Stránka 1 z 1

Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 10:19
od majda
Především tedy pojem "chovatelská/chovná stanice" v žádném právní předpise neexistuje. Zákon na ochranu zvířat proti týrání (zákon č. 246/1992 Sb.) sice uvádí pojmy "chovné / uživatelské / dodavatelské zařízení", avšak výlučně v souvislosti s chovem laboratorních zvířat.

To, co si běžně představujeme pod pojmem "chovatelská stanice", tedy chov několika zvířat a jejich a rozmnožování s cílem prodávat mláďata, se asi nejvíce podobá tomu, co označuje např. vyhláška č. 296/2003 Sb., o zdraví zvířat a jeho ochraně, jako "chov zvířat podnikatelským způsobem pro prodej do zájmových chovů". Zájmový chov ve smyslu zákona pak mimo jiné znamená např. i chov jednoho zvířete jako domácího mazlíčka.

K tomu, aby někdo mohl provozovat výše uvedený "chov zvířat podnikatelským způsobem pro prodej do zájmových chovů" , tedy laicky řečeno provozovat "chovatelskou stanici", musí splňovat níže uvedené zákonem stanovené podmínky.

1. Chovatel musí získat živnostenské oprávnění dle živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb.) pro tzv. živnost vázanou, definovanou jako "obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy".
Obsahová náplň této živnosti je dosti široká, ale obsahuje mimo jiné i "prodej zvířat z vlastního chovu" - tedy převedeno do naší řeči : prodej mláďat chovatelskou stanicí. Vzhledem k tomu, že se dle zákona jedná o živnost vázanou, je k získání živnostenského oprávnění nutno prokázat živnostenskému úřadu určitou kvalifikaci (vzdělání, délku praxe v práci se zvířaty, apod.).

2. Po získání výše uvedeného živnostenského oprávnění je chovatel, který hodlá "obchodovat se zvířaty pro zájmové chovy", povinen podle zákona na ochranu zvířat minimálně 30 dní před zahájením této činnosti, tedy opět laicky řečeno před otevřením chovatelské stanice, toto oznámit příslušné krajské veterinární správě.
Veterinární správa pak provádí kontroly a dle svého uvážení může chovateli nařídit, aby podle vyhlášky č. 5/2009 Sb., o ochraně zvířat při veřejném vystoupení a při chovu vypracoval "řád ochrany zvířat při chovu". Obsah a náležitosti "řádu" jsou podrobně stanoveny uvedenou vyhláškou. Řád je pak nutno předložit ke schválení Ministerstvu zemědělství, přičemž Ministerstvo má na schválení lhůtu 4 měsíce.

Je zřejmé, že výše uvedená právní úprava je směřována především vůči zverimexům a podobným zařízením. Domnívám se však, že tyto zákonem stanovené podmínky musí splňovat i tzv. "chovatelská stanice". Zákon totiž nikde nepodmiňuje použití této právní úpravy množstvím chovaných a prodaných zvířat. Je tedy úplně jedno, zda se jedná o zverimex, kde se týdně prodá několik desítek živočichů, nebo o chovatele, který má např. 8 fretek a za rok prodá 40 mláďat. Navíc - jak je uvedeno výše - vymezení "obchodu se zvířaty určenými pro zájmové chovy" dle živnostenského zákona počítá i s "prodejem zvířat z vlastního chovu", tedy opět převedeno do naší řeči: prodej mláďat narozených v chovatelské stanici.

Z výše uvedeného také vyplývá, že náš nebo slovenský Klub nemá vůbec vliv na zřizování nebo povolování tzv. "chovatelských stanic". K tomu, aby někdo mohl ve smyslu uvedené právní úpravy chovat fretky a prodávat mláďata ve velkém žádnou registraci v Klubu nepotřebuje. To ale neznamená, že by Klub nemohl "chovatelským stanicím" vydávat jakési registrační osvědčení, protože laická veřejnost o uvedené právní úpravě stejně nic neví a pro marketing "chovatelské stanice" to vypadá lépe, když se navenek může takovým osvědčením Klubu prokázat. Pokud by ale náš Klub měl nějaké osvědčení "chovatelské stanici" vydat, pak bych doporučovala, aby se tak stalo pouze tehdy, pokud by byly splněny uvedené zákonné podmínky.

Ráda bych ale zdůraznila, že vše výše uvedené se týká pouze případu, kdy chovatel jasně projevuje svůj úmysl systematicky a po delší dobu chovat fretky s cílem prodávat mláďata, tedy na komerční bázi formou "chovatelské stanice", a takto tuto svoji činnost i veřejně prezentuje. Rozhodně se to tedy nevztahuje na situaci, kdy má někdo pro potěšení jako domácí mazlíčky třeba 4 fretky a prodá jejich případná mláďata.

JUDr. P.H.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 18:21
od Dracula
Možná, že brzy vyhlásíte válku F.C.I., ČMKU, ČSCH, SCHK a mnohým dalším kteří schvalují a registrují chráněné názvy chovatelských stanic a to i mezinárodně. To už není jiná cesta jak chovatelům fretek i jiných zvířat znepříjemnit život?

Ing. J.T.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 18:50
od Johana
Dracula píše:Možná, že brzy vyhlásíte válku F.C.I., ČMKU, ČSCH, SCHK a mnohým dalším kteří schvalují a registrují chráněné názvy chovatelských stanic a to i mezinárodně. To už není jiná cesta jak chovatelům fretek i jiných zvířat znepříjemnit život?

Ing. J.T.


Pokud navazujete na předcházející příspěvek, já osobně v něm vidim jen snahu o objasnění legislativy z právního hlediska. Nevim v čem je, dle vás, patrno "vyhlíšení války" jakémukoli subjektu.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 19:08
od Barvajz
Vaše úvaha je zajímavá, ale pokud se má týkat reality, tedy reálně existujících českých CHS, tak vychází z mylného předpokladu, že jde o "chov zvířat podnikatelským způsobem pro prodej do zájmových chovů".

Dále se podle mě mýlíte v tomto tvrzení: "Zákon totiž nikde nepodmiňuje použití této právní úpravy množstvím chovaných a prodaných zvířat." Nepřímo je toto upraveno Živnostenským zákoníkem, viz. níže.

Co je podnikatelský způsob upravuje Živnostenský zákoník, kde je uvedeno za jakých okolností se jedná o podnikatelskou činnost. Stručně řečeno jde o situaci, kdy fyzická osoba vykonává soustavnou činnost, kterou za rok vydělá více než nějakou limitní částku. Bývalo to 6 tisíc, kolik to je nyní to nevím.

Reálně existující české CHS až na vyjímky tuto podmínku nesplňují a proto se na ně výše uvedené nevztahuje. České fretkařské CHS nejsou primárně určeny k produkci zisku, ale ke zkvalitnění chovu českých fretek (míněno např. zabránění příbuzenské plemenitbě, odstranění nežádoucích znaků ap.). Jedná se o zájmou činnost. Název CHS jsme si zvolili, protože se nám to tak líbí a jak sama uvádíte: "pojem chovatelská/chovná stanice v žádném právní předpise neexistuje." takže není důvod, proč bychom jej nemohli používat.

Představa, že některá česká nebo slovenská CHS odchová 40 mláďat za rok mi přijde úsměvná. Nevím jestli takový případ kdy byl. A tato démonizace CHS neprospívá budoucím dobrým vztahům mezi Vaším sdružením a SCHF.

Možná v tomto odlišném pojetí CHS lze spatřovat názorovou propast mezi členy Vašeho klubu a SCHF.

Ing. R.R.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 19:30
od Johana
Barvajz píše:[b]Představa, že některá česká nebo slovenská CHS odchová 40 mláďat za rok mi přijde úsměvná. Nevím jestli takový případ kdy byl. A tato démonizace CHS neprospívá budoucím dobrým vztahům mezi Vaším sdružením a SCHF.


Plánováné odchovy Medový květ http://chovatelskestanicefretek.kom.cz/ ... etatka.php
(8)
Plánované odchovy Feret Majestic http://www.majestik.estranky.cz/clanky/odchov-2011.html
(10)
I když zvážím, že z 1/3 krytí by byla falešná březost a Vědomně nerozlišuji připouštění samic a poskytování samcú na krytí, myslím že při prúmněrném počtu narozených mláďat (5-8 ve vrhu) je to slušná "produkce".

Omlouvám se, že názvy neoznačuji jako ChS, protože momentálně nikde registrovány jako ChS nejsou, i když na svých stránkách takto vystupují.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 19:50
od Barvajz
Johano, nemůžeš vycházet z plánovaných vrhů. Ale ze skutečnosti. Pokud Tě to tak moc zajímá, tak Jordi má v průměru za rok 8 mláďat.

2005 ... 1 samice ... 8 mláďat
2006 ... 2 samice ... 15 mláďat
2007 ... 1 samice ... 3 mláďata
2008 ... 1 samice ... 3 mláďata
2009 ... 2 samice ... 5 mláďat
2010 ... 3 samice ... 13 mláďat

To je opravdu velkomnožitelka jako hrom.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 20:01
od Johana
Bervajz: Nejde mi o minulost, ale budoucnost chovu fretek.
Uvedla sem tyto chovatele jako příklad, co do plávovaných odchovú. Další přiklady a chovatele, kde nelze ani dosledovat, co jsou vlastní odchovaná mláďata a co ne a odkud jsou, radši ani neuvádím. Ale asi budeš vědět o koho jde.
Používám výraz "chovetel" ne "ChS" vědomně, protože momentálně žádná legalizovaná ChS v ČR z těch, co odešli z SKChF (ani jinak legalizovaná) neexistuje.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 20:09
od Erin
Johano, nevím, o co ti opravdu jde,ale urážet umíš, doložit svá tvrzení neumíš. Od léta, kdy jsi nařkla poradce chovu z korupce a rodinkaření, jsi mi nic takového neprokázala - ono co není, to se těžko dokazuje,že?

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 20:11
od Barvajz
Tak jinak. To, že má na stránkách plánováno 8 vrhů neznamená, že jich 8 bude. Bude jich méně a není to dáno jen falešnýma březostma, ale i jinými faktory. Prostě ten faktor, o který to ponižuješ (1/3) je moc nízký poniž to asi na 3 odchovy.

Re: Právní úprava CHS

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011, 20:12
od majda
Vážení, skutečně nechápu z čeho vyvozujete, že uveřejněná "právní úprava CHS" je mířena jako útok proti SCHF.
Za vedení KCHPF přeji nově vznikajícímu SCHF mnoho zdaru.
Vlákno zamykám.