočky jsou většinou u nás chovány na granulích a předpokládá se, že granule i těhotenství a kojení zvládnou. Většinou ano, ale je třeba přikrmovat /viz příspěvek Žabky/ a navíc - každá maminka je jedinečná a každé těhotenství může zvládat úplně jinak. Rozhodně si nemáš co vyčítat, nejsi z těch, které by něco zanedbávaly.
Chovatelé malých psů ale o tomto problému vědí a hlídají ho, mám trpasličího jezevčíka, vím, o čem je řeč. O eklampsii jsem našla povídání ve 40 let starých příručkách pro myslivce/doporučují domácí plnotučný tvaroh jako běžnou součást stravy a minerální přípravky, které už se nevyrábějí, v množství ob den na špičku nože pro všechny březí a kojící domácí šelmy/. Naši veterináři o ní vědí, takže je dobré aby chovatel stejně jako ty okamžitě vyhledal pomoc. Eklampsie se neprojevuje zčista jasna těžkým záchvatem, ale třebas tím, že se samička chvilkami třese /lehké záchvaty křečí/, je chvilkami lehce zmatená - ale to člověk přehlédne, zvlášť u fretky, která se třese a drbe a tvrdě spí a při tom cuká nožkama - úplně normálně, dočista zdravá.A když leží s miminky v pelíšku, tak se opravdu špatně, pokud vůbec, rozliší, co je normální a co ne.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04


Zpět na Porod a péče o mláďata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron