mám doma čuně :-)

Jak naučit fretku, aby používala záchod?
Pravidla fóra
Je to čuně - od mala nebo náhle. Co s tím? Zeptejte se...

mám doma čuně :-)

Příspěvekod teka.skorik » 31 črc 2011, 22:51

ahoj mám doma 3 měsiční samičku Jessy a ted mě začala hodně zlobit když jsem si jí brala tak byla naučená na záchod a až ted poslední dobou udělá potřebu jinde mimo záchod a sama nevím co s tím dělat :?
teka.skorik
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 črc 2011, 22:47
Bydliště: Mohelnice, Olomoucký kraj

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Johana » 31 črc 2011, 23:17

To je normální. Já mám 4,5 měsičního freťáka (neni to moje první fretka a myslim že skušenosti mám), když sem ho donesla od chovatele, chodil na záchod, ale teď to taky "háže" kde se mu zachce. Chce to jen sledovat fretku a jak chce jít na záchod (couvá, zvedá ocas), hned ji na záchod posadit a když udělá potřebu v záchodu vychválit ji a odmněnit pamlskem.
Múže to trvat i několik měsícú, ale určitě se to naučí.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod teka.skorik » 16 srp 2011, 17:32

no tak několikrát už se mi povedlo ji zachytit při výkonu potřeby mimo záchod hned jsem jí přesunula a vše v pohodě ale uvidíme jestli to přestane dělat uplně miláček můj ale pokusím se jí to odnaučit když jí mam puštěnou v bytě tak v obyváku se do záchúdku vyčúrá ale bobeček udělá vedle :D no chce to čas
teka.skorik
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 črc 2011, 22:47
Bydliště: Mohelnice, Olomoucký kraj

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod upirek » 31 srp 2011, 12:22

a jak to b ylo přes noc měl taky nakaděné všude? mojeho snoopyna se snažim přes den hlídat ale přes noc to nahaže všude po kleci a ja pak už jen uklízím...sem tam se stane že to hodi i do zachudku ale vždy je i mimo :twisted:
upirek
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2011, 18:46

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod teka.skorik » 31 srp 2011, 16:09

jo to jsme na tom stejně :D
teka.skorik
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 črc 2011, 22:47
Bydliště: Mohelnice, Olomoucký kraj

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Johana » 03 zář 2011, 22:24

Múj fret (6 měsiční) se taky chová teď jak totál prase!
Mimo klec úplně ignoruje záchod.
V kleci jde sednou na záchod, po druhý vedle.
A to jak sem si ho 8-týdeního donesla, na záchody chodil.
....asi puberta a přechod do řije, páč už má sestouplá varlata.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod upirek » 04 zář 2011, 11:20

od jakeho věku muže vreťak být v řiji?a johano mužu říct že unás doma to je to a sámé :twisted:
upirek
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2011, 18:46

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Johana » 04 zář 2011, 19:24

Co vim, freťák múže přijít do řije cca už v 8. měsíci věku.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod teka.skorik » 04 zář 2011, 22:37

jojo přesně jsme na tom stejně když jsem si jessy donesla domů chodila na záchod ale ted udělá dva bobky do záchodu a zbytek je venku tak já nevím co s ní, jen doufám že to nebude už napořád :D když jí vidím že bude konat potřebu hned j dám na záchod a pak dostane pamlsek ale nemůžu být pořád u klece a hlídat jí bohužel :)
teka.skorik
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 črc 2011, 22:47
Bydliště: Mohelnice, Olomoucký kraj

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Johana » 04 zář 2011, 22:55

Já věřim, že po pubertě, první řiji (a u nás pak po kastraci) se to uvede do normálu ;)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod martina » 05 zář 2011, 00:27

Johana píše:Co vim, freťák múže přijít do řije cca už v 8. měsíci věku.


samec, ale i samička, můžou přijít do říje i mnohem dřív, třeba i v pěti, šesti měsících, ale až ve věku osmi se doporučuje případné připouštění (které my příliš nedoporučujeme a v každém případě až po zralé úvaze).
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod upirek » 05 zář 2011, 18:51

je možné aby byl freťak v říjí už když má 4měsice??? :twisted:
upirek
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2011, 18:46

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Johana » 05 zář 2011, 19:18

upirek píše:je možné aby byl freťak v říjí už když má 4měsice??? :twisted:

Podle mne spíš ne.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod ŽoFiRo » 05 zář 2011, 19:47

upirek píše:je možné aby byl freťak v říjí už když má 4měsice??? :twisted:


podle čeho soudíš, že by měl být samec v tomto věku v říji?

jinak "sestouplá varlata" - viditelná a hmatná, mají mimina už ve věku cca 6ti týdnů...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod upirek » 06 zář 2011, 18:20

dle ničeho byla to jen otazka..... :twisted:
upirek
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2011, 18:46

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Johana » 11 zář 2011, 20:18

Moje "Kožicho-čuně" (6 měsíční) teď v kleci chodí na záchod OK. Ale na volno je to katastrofa! Vybral si místa, kde nijak záchod v mém "pidi bytu" umístnit nejde. Hodila sem mu tam deky, šel hned vedle deky. Dala sem tam misku s granulema, šel zas hned vedle ni.
Je to asi doživotní prase :twisted:
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod upirek » 12 zář 2011, 19:36

naš snoopy pořád zlobí kadi kde se da.....ikdyž po jedné noci jsme měly rano překvapeni všechny jeho voňavé poklady byly v zavhodě. ale to jen jednou :( a dnes když jsme mu vyčistily klec a daly nove stelivo hned bylo venku. a to mu před tím stelivo co použivame nikdy nevadilo. :twisted:
upirek
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2011, 18:46

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod verka24 » 07 lis 2011, 14:56

Máme fretku-holku skoro dva roky a smířili jsme se s tím, že když je puštěná v domě navolno, nejraději spí pod gaučem, který si taky pro tento účel náležitě "upravila", naštěstí jen zespodu, takže to není vidět :) Dala jsem jí pod gauč vak a spokojeně si v něm spí. Jenže před pár týdny začala pod gaučem i konat potřebu, což dřív nikdy nedělala, chodila si vždycky jen na svá obvyklá místa. Co vám budu vykládat, odsouvat každý den gauč a vytírat pod ním tentononc není nic u čeho bychom chtěli zůstat natrvalo (naštěstí koberce nevedeme). Když jsem jí její oblíbený vak přesunula jinam, odmítá tam spát, evidentně chce spát jen pod tím gaučem, přestože má k dispozici asi ještě tři různé pelechy, boudičky a jiné vychytávky. V těch prostě spát nebude. Jak to udělat, aby se odnaučila dělat pod gaučem binec a případně jak ji naučit na jiný pelech? Díky moc předem za podnětné připomínky.
verka24
 
Příspěvky: 1
Registrován: 07 lis 2011, 14:43

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod $ally May » 07 dub 2012, 10:34

Taky máme doma cune.Jedna z dvou fretek,které máme vůbec nedokaze chodit na WC.Je ji 7 měsíců,tak si myslim ze by to už určitě mela umet některé fretky to přece umí od mala.A když zacne couvat do svého rohu a strcim ji na WC,tak by byla shopna tam drepet třeba pul hodiny a proste potřebu nevykonat a pak by stejně sla do svého rohu.Tak netusite někdo jak tuhle fretku naucit na WC?Předem dekuji za jakoukoli radu.
$ally May
 
Příspěvky: 5
Registrován: 02 dub 2012, 17:26

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Johana » 07 dub 2012, 15:28

Dej další záchodek do toho ruhu kam fretka chodí.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod $ally May » 08 dub 2012, 11:22

To uz jsem taky zkousela ale to pak jde pred ty zachody takze vysledek nulovy.
$ally May
 
Příspěvky: 5
Registrován: 02 dub 2012, 17:26

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod martina » 08 dub 2012, 13:15

větší záchodek, jiné stelivo, neustálé přenášení a hlavně nezměrná trpělivost - jiný recept není.
učila jsem dvou a půl letého samce, který chodil VŽDY mimo záchod - venku i v kleci, aby ho začal používat. bylo to třičtvrtě roku časově velmi náročného a vysilujícího přemlouvání, ale podařilo se. k stáru (a v nemoci) se ale opět vrátil ke svým původním čuněcím návykům, i u fretek platí, co se v mládí naučíš...
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Liška » 10 dub 2012, 21:36

Úplně krajním či dočasným řešením, když se nám nějakou fretku nepovede (nebo než se nám povede) naučit, je dát do rohů kam chodí dětskou přebalovací plenku ;-). Ušetří to trochu práce a fleky na parketách :-)
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod PxNxDx » 07 kvě 2012, 20:55

taky jsem teď řešila bobky mimo. Záchod byl prostornej, ale pro Aslan zbytečně vysokej. Řešení se našlo přidáním dalšího nižšího záchodu :roll: chce to opravdu zkoušet, co by mohlo zafungovat
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod Cerny_andel » 20 bře 2014, 07:29

Taky mam doma cune :lol: obcas jde na svuj zachod, ale to jen proto, aby ukazala jak je uzasna, jakmile neni pod dohledem, tak kdekoliv, nejvic me vytocila bobkem v rohu postele, vynalada jsem ji a opet tam :D ovsem jak dostala na zadek, tak tam diky bohu nechodi. Tot povazuji za velky uspech, doufam, ze ji snad naucim chodit na jeji WC, ted povazuji za velky uspech, ze chodi alespon do koupelny :lol:
Cerny_andel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 13 bře 2014, 17:28

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod john » 14 črc 2014, 10:54

Otevírám starší téma. Máme dva klučíky, něco přes 3 měsíce staré. A k tomu 3 dotazy:

1) několikrát během vypuštění z klece udělají malý loužičky kde se jim zlíbí. Často ani pořádně nezvednou ocásek, je to hrozně rychlý, nedá se stihnout přesun na záchůdek. Předpokládám, že to je značkování - vymizí to po kastraci?

2) Chodit na "velkou" na záchůdky sem tam zvládají, sem tam to "hodí" do jakýhokoliv kouta (ne vždy je stihneme přesunout na záchůdek), ale občas to hodí na práh před zavřené dveře do obýváku a ložnice (kam je občas pouštíme, ale jen když se předtím vyprázdní - označkovaný parkety se totiž dost blbě zbavují zápachu). Dělají to naschvál jako protest, že je do obýváku a ložnice nechceme pustit?

3) co mě ještě zaráží - několikrát byl bobek uprostřed místnosti a to i když byli sami i když jsem byl s nimi.

Díky moc za pomoc :-)
Honza
john
 
Příspěvky: 4
Registrován: 05 dub 2014, 09:59

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod martina » 16 črc 2014, 18:41

ahoj honzo, zkusím:

1) ve třech měsících to asi ještě není značkování, na to jsou malí. prostě čuňata, musí se doučit, kluci mívají trochu větší problém než holky (neplatí vždy). cvičit, trénovat, ODMĚŇOVAT (to je významně důležitější než jakýkoli trest). pokud by byli starší a značkovali, pak ano, tohle obvykle vymizí po kastraci (neplatí vždy...)

2) jj, bobkem na prahu vám dávají najevo, co si o těch zavřených dveřích myslí. upřímně. možná ani tak nejsou naštvaní, možná je to jen rozhodí - včera to šlo a teď ne? pchee...

3) bobek se občas může vyskytnout kdekoli, zejména u mláďat. víš co všechno je třeba honem honem stihnout?? a letět na záchod děsně zdržuje. anebo to taky může být nějaký protest, případně u větších fretek, které se spolu moc nemusí, je to ukázka toho "tady jsem pánem já, tohle všechno je MOJE". je možné, že kluci se spolu už teď nenásilně "přetlačují", kdo bude šéf.
každopádně pozor, až začnou dospívat. přestože si teď hrají, můžou se v pubertě začít ošklivě napadat (ale nemusí). v tom případě byste je museli až do kastrace oddělit a pouštět samostatně, po kastraci se situace zase uklidní.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod PxNxDx » 17 črc 2014, 10:14

přesně jak píše martina. Tohle bobkování bych přičítala označování teritoria. Ať už jeden před druhým nebo před imaginárním potencionálním vetřelcem, který by mohl přijít.
Přišel by dveřmi a bobek uprostřed místnosti by také nepřehlídl ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: mám doma čuně :-)

Příspěvekod john » 21 črc 2014, 21:51

Děkuju moc za odpovědi, když ono se nedá stíhat ty jejich bobky uhlídat - člověk se otočí na půl vteřiny a už je pozdě.

Každopádně rvát se už začali, oba mají strupy na zádíčkách, ten slabší je na tom výrazně hůř. Tj. musíme je oddělovat a je to dost náročné jak časově tak psychicky :-(
john
 
Příspěvky: 4
Registrován: 05 dub 2014, 09:59


Zpět na Je to čuně aneb (ne)čistotnost fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků