INZULINOM

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Inzulinom

Příspěvekod Johana » 22 pro 2010, 22:40

Co se týče tohoto nemocnění osobně se svým fretem skušenost (naštěstí) nemám, ale:

Kamarádka má freta-inzuliňáka a místo Prednison na který fret absolutně nereagoval je mu podáván Eudemine (je to humánní lék, účinná látka diazoxide) neschválený EÚ a dovážený sem "po známosti". Fret na tento lék reaguje výborně. Cena dovozu tohoto léku do SR je šílená a dostat tento lék do SR je velmi obtížné.

Když sem se znova dívala na popis léčby "inzulinomu" od MVDr. Punčochářové http://www.fretka.sk/veterinarna-poradna/inzulinom.html v součinnosti s Prednisonem doporučuje účinnou látku diazoxide. A například lék Proglycem je prý taky (jak sem jako laik vygooglila) na báze diazoxidu. Další známé které fret s inzulinomen nereaguje na Prednison dal vet Prilium

Snažím se pro kamarádku (která pro freta udělá i nemožné a zaplatí cokoliv) najít lepší, schúdnější a případně lacinější řešení problému (inzuliňák nereagující na Prednison) jejího freta.

Máte pls. někdo skušenost s fretkou nemocnou na "inzulinom" která nereaguje na Prednison s podáváním léku čistě na báze účinné látky diazoxide? Nebo máte skošenost konkrétně s lékem Proglycem, nebo Prilium u fretky s inzulinomem, která nereaguje na Prednison?

Díky moc za všechny názory a rady.
Naposledy upravil Johana dne 27 pro 2010, 19:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Inzulinom

Příspěvekod Johana » 27 pro 2010, 19:13

Takže co sem já zatim zjistila:
Proglycem je sice na bázi diazoxide, ale neni schválený lék v SR (a podle všeho ani v EÚ)
Prilium je lék na srdeční onemocnění a nijak nesouvisí dle příbaláku (podle mne) s účinnou látkou diazoxid http://www.lekarna.cz/prilium-75mg-a-u-v-lyo-805mg/
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Inzulinom

Příspěvekod Magnum » 27 kvě 2011, 21:35

pro Johana - mám čerstvě stejný problém. Náš freťáček Kim je po operaci slinivky - byl tam nádor. Doktor Hauptman z brněnské kliniky nám také doporučil Diazoxid. Výsledky z rozboru krve se ani po týdnu od operace nezlepšily. Proto hledám všude možně, kde lék sehnat. Prosím o info, kolik stojí dodání léku Eudemine ? Co to je šílená cena ? Děkuji.
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: Inzulinom

Příspěvekod Johana » 27 kvě 2011, 22:21

Magnum: jak dlouho je po operaci?
Jestli je freťáček jen týden po opreaci, tak výsledky asi nemúžou ani moc dobré být. Kamoščin fret byl na operaci u MVDr. Hauptmena s tim samym problémem asi před týdnem a řekli jim, že hodnoty by se mněli upravit asi do 10 dnú nebo i déle.
S Eudemine je problém že je ho těžko legálně dostat do některých státú EU (v ČR je to neschválený lék), ale jde to, pokud bys mněla třeba známého veta v GB.
Kamoška dala za 1 balení Eudemine cca 150 EUR. Vystačí cca na 1,5 roku. Toto balení Eudemine se ale musí pro freta rozvažovat laboratorně dle doporučení veta (který o Eudemine musí mít info a musí umnět protočítat dávkování na rozvážení).

Dle mne diazoxid neni název léku, ale název účinné látky léku, nebo i více lékú, které se múžou jmenovat v prodeji úplně jinak.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Inzulinom

Příspěvekod Magnum » 27 kvě 2011, 23:22

pro Johana - operován byl ve ČT 19.5. Bohužel ještě nejsou výsledky z histologie, ale výsledky a výška glukózy se měla už změnit. Bohužel to vypadá na ještě další nádor nebo nějaký problém. Za 14 dní jdeme opět na odběry. Ano, je mi jasné, že Diazoxid je název látky. Ale není v ČR registrován a není možné ho koupit. Už jsem to začal organizovat v Německu a Rakousku, kdy by měli být v prodeji.
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: Inzulinom

Příspěvekod Johana » 28 kvě 2011, 00:31

Magnum: s těmi výsledky bych ještě počkala, ta hladina glukozy se po operaci múže upravit i za déle, je to individuelní.
Eudemine by šel sehnat jen přez stát EU kde je registrován, jestli v Nemecku nebo Rakousku je, to nevim (ale pochybuji). Kamoška si ho 2x sehnala přez GB.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Inzulinom

Příspěvekod Magnum » 28 kvě 2011, 21:10

pro Johana - asi máte pravdu. Je třeba počkat a uvidíme. Přesto budu pokračovat v hledání léku, abych byl připraven. Děkuji za rady. Přeji pěkný den a co nejméně nemocí pro freťáčky !
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: Inzulinom

Příspěvekod Magnum » 26 čer 2011, 21:39

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych vám všem podal informaci, na kterou možná čekají další chovatelé, kteří mají nemocnou svoji fretku Inzulinomem. Tento víkend jsem byl na setkání v Krušných horách. Měl jsem sebou recept napsaný naším veterinářem v ČR na Proglicem 25. Zajel jsem do nejbližší německé lékárny, na tento recept mi lék objednali, druhý den jsem si ho jel vyzvednout a platil ho v aktuálním kurzu - 49,65 Euro. Tento lék obsahuje léčivou látku Diazoxid, koncentrace je 5 - 10 mg / kg hmotnosti. Takže mi ho lékárna musí naředit na poměr napsaný vetem - 5 mg v tobolce. Nyní uvidím, jak to bude Kim snášet a zda to pomůže. Na další odběry a zjišťování hodnot glukózy jedeme v září. Pěkné dny !
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: Inzulinom

Příspěvekod Johana » 26 čer 2011, 22:00

Magnum: díky moc za info, pošlu ho dál i chovatelúm v SR co na toto forum nechodí.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Inzulinom

Příspěvekod Magnum » 27 čer 2011, 21:53

Ještě malý dodatek. Chtěl jsem v lékárně, aby mi odměřili lék podle receptu veta ( originální tobolky mají 25 mg, Kim má mít 5 - 10 mg / kg hmotnosti ). Přišlo by to asi na 350,-Kč. To si to raději budu dělat sám. Obsah tobolky rozdělený na 1/3 dá 8 mg. A bude tak akorát.
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: Inzulinom

Příspěvekod Magnum » 18 zář 2011, 22:01

Tak jsem se po dlouhé době dostal k napsání posledních info o zdravotním stavu Kima. Léky Proglicem dostává pravidelně 2x denně. Buď v Gimpetce ( velmi malé množství ) nebo v oblíbených potravinách ( meloun, paprika ) to sní úplně v pohodě. Byl jsem s oběma freťákama na kontrole hodnot glukózy v srpnu. U obou se hodnoty velice zvýšily - byly nejvyšší z celé doby, kdy jsme ji kontrolovali. Kim ji má trošku nižší než Josh, ale hlavně se u něho už vůbec neobjevily příznaky Inzulinomu. A to je to hlavní ! Mám radost, že to máme za sebou. Už je normálně aktivní jako dříve. Přeji všem ostatním také jen dobré výsledky v léčení. Jo, ještě info o nádoru. Z laboratoře přišlo info, že nebyl maligní. Takže vše OK !! :D
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

INZULINOM

Příspěvekod hermina » 06 dub 2012, 07:35

Ahojte. Naší Františce bude v červnu 6 let. Minulý měsíc měla stav, kdy nemohla na zadní nohy, polehávala, příp. se vybulila na bok.. Trvalo to asi 15 minut. Pak se zvedla a byla "normální". Odešla jsem do práce s tím, že ji měl přítel sledovat až se vrátí domů z práce. Přesvědčil mě o tom, že Františce nic není, a že jsem přehnaně posedlá tím, že by našim zvířatům mohlo něco být.. Františku jsem sledovala a byla v pohodě. Až do včerejška. Večer jsem přišla z práce a měla záchvat. Zvracela bílou pěnu, strkala si packy do tlamičky a asi měla i křeče. Byla nevládná.. Vzala jsem si ji k sobě a po pár minutách tohoto stavu mě osvítilo a dala jsem ji Calopet pastičku. Po pár minutách zvracet přestala a dalších asi 15 minut pak v klidu ležela u mě - víceméně letargická. Všimla jsem si, že mi na tričku nechala hnědý flíček-je kastrovaná. ... Pak se probrala, napila se, šla se nažrat.
Apetit má stále stejný, je vypasená, jen přes zimu po přesrsťování měla vypelichaný konec ocásku (cca 2-3 měsíce), ale ten už je teď zase O.K. Dneska s ní jdu k veterináři... Bojím se, ať to není třeba inzulinom:-( Jaké testy by jí měli za těchto okolností udělat?
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod martina » 06 dub 2012, 08:18

vyšetřit hladinu cukru v krvi, což je běžné vyšetření z krve, nemusíš mít obavy. fretčí veterinář správné hodnoty zná, psímu můžeš podstrčit tenhle článek inzulinom u fretky.
neboj se, i s inzulinomem může fretka relativně dlouho (na fretčí poměry) spokojeně a bez bolesti žít, stačí vědět, jak jí správně pomáhat.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod hermina » 06 dub 2012, 13:57

Děkuju za odpověď, Martino. Tak jsme byli u veta, řekl mi, že to co popisuju je jasný epileptický záchvat a předepsal nám jakesik tabletky na epilepsii. Název teď zrovna nevím-vyzvedávat je budu až ku večíru. Mám dávat dvakrát denně osminu tablety a za 14 dní máme přijít na kontrolu. Příčinu epilepsie nezjišťoval.
Poprosila jsem ho tedy, ať ještě nabere krev. Výsledky budou večer.
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod martina » 06 dub 2012, 14:26

ano, to co popisuješ je jasný vet-amatér, je jich celá řada :o) hypoglykemický šok si laik běžně může zaměnit s epileptickým záchvatem. ale lékaři, ani tomu veterinárnímu, by se to stát nemělo, resp. než vysloví verdikt, měl by si jej potvrdit alespoň základním vyšetřením.

radila bych navštívit prahu nebo brno - co je pro vás blíž. fretek s touhle nemocí je celá řada, a opravdu není třeba, aby ses dívala na zvíře, které trpí v křečích, případně v průběhu nějakého záchvatu ošklivě umře. a brát tablety proti epilepsii... nevím, osobně bych počkala na výsledek vyšetření.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod silva » 06 dub 2012, 14:34

Minimálně zkuste s nějakým dobrým fretčím vetem konzultovat - krev se myslím musí vzít nalačno.
A pokud vím, tak epilepsií fretky zrovna moc netrpí, zatímco inzulinom je jedním z nejčastějších onemocnění a nemusí to s ním vždycky končit tragicky - pokud se ovšem fretka bud operuje nebo léčí.
Pozor, na hypoglykemický šok fretka umřít může! A nebo může být příčina jinde - ale jasná epilepsie jako diagnóza ve mě taky moc důvěry v doktora nevzbuzuje. (I když, samozřejmě, nejsem veterinář!)
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod hermina » 06 dub 2012, 14:41

Měla jsem z toho vyšetření zlý pocit, jen neustále mi všichni kolem mě říkají jak všechno hrotím a veterináři ví všechno nejlépe... Na fóru jsem trávila celé dny, teď už nemám tolik času, takže vím jak to chodí, právě proto jsem to tady teď napsala a chtěla prokonzultovat.. Františku jsem na lačno nechala. A pro jistotu jsem s sebou vzala i Arnošta - jejího parťáka a rozbor krve nechala preventivně udělat i jemu, přece jen má taky už svůj věk...
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod martina » 06 dub 2012, 15:01

otázka je, jestli bude umět váš vet výsledky krevních rozborů správně vyhodnotit... nicméně jaká je "první pomoc" víš, takže následujících pár dnů vydržíte a pokud bude třeba, zajedeš konzultovat výsledky nebo udělat nové vyšetření někam, kde nám rozumí :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod hermina » 06 dub 2012, 15:46

O výsledky si dnes zavolám, ale budu je chtít osobně do rukou. Taky mě totiž napadlo, jestli je budou umět správně vyhodnotit... Doufám, že všechno dobře dopadne:-(
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: INZULINOM

Příspěvekod hermina » 06 dub 2012, 19:27

Takže mi bylo po telefonu sděleno, že má Františka nízkou hladinu glukózy:-( Kolik přesně jsem se zapomněla zeptat.. V pondělí si tam zajdu pro přesná numera. Cosik točil o játrech, ale nerozumněla jsem mu. Byl tam jiný doktor, než dopoledne, shrnul to jako že asi nic závažného. Mám prý činit to, co mi řekl ten předchozí, tzn. dávat ji léky na epilepsii... Co na to říct......... Sbalím výsledky krve a půjdu s něma jinam.
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod silva » 06 dub 2012, 22:46

No, když to vezmeš z té lepší stránky, tak jste aspoň prověřili, že tenhle vet moc použitelný není. Držím palce, ať najdete dobrého veta a ať se Františce daří dobře.
Možná by nebylo od věci prozatím si pro jistotu koupit glukopur. A kdyby fretečka upadla do většího hypoglykemického šoku, je lepší masírovat jí dásně glukopurem než do ní v křeči násilím cpát pastu nebo glukopurový roztok - to mám sama vyzkoušený.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod Johana » 06 dub 2012, 22:52

hermíno, vezmi si výsledky rozboru krve Františky a Arnoštka (biochemie a hematologie) od veta na papíře a pošli mi to. Já bych výsledky mohla nechat vyhodnotit u vetú v BA (SR).
Obdobně by se ty výsledky mohli nechat vyhodnotit i v Praze, snad bych to s Lee dokázala vybavit.

Kde teď bydlíš? V ČR nebo SR?
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod hermina » 07 dub 2012, 08:28

Holky, díky za odpověď. Ten glukopor půjdu určitě koupit. Johanko, výsledky přepošlu až je budu mít, a propo dodatečně je mi líto, že Vlňák už není:-( Zjistila jsem to teprve teď nedávno.. A Kožich je moc pěkný. Jinak teď už bydlím zase na Moravě.
Nevíte někdo, kolik by mě finančně vyšlo vyšetření v Brně? A kdyby se opravdu ten inzulinom potvrdil, na kolik vyjde péče s veškerou starostlivostí, případně nutná operace? Vše samozřejmě v Brně?
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod silva » 07 dub 2012, 14:04

Na kolik tě to vyjde v Brně netuším, ale myslím, že samotné vyšetření až tak drahé není. (nejspíš kromě odběrů krve budou dělat sono). Na kolik vyjde následná péče záleží hlavně na tom, co se bude dělat. Většinou se buď operuje nebo se jenom nasadí Prednison.
Náš Ťulík měl diagnostikovaný inzulinom když mu bylo necelých sedm, což byl věk, kdy operace byla hodně riziková, takže jsme zvolili variantu prednison. Ťulík umřel v sedmi a třičtvrtě, což je na kluka velmi hezký věk. (A inzulinom nebyl jeho jediný zdravotní problém). Znám i fretky, které s inzulinomem a prednisonem žijí v pohodě několik let. Co se operace týče, tak s těma myslím mají dobré zkušenosti zrovna v Brně. Ono v rozhodnutí, co je lepší, záleží na víc faktorech, být tebou se prostě svěřím do rukou zkušeného veta a pak nechám doporučení víceméně na něm.
Léčba Prednisonem drahá není, jenom se z tebe stane malý chemik, protože ten lék je maličký a dává se ho jenom část, takže budeš drtit nebo čtvrtit či osmit a navíc je hrozně hořký, tak chvíli trvá, než člověk vymyslí, jak to do tchoře dostat. O operaci toho moc nevím, to jsem nezažila.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod Johana » 07 dub 2012, 15:27

Pokud si dobře pamatuju, tak inzulinom se operuje zřídka a ne moc vetú to svede. Moje kamoška má freta s inzulinomem na Prednisonu už asi 3 roky a fret si nažívá spokojeně. Když se vychytá správná životospráva a dávkování lékú, fretka s inzulinomem múže žít i několik let.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: stáří nebo nemoc?

Příspěvekod hermina » 11 dub 2012, 16:38

Ahojte, takže nové zásadní informace (jestliže to nepatří do tohoto vlákna, nasměrujte mně jinde). Ségra dělá veterinu v Brně. Vyslala jsem ji dnes za doktory Hauptmannem, či Jeklem. Zastihla MVDr. Hauptmanna, kterému sdělila všechny zásadní informace. Ten řekl, že se na 99% jedná o inzulinom. Zítra balím Františku a v pátek ráno kolem osmé půjdeme na vyšetření přímo tam.
Z kliniky, kde jsem byla min. týden jsem dnes vyzjistila kolik měla Františka tu glukózu (aby ségra tuto info mohla předat) a činilo to 1,79:-( Na telefonu jsem narazila na doktorku, která se mě hned zeptala, jestli jí dávám ty prášky proti epilepsii, protože dle těch výsledků, které viděla, si mylí, že se jedná o inzulinom... Aspoň někdo chytrý (chytřejší než tamní ředitel).. Řekla jsem jí, že si to myslím taky a proto jdu na vyšetření jinde. Na toto mi ona doporučila Brno a výše jmenované doktory, takže se zjevně vyzná. Řekla jsem jí, že právě toto mám v úmyslu. Každopádně mě potěšila tím, že ji inzulinom napadl...
Včera měla Františka zase menší záchvat:-(
No, uvidíme v pátek, věřím, že to bude dobré, že nám tam pomůžou.
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: INZULINOM

Příspěvekod Johana » 11 dub 2012, 17:46

Hermino, MVDr. Hauptman je na fretky vynikající. Určitě najde spúsob, jak Frentišce pomoci. Ta hladina glukozy je skutečně velmi nízká, taky si myslim, že to bude inzulinom.
Budu moc držet palce a dej vědět jak ste v Brně dopadli.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: INZULINOM

Příspěvekod hermina » 13 dub 2012, 17:55

Takže zdravím. Na kliniku jsme dorazily v osm. Během desíti minut jsme byly přijaty. MVDr. Hauptman s námi vyplnil poměrně podrobný formulář o Františce. Potom si ji nechal vytáhnout a udělal klinické vyšetření. Následně nám řekl, že už si Františku nechá, naberou jí krev a půjde na operaci s tím, že kolem druhé hodiny se máme přijít zeptat, jak vše dopadlo. Popsal všechny možnosti co se může během operace zjistit (počet, velikosti, rozmístění nádorů + případně i metastázy). Na závěr řekl, že Františka se mu zdá být po ostatních stránkách v pořádku, a že by neměl nastat žádný větší problém... Tak jsme se ségrou čekaly.
Naštěstí operace opravdu dopadla dobře. Doktor Hauptman vyoperoval dva nádory, které poslal na histologii. Františka přes noc zůstává hospitalizovaná na klinice VFU. Zítra ráno jí provedou kontrolní odběry, a jestliže budou v pořádku, v deset hodin si ji můžeme vyzvednout.
Bylo mi řečeno, že během prvních dvou týdnů po operaci, by se mohly objevit opět záchvaty. V takovém případě mám dát Prednison. Na kontrolu pojedeme dle výsledků histologie za 2 až 4 týdny.
Závěrem chci říct, že přístup již zmíněného pana doktora i celého personálu oddělení byl naprosto profesionální a nikde a nikdy jsem se s takovým nesetkala. Jako každý, kdo ho pozná ho tedy MUSÍM jedině doporučit a se svýma fretkama už nikam jinam chodit nebudu i přesto, že cesta mi trvá 4-5 hodin vlakem. Určitě se to oplatí!!!!
Díky všem, kdo nám drží palce.
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: INZULINOM

Příspěvekod hermina » 15 dub 2012, 10:55

Františka je druhý den po operaci. Je celá taková slabá a nechce žrát... Na včera jsme dostaly nějakou kašičku, tu celou snědla, ale kromě Calopetky nechce nic jiného... Přes noc snědla čtyři granule, ale s odporem. Teď už nechce vůbec. Jen strašně moc pořád pije. Akorát vařím kuřecí prsa s rýží. Myslíte, že mám ještě počkat s tím, že to do ní budu cpát na silu? Sama si to nevezme už jen proto, že "mokrá" jídla vůbec nežere.
Uživatelský avatar
hermina
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 pro 2010, 15:58

Re: INZULINOM

Příspěvekod martina » 15 dub 2012, 12:30

myslím si, že v tomhle případě se moc čekat nedá :o( to není jako když zdravá fretka trucuje při přechodu na jiné granule.
zkusila bych využít toho, že hodně pije a nabídla jí nějakou polívku - silný vývar z kuřecího masa (čistý), totálně rozmáčené granule (to v poslední době hrozně zachutnalo šestiletému baťovi), hodně na řídko konzervu A/D Hills atd. když nebude chtít pít tohle sama, tak zřejmě násilím, stříkačkou.

myslíme na vás, držte se.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Další

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron