trhání (tiky) hlavičkou

Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady
Pravidla fóra
Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady

trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 19 úno 2013, 16:27

Dobrý den,
mám skoro 6ti letého freťáčka a občas se mu stává, že nekontrolovatelně (myslím si, že nekontrolovatelně) hýbe hlavičkou nahoru a dolů, připadá mi to jako kdyby měl tiky, záškuby. Takhle to udělá tak 2x - 5x a je klid. Někdy to vypadá jako že si chce lehnout a nemůže najít tu pravou polohu (ale jsou to rychlejší pohyby), ale taky se mu to stává, když ho držím pod předníma packama a pod zadečkem a je o mě opřenej zády, tak ani nemá kam položit hlavičku, tak z toho usuzuji, že je to nějaký tik než "nepohoda". Teď když ho více sleduji, tak už to moc nedělá, ale přeci se radši zeptám, jestli to není příznak nějaké nemoci. Jinak vše ostatní je v pořádku, jí, pije, hraje si, zvědavý je, průjem nemá, apatický není.. tak jsem ani neměla důvod jít k veterináři a zbytečně ho stresovat. Omlouvám se za takový popis, ale nevím jak to lépe popsat.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod pinina » 19 úno 2013, 20:59

Ahoj, já mám fretíka ve stáří 6,5 roku a tohle cukání hlavičkou pozoruji posledních pár měsíců také. Někdy je to častější, někdy si toho nevšimnu dlouhou dobu. Jelikož je klinicky zdravý (paní doktorka ho viděla naposledy před týdnem), tak to laicky přisuzuji stáří. Uvidíme, jestli někdo napíše další zkušenosti nebo nám to někdo zasvěcený osvětlí. Zkusím se zeptat paní doktorky za 14 dní na fretčím setkání.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 20 úno 2013, 12:26

Ahoj, já právě nemůžu přesně určit kdy to u něj začalo, jelikož mu nic jiného nebylo, tak jsem si toho také nevšímala. Až když se mě moje sestra zeptala co to dělá, a že vypadá jako kdyby měl parkinsona (ovšem ze srandy). A kamarádčiny fretky toto prý nedělají, tak to asi běžné nebude. Nevím a budu ráda, když ze srazu přineseš nějaké informace :)
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod pinina » 08 bře 2013, 13:22

Konzultovala jsem na srazu s paní doktorkou to cukání hlavičkou. Teď čtu znovu tvůj příspěvek a píšeš, že cuká hlavičkou nahoru a dolů. Náš Bobo to dělá do stran. Vypadá to, jako kdyby byl ospalej a tloukl špačky. Poslední dobou jsem to teda neviděla. Paní doktorka mi doporučila vitamín B, nejlépe pangamin. Že to vypadá na opotřebování nervových vláken. Laicky mi to vysvětlila tak, že nervy jsou jako kabely, které přes sebe mají ochranou bužírku. A vlivem stáří a opotřebování se ten ochranný povrch ztenčí nebo se ten povrch úplně poruší a může pak dojít jakoby ke zkratu a to je pak to cukání. A béčko že je obecně dobré na nervovou soustavu. Ale nám je to k prdu, protože v létě jsem pangamin zkoušela (kvůli něčemu úplně jinému) a Bobo ho nechtěl ani za nic. A stresovat ho tím nechci, to by bylo kontraproduktivní, obzvlášť, když teď tou hlavou necuká.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 04 čer 2013, 17:01

Tak já se od svého veta nic nedozvěděla. Prý jen že mu může v anestezii vzít krev a zjistit jestli to není něco metabolickýho. Jinak že by se to dalo zjistit magnetickou rezonancí, ale po delší době páčení z něj více informací jsem zjistila, že to stejně není možný, stojí to 10-15tis. a získá se tím pouze diagnoza, ale ne řešení. A že neví kdo by se tak malýmu zvířeti hrabal v mozku, aby mu hledal nádor, a že to stojí 150tis. Prostě se mi vysmál.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Johana » 04 čer 2013, 19:26

Doporučuji zmněnit veta a navštívit kvalitního veta co rozumí fretkám. Seznam vetú najdeš na foru. Každopádně - k odebrání krve neni nutno dávat freta do anestéze! To by udělal jen vet co fretku nikdy nemněl v ruce.
Múže jít o rúzná onemocnění.
Držim palce.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod graciijka » 05 čer 2013, 13:20

Dělala to jak moje Žofka tak i Lentilka. Oběma diagnostikovaný inzulinom....
A krev se fretkám opravdu v narkoze nebere. :)
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 07 čer 2013, 12:40

Určitě půjdu jinam.. zvláštní je, že při hledání nového veta, mi byl doporučen právě ten, ke kterýmu chodím :(
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod martina » 07 čer 2013, 13:11

a doporučil ti ho fretkař?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 10 čer 2013, 11:28

Ano, veterinu Benemaster v Náchodě mi doporučil fretkař, ale tak, že přechází k němu, protože původní veterinář (Novotný, klinika Canisvet v Provodově-Šonově) je drahý. A o tom mým prý slyšel, že je dobrej. Ten jeho původní veterinář mu prý fretky ze všeho vyléčil.

V seznamu vetů je z HK kraje jen jeden vet, a to v HK. Já jsem z Náchoda. A ani k němu není žádné info o zkušenostech od ostatních fretkařů.

Dnes jsem teda byla u toho drahého veterináře ze Šonova. Tobbíska si tam nechal na vyšetření, odpoledne zavolá. Bude to sice stát asi 2000, ale on to potřebuje. Navíc včera zvracel :( a to dost, pít ani jíst nechtěl. Takhle se po zvracení ještě nechoval. Nikdy takhle moc nezvracel. Jen se podíval na vodu a šlo to ven. Po telefonické poradě s novým veterinářem jsem mu stříkačkou celý den podávala černý čaj se sirupem, který v sobě udržel. Už nezvracel, jen hodně spal. Takže opravdu měl radost, že ho budím kvůli hnusnýmu čaji. Dnes mu prý dají infuzi. Prohmatávali mu bříško a moc se jim nelíbily uzliny. Jsou prý zvětšené:o( což minulý týden v Benemastru mi neříkali, že by něco nahmatali. Nevím jestli se dají uzliny takto rychle zvětšit. Doufám, že to je jen tím, že zvracel.
Ptali se taky na to kdo ho kastroval. A moc se netvářili. Nevím co si myslet. O Benemasteru jsem nikdy neslyšela nic špatného. Ovšem ne od fretkařů.
Taky mi řekli, že má už vyšší věk - 6 let. Tak mi tím asi naznačovali.. víte co.. :( No celý den bulím.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod graciijka » 10 čer 2013, 11:59

Tak samozřejmě, že 6 let je vyšší věk nicméně nemá cenu dělat předčasné závěry.
Je dobře, že ho celkově vyšetří a ty budeš vědět na čem jste.
Budu držet palce ať je to jen nějaká prkotina. ;)
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 10 čer 2013, 13:08

Takže Tobbísek už je doma. Krevní testy ukázaly, že má zánět ledvin a střev. Ale bolestivý není. Dostal antibiotika a infuzi. Za dva dny kontrola. Dělali mu klinické vyšetření, bio krev komplet, hematologii, sonografii+mater. Slinivka na sonu prý není moc vidět, takže neví, jestli tam není nádor. V tříslech má bulku, je možné, že je to lymfatická uzlina - to se pozná pokud se zmenší po antibiotikách, co dostal. Hodnoty směřují k nádorovému onemocnění, ale nechtějí mě strašit, protože je možné, že ty hodnoty jsou ovlivněné tím včerejším zvracením a zánětem.

Výsledky oskenuju a dám je sem, kdyby se na to prosím nějaký odborník podíval. Ne, že bych jim nevěřila. Ale tady v tomto kraji není specializovaná veterina. Mluvila jsem s nimi o tom, a kdyby prý šlo o nějaký závažný případ, tak by mě určitě poslali do Brna.

Teď mi leží na klíně, pít nechce. Takže ho budu opět otravovat se stříkačkou. Na jídlo mi dali nějakou kočičí kapsičku - stejně si myslím, že to nebude jíst, toto nikdy nejedl. Nebo mu můžu rozdrtit piškoty a smíchat s černým čajem.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod graciijka » 10 čer 2013, 13:33

Piškoty mu určitě nedávej. To by mu na ty střeva ještě přitížilo. Držte se radši diety. Dostal I/D?
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 10 čer 2013, 14:37

Aha, a můžeš mi prosím poradit jaká je fretčí dieta? Myslím, že by jedl, ale je vybíravej a to co normálně jí mu radši nedám. Granulky má, ty nechce. Kapsičku od veta taky nechce.

Co je to I/D? Promiň, nejsem zběhlá. Moc děkuji za rady.

OPRAVA: už vím co myslíš tím i/d :) ano, ta kapsička je i/d.. ale nechce to. Vždy když jsem mu koupila nějakou kapsičku nebo konzervu, tak to nechtěl.
Dietku jsem si už našla. Zkusím maso, ale to už pár let odmítá, stal se z něj vegetarián (až na granule který jsou masový). Asi nemůžu rovnou přeskočit na vařenou mrkev, že?
Naposledy upravil Neetta dne 10 čer 2013, 15:11, celkově upraveno 2
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 10 čer 2013, 14:49

tady jsou výsledky co mám
Přílohy
Scan0003.jpg
(64.6 KiB) Zatím nestaženo
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 10 čer 2013, 14:59

A ještě jeden papír rozdělený na tři díly.
Přílohy
Scan0004 3.jpg
(23.68 KiB) Zatím nestaženo
Scan0004 2.jpg
(8.82 KiB) Zatím nestaženo
Scan0004 1.jpg
(14 KiB) Zatím nestaženo
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod graciijka » 10 čer 2013, 16:44

Co zkusit nějakou mixovanou stravu pro děti? Jak se prodává ve sklenicích. Třeba něco s kuřecím nebo hovězím masem. Já mám prozatím jedinou zkušenost, kdy mi nechtěli nic pozřít a to když měli nějakou střevní chřipku. Zkoušela jsem tehdy mixovat granule, maso, vše na kaši a musela jim to cpát násilím. Budu držet pěsti ať přijdeš na něco, co bude schopný sežrat sám.
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 10 čer 2013, 22:30

Dneska teda nepapal.. Buď má hlad nebo ho jen honí mlsná, pobíhal tady a čuchal všechny pachy, hlavně z kuchyně. Cítil jak se vařilo maso, to mu asi vonělo, ale když to dostal, tak odmítl. Prolezl všechny svoje skrýše. Nic nenašel. Somroval v kuchyni. Tak dostal dvě kolečka banánu, nevím jestli to může, tak radši malinko. Ale ťuk ťuk, špatně se mu z toho neudělalo. Koupím ty dětstký výživy tedy, ale vím jak to smrdí, to si sám nevezme. Strčit mu to tam už bude asi problém, mám problém mu tam dostat i stříkačku.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Aniii » 10 čer 2013, 22:42

Moje Žofka vždycky odmítala cokoliv, co není granule, ale po dětské výživě se může utlouct. ZA pokus to stojí, navíc ho můžeš zkusit rozjíst tím, že mu jí dáš z prstu, to se většinou dají ukecat...a jakmile jim to zachutná, rozjedí se sami :)
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 10 čer 2013, 22:47

Tak doufám, že i jemu to bude chutnat, na jídlo je fakt vybíravej. Ale zase jsem ráda, že je schopnej tu lítat a somrovat, doufám, že je to známka toho, že se z toho dostává.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Johana » 12 čer 2013, 14:47

Já mněla u freta po operaci úspěch s rozdrcenýma granulema zalitýma vlažnou vodou - na kaši. Dávala sem mu tu kaši ze stříkačky.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 12 čer 2013, 17:04

Já mu granule dnes namočila a opět nechtěl, ale "přemýšlel" nad nima, stejně jako nad miskou s granulema, asi z toho něco cítí. Ještě počkám a pak to taky zkusím do stříkačky. On už od včerejšího odpoledne začal jíst vařené kuřecí maso, tak jsem ráda, to už dlouho nejedl, tak mu ho zas začnu dělat.
i/d nechtěl, vývar nechtěl, dětskou výživu (mixované kuřecí maso se zeleninou) nechtěl, a maso taky ne, až teda od včera začal s masem :) Tak aspoň něco.. dnes už měl třetí misku (dala jsem mu jen na dno, žádný vrchovatý), tak mu k tomu začnu vařit rýži..

Nezvrací, dehydrovaný není.. dnes jsme byli u veta, dal mu antibiotika a infuzi pod kůži, ne do žíly. V pátek opět kontrola. Až bude úplně v pořádku, tak nechám zas udělat testy na nádorové onemocnění. Doufám, že se hodnoty zlepší.

Dostali jsme zvířecí piškoty, které jsou s nižším obsahem cukru. Myslíte, že tyto fretka může? Nikde na netu jsem o nich nenašla zmínku v souvislosti s fretkou.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Aniii » 12 čer 2013, 20:36

Nevím, jaké mají zvířecí piškoty složení, ale na piškotech obecných není špatný jen ten cukr, ale jde hlavně o to, že fretky neumí trávit obilninové potraviny, jakékoliv pečivo je pro ně špatné - zvyšuje kyselost, nerozloží ho a může ve střevech nadělat zle...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 20 čer 2013, 16:46

Děkuju za info ohledně piškot obecně. Nedávala jsem mu je.

Tobby je tedy po posledním vyšetření od nemoci - zánětu střev a ledvin. Takže jsem začala opět řešit nádorové onemocnění a jeho zvětšené mízní uzliny. Už jsou tedy menší, ale vet mi nabídl cytologické vyšetření, protože má v tříslech bouličku. Odebral vzorek a je to prý cysta, není zanícená nebo tak.. pak mluvil něco jako že je tukem obalená.. nevím, přesně si nepamatuju, ale hlavně vím, že nemá nádor..

Takže jsem se ptala, co tedy znamená ten třes hlavičkou, tak se ptal jestli mu čistím uši.. tak jako já mu je přímo nečistím, ale vždy když ho vykoupu a on jak se tu všude otírá, tak je má pak čisté.. zrovna v týdnu je měl trochu špinavé, tak když na mě ležel, projela jsem mu je trochu ubrouskem, ale nic mnoho se nevyčistilo a pak koukám druhý den a má je úplně čistý, tak nevím jak to udělal. Pak se nabídla další odpověď, že je to prostě jako u starých lidí..

Co myslíte vy? Může být třes hlavičkou (nahoru a dolu) u 6-leté fretky normální? (hlavně život neohrožující?) Mám ho podrobit nějakým dalším testům nebo cytologie bulky stačí?
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod PxNxDx » 20 čer 2013, 19:53

tak já si nemyslím, že je to normální... sama mám 6ti letou fretku a ani u nikoho jiného jsem neslyšela, že by fretčí důchodce třásl bezdůvodně hlavou...
ale co s tím Ti neporadím :oops:
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 30 čer 2013, 07:13

Ahoj, bohužel toto téma z mé strany uzavírám. Tobbísek, ač se ze zánětu uzdravil, pěkně nabral a hezky si hrál, tak včera nečekaně a rychle odešel po šesti letech :o((( Nestihla jsem ani zavolat veterináře, který mi pak volal zpět. Když jsem mu vše řekla, jak to probíhalo, tak pravděpodobně zemřel na srdeční zástavu, chudinka můůůůj. Já mu nemohla pomoct :( Bylo to strašně rychlé.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod graciijka » 30 čer 2013, 10:44

To je mi líto, drž se!
Aspoň odešel v klidu doma a nestresovala si ho cestou na veterinu. :(
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: trhání (tiky) hlavičkou

Příspěvekod Neetta » 01 črc 2013, 18:47

Děkuju... taky si říkám, že je to lepší.. a jak by mi ho pak dali? Takhle jsem si ho mohla aspoň ještě naposled pochovat prďolku :( Moc mi chybí.
Neetta
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 úno 2013, 15:43


Zpět na PRVNÍ POMOC při náhlém problému

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník