Pravidelné cestování s fretkou

nebezpečí, přepravky, předpisy, postroje a vodítka, povinnosti...
Pravidla fóra
Nebezpečí venku, vhodné přepravky, předpisy při cestách do zahraničí, postroje a vodítka na procházky, povinnosti chovatele...

Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Cat » 06 říj 2011, 18:10

Zdravím,

uvažuju o tom, že si pořídím fretku. Na jaře jsme se museli rozloučit s naším rodinným mazlíčkem - kunou - a mě nějakej ten smradlavej kožich hrozně chybí... Peníze nejsou problém, v Praze bydlím celkem na ideálním místě (deset minut pěšky od Bílý hory ;) ), starý DF jsem měla přečtený od začátku do konce a co jsem se nenaučila tam, v tom mě za těch osm let vyškolila naše kuna.

Jenže - fretka by byla sama doma každý den od osmi do šesti (i když si myslím, že by to mohla v pohodě prochrápat, ne?) a pak, každý týden bych s ní cestovala na víkend domů. Půl hodiny po Praze, něco málo přes hodinku narvaným autobusem. Zvykla by si fretka na pravidelné cestování a na změnu prostředí? Zvládla by i cestování v zimě nebo ve vedru?
Uživatelský avatar
Cat
 
Příspěvky: 26
Registrován: 06 říj 2011, 17:32

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Johana » 06 říj 2011, 20:40

Múj první i teď druhý freťák byl taky doma sám pokud sem byla v práci asi stejnou dobu jako uvádíš. Když se ráno aspoň 1 -1,5 hodiny vylítá a pak jak přijdeš z práce a pak se zase 1-2 hodiny vylítá venku (nebo doma 2-3 hodiny když neni venku počasí) - nevidim problém.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod martina » 06 říj 2011, 20:52

myslím, že fretka je právě pro tyhle případy ideální společník (resp. ne jedna, ale dvě nebo víc). blbý by bylo, kdybys přišla z práce a za hodinu kvačila někam za zábavou, to je pak lepší nemít žádné kontaktní zvíře, ale třeba rybičky nebo nějakého plaza. pokud ale po příchodu z práce budeš víceméně doma a fretky můžou být puštěné a hrát si a běhat, nevidím problém.

při cestování vidím jako jediný zádrhel velká letní vedra. proti zimě můžeš fretky chránit, proti vedru (pokud nejedeš klimatizovaným dopravním prostředkem) těžko.

pobyt ve dvou různých "domovech" je spíš k dobru, fretka ráda zkoumá a objevuje a změna je pro ni zajímavá.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Cat » 06 říj 2011, 23:25

Šmarjá Martino! Já celý dny myslím jen na to, jestli dokážu poskytnout vyhovující podmínky jedný fretce a ona na mě vyrukuje hned se dvěma! Ty dvě další slova, ty jsem jako přehlídla, protože jinak bych si musela jít lehnout s mokrým hadrem přes hlavu. :D

Přes týden nikam nechodím, jen výjimečně a to byl nebyl problém pro fretku zajistit hlídání. O víkendu by se mohla vyřádit - kolem jsou samý louky a lesy (byla by na vodítku, pochopitelně) a měla by k dispozici i naprosto flegmatickýho psa na mučení. Nejvíc se bojím toho cestování.
Uživatelský avatar
Cat
 
Příspěvky: 26
Registrován: 06 říj 2011, 17:32

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod ŽoFiRo » 06 říj 2011, 23:44

cestování bych viděla jako nejmenší problém, fretky většinou cestování nijak nevzrušuje a cestu prospí, tím spíš pokud je cesta dlouhá a pro fretku v přepravce často nudná...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod martina » 06 říj 2011, 23:54

:o)
jedný bude smutno, teda ona nebude vědět, že jí je smutno, protože nepozná radosti soužití s příslušníkem svého druhu, ale poznáš to jednou ty, až z nějakýho důvodu místo jedné najednou budeš mít ty dvě, tři... fakt je jim líp ve víc kusech a jsou skladný do jednoho hamaku klidně i čtyři :o)

ad večery a hlídání - nejde o to, že by bylo potřeba fretku nechat hlídat (na to ti stejně žádný člověk s průměrně vyvinutým pudem sebezáchovy nepřistoupí :o), ale o to, že je to kontaktní zvíře a kdyby byla doma často sama celé dny, bude strádat. pokud chodíš pryč výjimečně, není třeba dělat nějaká zvlášní opatření (jako třeba hlídací babičku).

p.s. pro žofiro - cestování samotný problém není, problém může být vedro po dobu cesty, tj. hodinu a půl hromadnou dopravou...
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Johana » 07 říj 2011, 00:00

Při cestování s fretkou v létě je ideální auto s klimatizací.
Ale toto vybavení má už dnes asi každé autíčko a taky taxi nebo bus a vlak.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Liška » 07 říj 2011, 17:42

S tím vlakem bych tedy zásadně nesouhlasila :-) V létě topí a v zimě netopí... Ale jinak my trajdáme s freťulínama každou chvilku někam, skoro každý druhý víkend někde pryč a když jsem jela na klubový srazík a vytáhla přepravku (brala jsem jenom jednoho) tak se mi tam ostatní nakvartýrovali a odmítali odejít.
S tím počtem má ale Martina pravdu, dvě jsou lepší ;-) a tři jsou ideální. Tak krásně si spolu hrají!
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Cat » 07 říj 2011, 21:22

Teda, možná jsem ještě ochotná přemejšlet o dvou, ale čtyři fakt neeee... To bych si kvůli nim musela pořídit auto - a chápu, že fretka něco stojí, ale že tak moc leze do peněz, to jsem si teda nepředstavovala. :D
Uživatelský avatar
Cat
 
Příspěvky: 26
Registrován: 06 říj 2011, 17:32

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Johana » 08 říj 2011, 18:10

Cat: I jedna fretka leze sakra do peněz, hlavně když je stará a nemocná. Já za poslední 2 roky života nebohého Vlňáka vyplajzla ze veterinu asi 35 tisíc KČ. No ale to už patří k chovu domácích mazlíčkú jako takových (fretka, pes, močka...) :)

Sorry za OF. :oops:
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Cat » 08 říj 2011, 19:48

Jo, o Vlňákovi vím, četla jsem si tvoje vlákna celkem pravidelně. Moje Kuliška ho přežila jen o dva měsíce. :(

U nás drží rekord pes - týden na veterině vyšel na deset tisíc. Člověk to rád zaplatí, ale to auto si fakt kupovat nebudu. Takže ty čtyři fretky nevyjdou. :D
Uživatelský avatar
Cat
 
Příspěvky: 26
Registrován: 06 říj 2011, 17:32

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Johana » 08 říj 2011, 20:59

Cat píše:Jo, o Vlňákovi vím, četla jsem si tvoje vlákna celkem pravidelně. Moje Kuliška ho přežila jen o dva měsíce.

U nás drží rekord pes - týden na veterině vyšel na deset tisíc. Člověk to rád zaplatí, ale to auto si fakt kupovat nebudu. Takže ty čtyři fretky nevyjdou.


I když máš jen jednu fretku, múže to být super. Já mněla Vlňáka solo, teď mám Kožicha taky solo. Vlňáka a i teď Kožicha vychovám jak kdysi psy. A je to úplně OK. Vlňák i teď Kožich poslouchal/poslouchá na povely jako pes :lol:
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Thais » 29 říj 2011, 21:59

Cestování se neboj, my taky pořád někam s fretama cestujem a je to v pohodě. Dřív busem, dneska už autem. V létě holt jezdíme ráno nebo večer když neni takový vedro ;)
Uživatelský avatar
Thais
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 bře 2011, 21:24
Bydliště: Praha Modřany

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Cat » 31 říj 2011, 11:28

Tak hlásím, že freťáka mám doma a už jsme absolvovali i první cestu. Choval se jako profík a změna prostředí na něj měla přímo blahodárný vliv. Zatímco doma je to neposedný torpédo a dneska se mi například radostně zahryznul do zadku :-), o víkendu byl naprosto ňuňací medvídek a 99% času prochrápal. No, aspoň si ho rodina oblíbila.. :-D
Uživatelský avatar
Cat
 
Příspěvky: 26
Registrován: 06 říj 2011, 17:32

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Grimmh » 06 bře 2012, 18:49

Nevím kam mám vznést dotaz, tak zkusím do tohoto vlákna.
Chtěla bych vozit Elišku na kole na zahradu (cca 3 km). Máte někdo nějakou vychytávku na přepravu - uzaviratelný namontovatelný košík nebo něco obdobného co by posloužilo účelu?
Grimmh
 
Příspěvky: 21
Registrován: 07 zář 2011, 11:25

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Johana » 06 bře 2012, 20:57

Grimmh píše:Nevím kam mám vznést dotaz, tak zkusím do tohoto vlákna.
Chtěla bych vozit Elišku na kole na zahradu (cca 3 km). Máte někdo nějakou vychytávku na přepravu - uzaviratelný namontovatelný košík nebo něco obdobného co by posloužilo účelu?


Kamoška si "dovybavila" drátěný košík na přední řidítka. Obšila ho šusťákovinou dokola i ze spoda, na dno ušila polštářek a na vršek košíka má ušitý ze šusťákoviny dekl, který se připíná ke stěnám košíka klasickým zipem. V deklu je všitý otvor s pletivem. Pokusim se od kamošky získat foto.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Grimmh » 07 bře 2012, 10:32

Johano, díky, to budeš hodná.
Nemáte taky někdo zkušenost s prodávanými látkovými přepravkami? Tam je asi na jednom boku všitá nějaká síťovina - ta by před fretkou určitě neobstála......?
Grimmh
 
Příspěvky: 21
Registrován: 07 zář 2011, 11:25

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod certik003 » 07 bře 2012, 11:44

Látkovou přepravku máme, na kratší poponesení fretky se to dá, síťovina je kupodivu pořád celá a to se naši freťáci celou dobu snaží dostat ven. Ale na delší cestování je k ničemu, protože záchod se tam opravdu nevleze. Zase nemáme problém v autobuse, vypadá to jak kabelka, tak řidiče vůbec nenapadne, že převážíme zvíře. :D
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod martina » 07 bře 2012, 13:50

grimmh,

a co připevnit na nosič normální malou přepravku? vešla by se určitě ta nejběžnější velikost, ale na kolo bych asi volila raději něco menšího - http://www.zbozi.cz/vyrobek/cat-gato-prepravka-pro-mala-zvirata/?q=p%C5%99epravka%20pro%20mal%C3%A1%20zv%C3%AD%C5%99ata

přepravka mi připadá v každém případě nejbezpečnější než taška nebo košík, zejména když fretku nebudeš mít po ruce, abys mohla okamžitě zasáhnout, ale připevněnou na kole - ať už vzadu nebo vepředu. u přepravky nemusíš mít obavy, že se dostane ven, takže budeš klidnější a cesta bude bezpečnější pro obě. navíc mám dojem, že čím menší prostor v tomhle případě je, tím méně se fretka může po cestě obouchat, různě uvnitř popojíždět apod, zejména když bude mít přepravku vystlanou hadry.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Pravidelné cestování s fretkou

Příspěvekod Grimmh » 07 bře 2012, 15:48

Martino díky. Budu muset sehnat někoho zručného, kdo mi nosič na kolo přidělá. Ta přepravka nevypadá špatně a pro tenhle účel je velikostí akorát. Nasmála jsem se té přepravce "vystlané hadry". Než bych ujela ty 3 km, byly by hadry sežraný :mrgreen:
Grimmh
 
Příspěvky: 21
Registrován: 07 zář 2011, 11:25


Zpět na Na cestách a procházkách s fretkou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků